Հայաստանի զինված ուժերում 2025 թվականին սպանության դեպք չի արձանագրվել. գլխավոր դատախազ
Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերում 2025 թվականին սպանության դեպք չի արձանագրվել: Այս մասին 2026 թվականի ապրիլի 29-ին ՀՀ Ազգային ժողովում հայտարարել է գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը և տեղեկացրել, որ 2025 թվականի ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերի և այլ զորքերի զորամասերում արձանագրվել է 2248 դեպք (2024 թվականին՝ 2093 դեպք): Արձանագրված դեպքերից 1027-ը կամ 45,7%-ը եղել են պատահարներ (2024 թվականին՝ 762), 1221-ը կամ 54,3%-ը հանցագործություններ (2024 թվականին՝ 1331), այդ թվում` 687-ը կամ 56,3%-ը` զինվորական (2024 թվականին՝ 715), 534-ը կամ 43,7%-ը` այլ հանցագործություններ (2024 թվականին՝ 616)։
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի համաձայն, այսօր ՀՀ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին է ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2025 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը, որը 2026 թվականի մարտի 31-ին ուղարկվել է ՀՀ Ազգային ժողով և հրապարակվել Դատախազության պաշտոնական կայքէջում:
2025 թվականին ՀՀ զինված ուժերում զինծառայողների՝ ծառայության հետ կապված հանգամանքներում արձանագրվել են մահվան հետևյալ դեպքերը՝ ժամկետային 6 զինծառայող, ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի 2 ժամկետային զինծառայող և 1 աշխարհազորային. ընդհանուր՝ ծառայության հետ կապված մահվան 9 դեպք՝ 2024 թվականի 27 դեպքի համեմատ:
Ծառայության հետ կապված մահվան դեպքերը հետևյալն են՝
- անզգուշությամբ ինքնասպանության հասցնելու 4 դեպք,
- զինվորական պաշտոնեական անփութության 1 դեպք,
- բուժաշխատողի կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելու կամ ոչ պատշաճ կատարելու հետևանքով մարդու մահ առաջացնելու 1 դեպք,
- կայծակնահարության 1 դեպք,
- հիվանդության 2 դեպք:
2025 թվականի ընթացքում ծառայության հետ կապված՝ զինծառայողների մահվան դեպքերը նվազել են 18-ով կամ 66,7 %-ով (2024 թվականին՝ 27):
2025 թվականի ընթացքում քննված քրեական վարույթներով պետությանը պատճառված վնասի չափը կազմել է 411.728.063 դրամ (2024 թվականին՝ 1.479.117.389 դրամ), որից մինչդատական վարույթում վերականգնվել է 108.712.388 դրամը (2024 թվականին՝ 51.935.493 դրամ):
Աննա Վարդապետյանի խոսքով՝ Զինվորական կենտրոնական դատախազության պետական շահերի պաշտպանության բաժնի և կայազորների զինվորական դատախազությունների կողմից 2025 թվականին իրականացված 280 ուսումնասիրություններով արձանագրվել է պետությանը պատճառված՝ 1 միլիարդ 432 միլիոն 493 հազար դրամի վնաս (2024 թվականին՝ 5 միլիարդ 677 միլիոն 550 հազար դրամ): «2025 թվականին վերականգնվել է պետությանը պատճառված 938 միլիոն 80 հազար դրամի վնասը, որից 924 միլիոն 294 հազար դրամը պետական շահերի պաշտպանության բաժնի կողմից վերականգնվել է արտադատական կարգով»,- հայտարարել է ՀՀ գլխավոր դատախազը և հավելել, որ 2024 թվականին իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում արձանագրված վնասներից 2025 թվականի ընթացքում վերականգնվել է 92 միլիոն 213 հազար դրամը:
2025 թվականի ընթացքում զինվորական դատախազների կողմից պետական շահերի պաշտպանության ոլորտում հարուցվել է 24 հայց (2024 թվականին՝ 19 հայց): 24 հայցերով բռնագանձման ընդհանուր պահանջը 4 միլիարդ 564 միլիոն 117 հազար դրամ է: Հայցերից 5-ը բավարարվել են ամբողջությամբ, 19-ի քննությունը դեռևս չի ավարտվել: Ամբողջությամբ բավարարված 5 գույքային հայցերով բռնագանձման ենթակա ընդհանուր գումարի չափը կազմում է 11 միլիոն 466 հազար դրամ:

В 2025 году в Вооруженных силах Армении не зафиксировано ни одного случая убийства - генеральный прокурор
В 2025 году в Вооруженных силах Республики Армения не зафиксировано ни одного случая убийства. Об этом 29 апреля 2026 года сообщила Генеральный прокурор Анна Вардапетян в Национальном Собрании Республики Армения, отметив, что в течение 2025 года в воинских частях Вооруженных сил Республики Армения и других войсках было зафиксировано 2248 инцидентов (2093 в 2024 году). Из зафиксированных инцидентов 1027, или 45,7%, составили несчастные случаи (762 в 2024 году), 1221, или 54,3%, — преступления (1331 в 2024 году), в том числе 687, или 56,3%, военных (715 в 2024 году), 534, или 43,7%, — другие преступления (616 в 2024 году).
В соответствии с конституционным законом «Регламент Национального Собрания», сегодня генеральный прокурор РА Анна Вардапетян представила постоянному комитету по государственным и правовым вопросам НС РА доклад о деятельности Прокуратуры РА в 2025 году, который был направлен в НС 31 марта 2026 года и опубликован на официальном сайте Прокуратуры.
В 2025 году были зафиксированы следующие случаи гибели военнослужащих ВС РА в результате действий, связанных со службой: 6 призывников, 2 призывника пограничных войск СНБ и 1 ополченец. В общей сложности было зарегистрировано 9 смертей, связанных со службой, по сравнению с 27 случаями в 2024 году.
Смерти, связанные со службой, распределяются следующим образом:
• 4 случая самоубийства по неосторожности,
• 1 случай халатности военного должностного лица,
• 1 случай смерти человека в результате неисполнения или ненадлежащего исполнения профессиональных обязанностей медицинским работником,
• 1 случай удара молнии,
• 2 случая болезни.
В течение 2025 года число смертей военнослужащих, связанных со службой, снизилось на 18 или на 66,7% (в 2024 году - 27).
Сумма ущерба, причиненного государству в ходе уголовных разбирательств, рассмотренных в 2025 году, составила 411 728 063 драмов (в 2024 году: 1 479 117 389 драмов), из которых 108 712 388 драмов были взысканы в ходе досудебного производства (в 2024 году: 51 935 493 драмов).
По данным Анны Вардапетян, в 2025 году 280 расследований, проведенных Департаментом защиты государственных интересов Центральной военной прокуратуры и военными прокуратурами гарнизонов, зафиксировали ущерб государству в размере 1 миллиарда 432 миллионов 493 тысяч драмов (в 2024 году – 5 миллиардов 677 миллионов 550 тысяч драмов). «В 2025 году был возмещен ущерб государству в размере 938 миллионов 80 тысяч драмов, из которых 924 миллиона 294 тысячи драмов были возмещены Департаментом защиты государственных интересов вне суда», — заявила генпрокурор РА и добавила, что 92 миллиона 213 тысяч драмов были возмещены в 2025 году из ущерба, зафиксированного в результате расследований, проведенных в 2024 году.
В течение 2025 года военными прокурорами в сфере защиты государственных интересов было подано 24 иска (в 2024 году — 19 исков). Общая сумма требований о конфискации по 24 искам составляет 4 миллиарда 564 миллиона 117 тысяч драмов. 5 исков полностью удовлетворены, рассмотрение 19 еще не завершено. Общая сумма, подлежащая конфискации в рамках 5 полностью удовлетворенных имущественных исков, составляет 11 миллионов 466 тысяч драмов.