ՀՀ ԱԺ-ում տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ
Հայաստանի Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության նախաձեռնությամբ ապրիլի 10-ին տեղի է ունեցել աշխատանքային քննարկում սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ:
Քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, քաղաքական, հասարակական գործիչներ, իրավաբաններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Ազգային ժողովի տարածած հաղորդագրությունից, «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը տեղեկացրել է, որ նման քննարկում անցկացնելու համար խմբակցությանն է դիմել «Հանրային դաշինք» քաղաքացիական նախաձեռնությունը:
Նախաձեռնության անդամ Հայկ Դորունցի խոսքով երկրի հիմնական խնդիրը ոչ թե կոնկրետ անձինք են, այլ միահեծան իշխանության ինստիտուցիոնալ մոդելը, որն ամրապնդվել է 2015 թվականի սահմանադրական փոփոխություններով:
Նա ընդգծել է, որ համակարգային փոփոխությունների միակ իրական երաշխիքը հասարակական պահանջն է, որը պետք է ձեւավորվի բաց եւ հրապարակային քննարկումների միջոցով:
Նախաձեռնության անդամների կարծիքով սահմանադրական եւ իրավական փոփոխությունների շուրջ համախմբումը կարող է դառնալ քաղաքական գործընթացների նոր օրակարգի հիմք:

В Национальном Собрании Армении состоялось рабочее обсуждение конституционных реформ
10 апреля по инициативе фракции “Айастан” Национального Собрания Армении состоялось рабочее обсуждение конституционных реформ.
В обсуждении приняли участие депутаты НС, политики, общественные деятели и юристы.
Как передает “Арменпресс” со ссылкой на сообщение Национального Собрания, секретарь фракции “Айастан” Арцвик Минасян проинформировал, что с просьбой о проведении подобного обсуждения к фракции обратилась гражданская инициатива “Общественный альянс”.
По словам члена инициативы Айка Дорунца, главная проблема страны заключается не в отдельных лицах, а в институциональной модели единоличной власти, которая укрепилась конституционными поправками 2015 года.
Он подчеркнул, что единственной реальной гарантией системных изменений является общественное требование, которое должно быть сформировано путем открытых и публичных обсуждений.
По мнению членов инициативы, консолидация вокруг конституционно-правовых изменений может стать основой для новой повестки политических процессов.