Ռենոմե ռեստորանը՝ միջազգային հեղինակավոր ցանկում․ WhereToEat-ը հանձնել է մրցանակները
Ապրիլի 14-ին կայացել է միջազգային WhereToEat մրցանակաբաշխությունը, որի արդյունքներով Հայաստանի լավագույն ռեստորան է ճանաչվել Երեմյան ընկերությունների խմբի Ռենոմե ռեստորանը՝ եզակի Հայաստանում և աշխարհում՝ որպես հայկական բարձր հեղինակային խոհանոց։ Հայաստանի լավագույն շեֆ խոհարար է ճանաչվել Ռենոմե ռեստորանի շեֆ խոհարար Կարեն Խաչատրյանը։ Տարբեր երկրների միջազգային հազարավոր ռեստորանների շրջանում Ռենոմեն ընդգրկված է նաև լավագույն 3 տասնյակում։
2013 թվականից իրականացվող այս վարկանշային մրցանակաբաշխությունը ռեստորանների ընտրությունը և գնահատումը կատարել է ազգային քվեարկության, միջազգային շորթ լիստերի և փորձագիտական վերլուծությունների հիման վրա։ Իրենց մասնագիտական գնահատականներով հանդես են գալիս հարյուրավոր հայտնի ռեստորատորներ, խոհարարներ, սոմելյեներ և գաստրոնոմիկ ոլորտը լուսաբանող լրագրողներ: Հաղթող թեկնածուները որոշվել են գաղտնի քվեարկությամբ:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է Հայաստանը ներկայացնել աշխարհի գաստրոքարտեզին։ Ռենոմեն պարզապես ռեստորան չէ․ այն հայկական հյուրընկալության, գաստրոնոմիայի և մշակույթի բարձրակետն է, որտեղ բոլորովին նոր համային փորձառությամբ կյանք են առնում հայկական լեռնաշխարհի մթերքները։ Ռենոմեն պատմություն է, և եթե որևէ մեկն այդ պատմությունը լսել ու փորձել է գոնե մեկ անգամ, նա ճանաչել է հայկական պատմությունն ու ժառանգությունը, մտքի թռիչքն ու ստեղծարարությունը, արժեքներն ու նորարարությունը։ Երեմյան ընկերությունների խումբը ստեղծել է Ռենոմեն՝ որպես նվեր Հայաստանին և իր հյուրերին»,- մրցանակաբաշխության օրը նշել է Երեմյան ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Մարքեթինգի և հանրային կապերի տնօրեն Լուսինե Երեմյանը։ Նա նաև շեշտել է, որ մրցանակաբաշխությունը նոր ուժով ստեղծագործելու և ոգեշնչվելու ևս մեկ հնարավորություն է։
Մրցանակաբաշխության արարողությանը ներկա էին լավագույն 100 ռեստորանների ներկայացուցիչներ, ռեստորատորներ, շեֆ խոհարարներ, շեֆ հրուշակագործներ, սոմելյեներ, միջազգային լրատվամիջոցներ, ֆուդ քննադատներ և բլոգերներ։
Մրցանակաբաշխության արարողությանը նախորդել էր նաև լավագույն մասնակից ռեստորանների ներկայացուցիչների գալա ընթրիքը, որի շրջանակներում տարբեր երկրների լավագույն շեֆ խոհարարները հանդես են եկել հեղինակային հատուկ սեթ մենյուով։
Ընտրյալ 9 շեֆ խոհարարների շարքում էր նաև Ռենոմե ռեստորանի շեֆ խոհարար Կարեն Խաչատրյանը, ով ներկայացրեց իր հեղինակային ուտեստը՝ Սևանի սիգ, Սևանի խեցգետիններից ռավիոլի, թարխունի սաբայոն, կոմբուի և սպանախի էմուլսիա։ Այն խորհրդանշում է հայկական քաղցրահամ լեռնային ջրերում ապրող ձկնամթերքի խորը և նուրբ համերը, միջազգային համադրություններում դրանց առանձնահատկությունն ու ընդգծված ձեռագիրը․ համադրություն, որը պատմում է աշխարհի քարտեզին Հայաստանի հյուրընկալության զարգացման մասին։
20-ամյա Երեմյան ընկերությունների խումբը Հայաստանում ներկայացնում է 18 ռեստորան 13 հայեցակարգով, որոնց թվում են Ռենոմե բարձր հեղինակային խոհանոցը, Լիվինգսթոն բարձրակարգ ռեստորանը, Սմոքինգ Շեֆ, Կազա Նոստրա, Սիզընս, ՍանտաՖե, Կագայակի, Լավաշ, Շերեփ, Պանդոկ Երևան, Պանդոկ Երևան Գետափին, Երևանի Շաուրմա հայեցակարգերը։

Ресторан “Реноме” в престижном международном списке: вручены премии WhereToEat
14 апреля состоялась церемония вручения международной премии WhereToEat. Лучшим рестораном Армении был признан ресторан “Реноме” группы компаний “Еремян”, который известен как ресторан высокой армянской кухни. Лучшим шеф-поваром Армении был признан шеф-повар ресторана “Реноме” Карен Хачатрян. Ресторан попал в список топ-30 международных ресторанов из разных стран.
Эта рейтинговая церемония, проводимая с 2013 года, отбирает и оценивает рестораны на основе национального голосования, международных списков и экспертного анализа. Сотни известных рестораторов, шеф-поваров, сомелье и журналистов, освещающих гастрономическую сферу, дают свои профессиональные оценки. Победители определялись тайным голосованием.
“Для нас большая честь представлять Армению на мировой гастрономической карте. “Реноме”  — это не просто ресторан, это вершина армянского гостеприимства, гастрономии и культуры, где продукты армянского высокогорья оживают, даря совершенно новые вкусовые ощущения. “Реноме” — это история, и если кто-то хотя бы раз видел и опробовал эту историю, он узнал армянскую историю и наследие, смелый подход и креативность, ценности и новаторство. Группа компаний “Еремян” создала “Реноме” как подарок Армении и ее гостям”, — отметила Лусине Еремян, заместитель генерального директора, директор по маркетингу и связям с общественностью группы компаний “Еремян”. Она подчеркнула, что церемония награждения — это еще одна возможность для творчества и вдохновения.
На церемонии награждения присутствовали представители 100 лучших ресторанов, рестораторы, шеф-повара, кондитеры, сомелье, представители международных СМИ, пищевые критики и блогеры.
Церемонии награждения предшествовал гала-ужин от лучших ресторанов-участников. Лучшие шеф-повара из разных стран представили свои специальные дегустационные меню.
Среди 9 лучших шеф-поваров был и шеф-повар ресторана “Реноме” Карен Хачатрян, который представил свои авторские блюда: севанский сиг, равиоли с севанскими раками, сабайон с эстрагоном, комбу и шпинатную эмульсию. Они передавали глубокие и нежные вкусы рыбных продуктов, обитающих в пресноводных горных районах Армении, и свой выраженный почерк в сочетании с международным, который представляет на карте мира развитие армянского гостеприимства.