Մեծամորի ատոմակայանը հաջորդ 10 տարիներին Հայաստանի էներգահամակարգում պահելու ուղղությամբ միջոցառումներ են իրականացվում. ՏԿԵ նախարար
Նախորդ տարվա ընթացքում շարունակվել է Մեծամորի ատոմակայանի շահագործման ժամկետի երկարացման ծրագիրը։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ այս մասին հայտնել է ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը։
«Այս պահին շահագործման ժամկետի երկարացման երկար ծրագրով միջոցառումներ են իրականացվում՝ ատոմակայանը հաջորդ 10 տարիների համար ևս էներգահամակարգում պահելու նպատակով»,- ասել է նախարարը։
Նախարարը նշել է, որ անցած տարվա ընթացքում շարունակվել են Հայաստան-Իրան 400 կիլովոլտ լարման էլեկտրահաղորդման գծի և ենթակառուցվածքների ծրագրի աշխատանքները։ «Այս մասով ունենք շուրջ 85 տոկոս կատարողական»,- ասել է Խուդաթյանը։
Հայաստանը մինչև 2036 թվականը պլանավորում է նոր ատոմակայան կառուցել։ Կառավարությունը որոշել է կառուցել մոդուլային տեսակի ատոմակայան և այդ ուղղությամբ բանակցում է 5 երկրի հետ՝ ԱՄՆ, Ֆրանսիան, Ռուսաստան, Չինաստան, Հարավային Կորեա։

An Armenian official confirmed on Thursday that the extension of the nuclear power plant’s operational lifespan is ongoing.
Minister of Territorial Administration and Infrastructure Davit Khudatyan, speaking in parliament, told lawmakers: “At present, measures are being implemented under a long-term program to extend the operating life of the nuclear power plant, with the aim of keeping it in the energy system for another 10 years,” he said during a briefing on 2025 developments.
The minister noted that work on the Armenia–Iran 400 kV power transmission line and related infrastructure projects continued over the past year. “In this regard, we have reached about 85% completion,” Khudatyan said.
Armenia plans to build a new nuclear power plant by 2036 to replace Metsamor NPP.
The government has decided to construct a modular-type nuclear power plant and is negotiating with five countries in this regard: the United States, France, Russia, China, and South Korea.