Ուկրաինայի հարցում մենք դաշնակից չենք ՌԴ-ի հետ. Փաշինյան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության ճեպազրույցի ժամանակ այս մասին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկիի Երևան այցի և դրա վերաբերյալ հնչող քննադատությունների մասին հարցին։
«Ինչ վերաբերում է Ուկրաինայի նախագահի այցին, ես նախկինում էլ այդ թեմայով արել եմ հայտարարություններ։ Մենք Ուկրաինա հումանիտար օգնություն ենք ուղարկել, և ես ասել եմ, որ Ուկրաինայի հարցով մենք դաշնակից չենք Ռուսաստանի հետ»,- ասել է Փաշինյանը։
Վարչապետն ընդգծել է, որ Հայաստանի համար սկզբունքային նշանակություն ունի Ալմա-Աթայի հռչակագիրը, որի հիման վրա Երևանը կառուցում է նաև Ադրբեջանի հետ խաղաղության գործընթացը։
«Դուք գիտեք, թե Ալմա-Աթայի հռչակագիրն ինչ կարևոր և սկզբունքային նշանակություն ունի մեզ համար, և մենք հենվում ենք այդ հռչակագրի վրա և այդ հենքի վրա ենք կառուցում խաղաղությունը Ադրբեջանի հետ։ Եվ սա մեր սկզբունքային դիրքորոշումն է»,-նշել է վարչապետը։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին Երևան էր այցելել մայիսի 4-ին՝ մասնակցելու Եվրոպական քաղաքական համայնքի 8-րդ գագաթնաժողովին։

По вопросу Украины мы не являемся союзниками России - Пашинян
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе правительственного брифинга, отвечая на вопрос о визите президента Украины Владимира Зеленского в Ереван и прозвучавшей в связи с этим критикой.
«Что касается визита президента Украины, я уже делал заявления на эту тему. Мы направляли гуманитарную помощь Украине, и я говорил, что мы не являемся союзниками России по вопросу Украины», — сказал Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что Алма-Атинская декларация имеет для Армении основополагающее значение, на основе которой Ереван также строит мирный процесс с Азербайджаном.
«Вы знаете, насколько важна и основополагающа для нас Алма-Атинская декларация, и мы опираемся на эту декларацию и на этой основе строим мир с Азербайджаном. И это наша принципиальная позиция», — отметил премьер-министр.
4 мая президент Украины Владимир Зеленский посетил Ереван для участия в VIII саммите Европейского политического сообщества.