Ուրուգվայում բացվել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը
Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյի Կառասկո միջազգային օդանավակայանի տարածքում բացվել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ուրուգվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունից։
Նշվում է, որ բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են գտնվել Ուրուգվայի նախագահ Ժամանդու Օրսին, Ազգային պաշտպանության նախարար Սանդրա Լասոն, Կրթության և մշակույթի նախարար Խոսե Կարլոս Մաիան, Զբոսաշրջության նախարար Պաբլո Մենոնին, Ceibal կրթական նորարարական կենտրոնի նախագահ Ֆիորելլա Աիմը, Հանրային կրթության ազգային վարչության նախագահ Պաբլո Կախիանին, Կանելոնեսի նահանգապետ Ֆրանսիսկո Լեգնանին, Corporación América Airports ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանը և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Դեսպանության փոխանցմամբ՝ նախագիծն իրականացվել է «Corporación América Airports» և «Aeropuertos Uruguay» ընկերությունների և Ceibal կրթական նորարարական կենտրոնի համագործակցությամբ։
Նախաձեռնության շնորհիվ ավելի քան 5000 դիմորդներից ընտրված 1000 ուսանող հնարավորություն կունենա սովորելու «Թումո»-ում՝ ութ տեխնոլոգիական ուղղություններով՝ 3D մոդելավորումից մինչև գեներատիվ արհեստական բանականություն։
Կառասկո միջազգային օդանավակայանում «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հիմնարկեքի արարողությունը տեղի էր ունեցել 2025 թվականի հունիսի 18-ին։

В Уругвае открылся Центр креативных технологий “ТУМО”
На территории международного аэропорта Карраско, расположенного вблизи столицы Уругвая Монтевидео, открылся Центр креативных технологий “ТУМО”.
Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает посольство Республики Армения в Уругвае.
Отмечается, что на церемонии открытия присутствовали президент Уругвая Джаманду Орси, министр национальной обороны Сандра Лассо, министр образования и культуры Хосе Карлос Майя, министр туризма Пабло Менони, президент Образовательного инновационного центра Ceibal Фиорелла Аим, президент Национального департамента народного образования Пабло Качиан, губернатор Канелонеса Франсиско Легнани, генеральный директор Corporación América Airports Мартин Эурнекян и ряд других должностных лиц.
Проект был реализован в сотрудничестве с компаниями “Corporación América Airports” и “Aeropuertos Uruguay”, а также Образовательным инновационным центром Ceibal.
В рамках этой инициативы 1000 школьников, отобранных из более чем 5000 претендентов, получат возможность учиться в “ТУМО” по восьми технологическим направлениям, от 3D-моделирования до искусственного интеллекта.
Церемония закладки первого камня в строительство Центра креативных технологий “ТУМО” в международном аэропорту Карраско состоялась 18 июня 2025 года.