Նաև հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության շնորհիվ է, որ մենք այսօր ունենք խաղաղություն. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղությունը մեկնարկել է այն պահից, երբ Հայաստանի իշխանությունները որդեգրել են հավասարակշռման և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականության հայեցակարգը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այդ մասին ասել է՝ ներկայացնելով իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագիրը։
Վարչապետը նախ ընթերցել է նախընտրական ծրագրում ամրագրված դրույթը հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ.
«Հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականությունը ցույց տվեց իր արդյունավետությունը՝ թույլ տալով կայունացնել Հայաստանի Հանրապետության արտաքին միջավայրը։ Հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականությունը կորդեգրվի որպես ռազմավարություն, որի առանցքային խնդիրը արտաքին հարաբերությունների անհամաչափություններ թույլ չտալն է կամ անհամաչափությունները հավասարակշռելու գործիք ունենալը։
Հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության մեջ առանցքային դեր ունի տարածաշրջայնացումը, որի առանցքային նպատակը սեփական միջավայրում առանց արտաքին աջակցության ապրելը Հայաստանի Հանրապետության համար ոչ միայն հնարավոր, այլև հարմարավետ դարձնելն է։ Այս իմաստով հարաբերությունների հետագա զարգացումը Վրաստանի, Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Թուրքիայի Հանրապետության, Ադրբեջանի Հանրապետության հետ ունի կարևոր նշանակություն, և կուսակցությունը գնալու է այս ճանապարհով։
Այս համատեքստում տարածաշրջանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքների լիարժեք ապաշրջափակումը, այդ թվում և՛ TRIPP նախագծի կյանքի կոչումը, և՛ Գյումրի-Կարս երկաթուղու գործարկումը, ոչ միայն է՛լ ավելի կամրապնդեն տարածաշրջանում խաղաղությունը և համագործակցությունը, այլև այն կվերածեն արևելք-արևմուտք և հյուսիս-հարավ փոխկապակցվածության կարևոր հանգույցի՝ Խաղաղության խաչմերուկի:
Տարածաշրջանացման գործնականացման համար կարևորում ենք նաև 3+3 ձևաչափի հետագա զարգացումը, և Հայաստանի Հանրապետությունը նպաստելու է դրան։ Ձևաչափում Ռուսաստանի Դաշնության ներգրավվածությունն այն կարևոր է դարձնում նաև ՀՀ–ՌԴ հարաբերությունների կառուցողական տրանսֆորմացիայի համար ևս։
Հայաստանի Հանրապետությունը որդեգրել է նաև Տարածաշրջայնացում–2 հայեցակարգը՝ նկատի ունենալով Կենտրոնական Ասիայի և Մերձավոր Արևելքի երկրները և Հնդկաստանը։ Նախորդող շրջանում մյուս երկրների հետ հարաբերությունների զարգացմանը զուգահեռ էական եղավ նաև Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը: Այս ուղղությունը նոր ակտիվություն կստանա 2026-2031 թվականների ընթացքում։
Նախորդող շրջանում Հայաստանի Հանրապետությունը ռազմավարական գործընկերություն կամ երկխոսություն կամ օրակարգ է հաստատել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների, Վրաստանի, Նիդեռլանդների, Չինաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ղազախստանի, ԵՄ–ի, Գերմանիայի և Լյուքսեմբուրգի հետ։ Միևնույն ժամանակ Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունները գտնվում են կառուցողական տրանսֆորմացիայի փուլում․ Հայաստանը զարգացնելու է փոխշահավետ կառուցողական հարաբերություններ Ռուսաստանի Դաշնության հետ»։
Այնուհետև վարչապետը հիշեցրել է, որ մինչև վերջերս Հայաստանը չուներ դիվանագիտական հարաբերություններ Սաուդյան Արաբիայի և Պակիստանի հետ. «Եվ մենք հաստատեցինք դիվանագիտական հարաբերություններ այդ երկրների հետ, և, ըստ այդմ, նախընտրական ծրագրի այս կետն արձանագրում է նախ հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության արդյունավետությունը։ Եվ պետք է արձանագրել, որ խաղաղությունը մեծ հաշվով մեկնարկել է հավասարակշռված և հավասարակշռման արտաքին քաղաքականության հայեցակարգը որդեգրելու պահից, երբ մենք այլ դիտանկյունից ենք նայել մեզ, մեր տարածաշրջանին և աշխարհին և այդ այլ դիտանկյունից նայելը բերել է կոնկրետ արդյունքների»,- նշել է ՀՀ վարչապետը։
Նա շեշտել է, որ Հայաստանում քաղաքական ընդդիմության որոշ ներկայացուցիչներ շատ հաճախ իշխող ուժին և կոնկրետ իրեն մեղադրում են ադրբեջանամետ և թրքամետ լինելու մեջ։
«Իսկ ի՞նչ է տեղի ունեցել և տեղի ունենում իրականում։ Իրականում տեղի է ունեցել հետևյալը, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերություններում մենք միշտ գործել ենք երրորդ երկրների միջոցով, այսինքն՝ մեր ասելիքները և օրակարգերը 90 և ավելի տոկոսով քննարկել ենք երրորդ երկրների միջոցով։ Եվ ի՞նչ ենք մենք արձանագրել։ Արձանագրել ենք մի շատ պարզ բան, որն ունի օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ հիմքեր։ Երբ դու երրորդ անձի միջոցով ես շփվում որևէ մեկի հետ, դու չես կարող երբեք համոզված լինել, որ քո ուղերձները երրորդ անձը հասցեատիրոջը ճիշտ է փոխանցում և, նրա ուղերձները փոխանցելիս, նույնպես ճշգրիտ է գործում, որովհետև երրորդ անձը կարող է ունենալ իր պատկերացումները, իր շահերը, իր ընկալումները, և մենք երբեք չգիտենք, թե որոնք են երրորդ անձի և երրորդ անձանց շահագրգռությունները։
Սա է եղել նաև պատճառը, որ երկար տարիներ մեր տարածաշրջանում խաղաղություն չի հաստատվել։ Եվ մենք փոխել ենք մեր դիրքորոշումը, մենք ասել ենք՝ եթե մենք Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ խոսելու բան ունենք, իսկ մենք ունենք ակնհայտորեն, ինչո՞ւ չպետք է խոսենք, որովհետև սա է միակ երաշխիքը, որ մենք վստահ կլինենք, որ մեր ուղերձը ճիշտ է հասել տեղ, և վստահ կլինենք, որ ճշգրիտ պատասխան ենք ստանում։ Լավ կամ վատ, դա այլ հարց է, կարևոր է, որ հաղորդակցության մեջ դեֆորմացիաներ չլինեն, իսկ ես ձեզ ուզում եմ հավաստիացնել, որ այդ դեֆորմացիաները միշտ են լինում, երբ հաղորդակցությունը երրորդ անձանց միջոցով է։ Ընդ որում, երբեմն դիտավորյալ, երբեմն էլ ակամա, որովհետև կան նյուանսներ, նրբություններ, այդ թվում՝ տարածաշրջանին վերաբերող մենթալիտետային, ընկալումային, որ հեռավոր երկրները կարող են այդ նյուանսները չարձանագրել, իսկ այս իրավիճակներում, երբ կան տասնամյակների, երբեմն նույնիսկ դարավոր կոնֆլիկտներ, ամեն նրբությունը կարող է լինել էական։ Եվ մենք խաղաղության հասել ենք՝ հենց այս հանգամանքը հասկանալով, որ միշտ չի, որ երրորդ անձի միջոցով փոխանցված ուղերձը փոխանցվում է այնպես, ինչպես ուղերձի հեղինակը կուզենար կամ նկատի ունի, կամ ձևակերպել է, ընդ որում՝ երկու ուղղություններով։
Եվ ահա մեր այս գործելակերպի փոփոխությունն է, որ ոմանց հիմք է տալիս կամ իրենք դա օգտագործում են մեզ կամ ինձ թրքամետության կամ ադրբեջանամետության մեջ մեղադրելու մեջ, որովհետև մեր գործելակերպը տասնամյակներով եղել է այն, որ Թուրքիային կամ Ադրբեջանին ասելիք ունենք, որտե՞ղ զանգենք, որ մեր ասելիքը տեղ հասցնենք։ Իսկ մենք նախընտրել ենք, նախընտրում ենք և նախընտրելու ենք ուղիղ հաղորդակցությունը՝ իհարկե, չբացառելով երրորդ երկրների ներգրավվածությունը։ Օրակարգեր կան, որտեղ երրորդ երկրների ներգրավվածությունն անհրաժեշտ է, պարտադիր է, որովհետև դա արդեն ընդհանուր օրակարգ է, բայց երկկողմ հարաբերություններում մենք պետք է հաղորդակցությունը պահենք ակտիվ, և այս ընկալման շնորհիվ է նաև, որ մենք այսօր ունենք խաղաղություն»,- մանրամասնել է ՀՀ վարչապետը։

Мы сегодня живем в мире благодаря также сбалансированной и уравновешивающей внешней политике - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что мир между Арменией и Азербайджаном начался с момента принятия армянскими властями концепции сбалансированной и уравновешивающей внешней политики.
По сообщению Арменпресс, премьер-министр Никол Пашинян заявил об этом в ходе представления предвыборной программы правящей партии «Гражданский договор».
Премьер-министр сначала зачитал положение о сбалансированной и уравновешивающей внешней политике, закрепленное в предвыборной программе.
«Сбалансированная и уравновешивающая внешняя политика доказала свою эффективность, позволив нам стабилизировать внешнюю среду Республики Армения. Сбалансированную и уравновешивающую внешнюю политику следует принять в качестве стратегии, ключевой задачей которой является предотвращение дисбаланса во внешних отношениях или наличие инструмента для его уравновешивания.
Ключевую роль в сбалансированной и уравновешивающей внешней политике играет регионализация, главной целью которой является создание не только возможности, но и комфортных условий для жизни Республики Армения в собственной среде без внешней поддержки.
В этом смысле дальнейшее развитие отношений с Грузией, Исламской Республикой Иран, Турцекой Республикой и Азербайджанский Республикой имеет большое значение, и партия будет следовать этим путем.
В этом контексте полная разблокировка транспортной инфраструктуры региона, включая реализацию проекта TRIPP и эксплуатацию железной дороги Гюмри-Карс, не только еще больше укрепит мир и сотрудничество в регионе, но и превратит его Перекресток Мира в важный узел взаимосвязи по линиям восток-запад и север-юг взаимосвязи.
Для практической реализации регионализации мы также придаем большое значение дальнейшему развитию формата «3+3», и Республика Армения внесет в это свой вклад. Участие Российской Федерации в этом формате также важно для конструктивной трансформации отношений РА-РФ.
Республика Армения также приняла концепцию «Регионализация-2», учитывая страны Центральной Азии и Ближнего Востока, а также Индию. В предыдущий период, параллельно с развитием отношений с другими странами, важным было также установление дипломатических отношений с Саудовской Аравией и Пакистаном. Это направление получит новый импульс в 2026-2031 годах.
В предыдущий период Республика Армения установила стратегическое партнерство, диалог или повестку с Соединенными Штатами Америки, Грузией, Нидерландами, Китаем, Великобританией, Казахстаном, ЕС, Германией и Люксембургом. В то же время отношения с Российской Федерацией находятся на стадии конструктивной трансформации. Армения будет развивать взаимовыгодные конструктивные отношения с Российской Федерацией.
Затем премьер-министр напомнил, что до недавнего времени Армения не имела дипломатических отношений с Саудовской Аравией и Пакистаном. «Мы установили дипломатические отношения с этими странами, и, соответственно, этот пункт предвыборной программы прежде всего отражает эффективность сбалансированной и уравновешивающей внешней политики. Следует отметить, что мир, в целом, начался с момента принятия нами концепции сбалансированной и уравновешивающей внешней политики, когда мы посмотрели на себя, на наш регион и мир под другим углом, и этот взгляд на себя под другим углом принес конкретные результаты», — отметил премьер-министр Армении.
Он подчеркнул, что некоторые представители политической оппозиции в Армении очень часто обвиняют правящую власть и его лично в проазербайджанской и протурецкой позиции.
«А что же происходило и происходит на самом деле? На самом деле произошло следующее: в отношениях с Азербайджаном и Турцией мы всегда действовали через третьи страны, то есть 90 процентов или более наших заявлений и планов мы обсуждали через третьи страны. И что мы зафиксировали? Мы зафиксировали очень простую вещь, имеющую объективные и субъективные основания. Когда вы общаетесь с кем-то через третье лицо, вы никогда не можете быть уверены, что это третье лицо правильно передает ваши сообщения адресату и, передавая свои сообщения, действует корректно, потому что у третьего лица могут быть свои идеи, свои интересы, свои представления, и мы никогда не знаем, каковы интересы третьего лица и третьих сторон».
Именно поэтому в нашем регионе много лет не устанавливался мир. И мы изменили свою позицию, мы сказали, что если нам есть о чем поговорить с Турцией и Азербайджаном, безусловно, есть, и почему бы нам не поговорить? Потому что это единственная гарантия того, что наше сообщение дойдет до адресата, и мы получим точный ответ. Хороший или плохой – это уже другой вопрос. Важно, чтобы в коммуникации не было искажений, и я хочу заверить вас, что такие искажения всегда происходят, когда коммуникация осуществляется через третьих лиц. Причем, порой намеренно, порой непреднамеренно, потому что существуют нюансы, тонкости, включая региональный менталитет, восприятие, которые дальние страны могут не финсировать, а в ситуациях, когда конфликты длятся десятилетиями, а иногда и столетиями, каждый нюанс может иметь решающее значение.
И мы достигли мира, понимая именно этот факт: сообщение, передаваемое через третье лицо, не всегда передается так, как хотел бы, имел в виду или сформулировал автор сообщения, и это происходит в обоих направлениях.
Именно это изменение в нашей практике дает некоторым людям основание или используется ими для обвинений нас или меня в протурецкой или проазербайджанской позиции, потому что на протяжении десятилетий наша практика заключалась в том, что если нам нужно что-то сказать Турции или Азербайджану, то куда нам следует позвонить, чтобы донести свою точку зрения до адресата? А мы предпочитали, предпочитаем и будем предпочитать прямое общение, конечно, не исключая участия третьих стран. Есть вопросы, где участие третьих стран необходимо, обязательно, потому что это уже общая повестка, но в двусторонних отношениях мы должны поддерживать активное общение, и именно благодаря этому пониманию у нас сегодня мир», —сказал премьер-министр Армении.