Իրանական նավահանգիստների շրջափակումը հակառակ արդյունք կտա. Ղալիբաֆ
Իրանի խորհրդարանի խոսնակ Մուհամմադ Բաղեր Ղալիբաֆն անդրադարձել է Իրանի դեմ ծովային շրջափակման վերաբերյալ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքին՝ նշելով, որ նման գործողություններն, ի վերջո, կհանգեցնեն նրան, որ ամերիկացիները կարոտով կհիշեն բենզինի համար 4-5 դոլար վճարելու օրերը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին Ղալիբաֆը նշել է X-ում գրառման մեջ։
Նա մերժել է Թրամփի սպառնալիքներն Իրանի դեմ ծովային շրջափակման մասին՝ ընդգծելով, որ նման միջոցառումները հակառակ արդյունք կտան։
«Վայելեք ներկայիս մղման ցուցանիշները։ Այսպես կոչված «շրջափակման» դեպքում շուտով դուք կարոտով կհիշեք 4-5 դոլար արժողությամբ բենզինը», - ասել է նա՝ դիմելով ամերիկացիներին։
Գրառմանը կից հրապարակվել է քարտեզի լուսանկար, որի վրա նշված են Սպիտակ տան մոտ գտնվող բենզալցակայաններում բենզինի գները։
Ավելի վաղ ԱՄՆ կենտրոնական հրամանատարությունը հայտարարել էր, որ երկրի զինված ուժերն ապրիլի 13-ին կսկսեն իրանական նավահանգիստների շրջափակումը, սակայն չեն խոչընդոտի Հորմուզի նեղուցով նավարկող այն նավերին, որոնք չեն մտել և դուրս չեն եկել իրանական նավահանգիստներից։
Ի պատասխան՝ Իրանի զինված ուժերի խոսնակը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի կողմից միջազգային ջրերում նավերի նկատմամբ սահմանափակումները անօրինական են և «համարժեք են ծովահենության», և որ Իրանը վճռականորեն կներդնի «մշտական ​​մեխանիզմ»՝ նեղուցը վերահսկելու համար։

Блокада иранских портов приведет к обратному результату: Галибаф
Председатель Меджлиса Ирана Мохаммад Багер Галибаф прокомментировал угрозу президента США Дональда Трампа ввести морскую блокаду Ирана, заявив, что такие действия в конечном итоге заставят американцев вспомнить о тех временам, когда бензин стоил 4-5 долларов. Как сообщает “Арменпресс”, Галибаф заявил это в X.
Он осудил угрозы Трампа ввести морскую блокаду Ирана, подчеркнув, что такие меры будут контрпродуктивными.
“Наслаждайтесь нынешним моментом. В случае так называемой “блокады” вы скоро вспомните о бензине по 4-5 долларов”, — написал он, обращаясь к американцам.
Также была опубликована фотография карты с ценами на бензин на заправках возле Белого дома.
Ранее Центральное командование США объявило, что вооруженные силы страны 13 апреля начнут блокаду иранских портов, но не будут препятствовать движению судов через Ормузский пролив, которые не заходили в иранские порты и не выходили из них.
В ответ представитель иранских военных заявил, что ограничения США в отношении судов в международных водах являются незаконными и равносильны пиратству, и что Иран решительно введет постоянный механизм контроля над проливом.