Ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը մեկնում է համաեվրոպական շրջագայության՝ նվիրված ՀՀ անկախության 35-ամյակին
ՀՀ անկախության 35-ամյակի միջոցառումների շրջանակում ապրիլի 27-ից մայիսի 16-ը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը 14 համերգով հանդես կգա Եվրոպայի հինգ մշակութային կենտրոններում՝ Իտալիայի, Գերմանիայի, Շվեյցարիայի, Ավստրիայի և Իսպանիայի հեղինակավոր համերգասրահներում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ շրջագայությունն իրականացվում է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ։
Այս շրջագայությունը վկայում է Հայաստանի 100-ամյա նվագախմբի բարձր վարկանիշի և եվրոպական երաժշտական մշակութային դաշտում ունեցած պահանջարկի մասին:
Նվագախումբը հանդես կգա մենակատարների տպավորիչ կազմով. մեր ժամանակների մեծագույն ջութակահարներից Օգյուստեն Դյումեյը և հռչակավոր հայազգի ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանն իրենց մասնակցությամբ կամրապնդեն շրջագայության միջազգային բարձր կարգավիճակը, իսկ ծագող աստղեր դաշնակահարուհի Եվա Գևորգյանի և իտալացի թավջութակահար Էտտորե Պագանոյի ելույթները թարմություն կհաղորդեն համերգային ծրագրին: Ազդեցիկ է նաև դիրիժորների ցանկը. համերգները կղեկավարեն Էդուարդ Թոփչյանը (Հայաստան), Պիեռ Կառլո Օրիցիոն (Իտալիա) և Բենջամին Ցվիկը (Շվեյցարիա):
Համերգային երկացանկում ընդգրկված են դասական երաժշտության ծանրակշիռ գլուխգործոցներ: Սա յուրօրինակ մասնագիտական քննություն է, որը ևս մեկ անգամ կփաստի Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկի կատարողական բարձր մակարդակն ու մրցունակությունը եվրոպական լավագույն նվագախմբերի կողքին: Ի թիվս այլ ստեղծագործությունների՝ կհնչեն Դմիտրի Շոստակովիչի Սիմֆոնիա թիվ 10-ը, Գուստավ Մալերի Առաջին «Տիտան» սիմֆոնիան, Վոլֆգանգ Ամադեուս Մոցարտի Ջութակի թիվ 3 կոնցերտը, Մաքս Բրուխի Ջութակի թիվ 1 կոնցերտը, Յոհաննես Բրամսի Ջութակի կոնցերտը, Պյոտոր Չայկովսկու Դաշնամուրի թիվ 1 կոնցերտը և Անտոնին Դվորժակի Թավջութակի կոնցերտը, ինչպես նաև հատվածներ Արամ Խաչատրյանի «Սպարտակ» և «Գայանե» բալետներից:
Այս շրջագայությամբ ևս մեկ անգամ կամրապնդվի Հայաստանի մշակութային ներկայությունը Եվրոպայի հեղինակավոր բեմերում:

Национальный филармонический оркестр отправится в общеевропейское турне, посвященное 35-летию независимости Армении
В рамках мероприятий, посвященных 35-летию независимости Армении, Национальный филармонический оркестр РА с 27 апреля по 16 мая даст 14 концертов в пяти культурных центрах Европы - в престижных концертных залах Италии, Германии, Швейцарии, Австрии и Испании.
По сообщению Арменпресс, турне осуществляется при поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта Республики Армения.
Это турне свидетельствует о высокой репутации 100-летнего армянского оркестра и его востребованности на европейской музыкальной и культурной арене.
Оркестр выступит с впечатляющим составом солистов. Один из величайших скрипачей нашего времени Огюстен  Дюме и известный армянский скрипач Сергей Хачатрян укрепят высокий международный статус гастролей своим участием, а выступления восходящих звезд - пианистки Евы Геворгян и итальянского виолончелиста Этторе Пагано добавят свежести концертной программе. Список дирижеров также впечатляет - концертами будут руководить Эдуард Топчян (Армения), Пьер Карло Орицио (Италия) и Бенджамин Цвик (Швейцария).
Концертная программа включает в себя значимые шедевры классической музыки. Это уникальное профессиональное испытание, которое еще раз подтвердит высокий уровень исполнения и конкурентоспособность Армянского национального филармонического оркестра наряду с лучшими европейскими оркестрами.
В программе концерта прозвучат, среди прочих произведений, Десятая симфония Дмитрия Шостаковича, Первая симфония Густава Малера «Титан», Третий скрипичный концерт Вольфганга Амадея Моцарта, Первый скрипичный концерт Макса Бруха, Концерт для скрипки с оркестром Иоганнеса Брамса, Первый фортепианный концерт Петра Чайковского и Концерт для виолончели с оркестром Антонина Дворжака, а также отрывки из балетов Арама Хачатуряна «Спартак» и «Гаяне». Этот тур вновь укрепит культурное присутствие Армении на престижных европейских сценах.