Ուրուգվայում բացվել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը
Ուրուգվայի մայրաքաղաք Մոնտեվիդեոյի Կառասկո միջազգային օդանավակայանի տարածքում բացվել է «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում են Ուրուգվայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանությունից։
Նշվում է, որ բացման հանդիսավոր արարողությանը ներկա են գտնվել Ուրուգվայի նախագահ Ժամանդու Օրսին, Ազգային պաշտպանության նախարար Սանդրա Լասոն, Կրթության և մշակույթի նախարար Խոսե Կարլոս Մաիան, Զբոսաշրջության նախարար Պաբլո Մենոնին, Ceibal կրթական նորարարական կենտրոնի նախագահ Ֆիորելլա Աիմը, Հանրային կրթության ազգային վարչության նախագահ Պաբլո Կախիանին, Կանելոնեսի նահանգապետ Ֆրանսիսկո Լեգնանին, Corporación América Airports ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն Մարտին Էռնեկյանը և մի շարք այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ:
Դեսպանության փոխանցմամբ՝ նախագիծն իրականացվել է «Corporación América Airports» և «Aeropuertos Uruguay» ընկերությունների և Ceibal կրթական նորարարական կենտրոնի համագործակցությամբ։
Նախաձեռնության շնորհիվ ավելի քան 5000 դիմորդներից ընտրված 1000 ուսանող հնարավորություն կունենա սովորելու «Թումո»-ում՝ ութ տեխնոլոգիական ուղղություններով՝ 3D մոդելավորումից մինչև գեներատիվ արհեստական բանականություն։
Կառասկո միջազգային օդանավակայանում «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի հիմնարկեքի արարողությունը տեղի էր ունեցել 2025 թվականի հունիսի 18-ին։

TUMO Uruguay inaugurated in Montevideo
President of Uruguay, Yamandú Orsi, and other top officials attended the inauguration of TUMO’s first educational center in Uruguay. The facility is located near Carrasco International Airport in Montevideo.
The groundbreaking ceremony for the TUMO Center for Creative Technologies, an esteemed educational project launched in Armenia, was held in June 2025.
Uruguay’s Minister of National Defense Sandra Lazo, Minister of Education and Culture José Carlos Mahía, Minister of Tourism Pablo Menoni, President of the Ceibal Educational Innovation Center Fiorella Haim, President of the National Administration of Public Education Daniel Caggiani, and Canelones Department Intendant Francisco Legnani, as well as Martín Eurnekian, Chief Executive Officer of Corporación América Airports, and a number of other high-ranking officials were in attendance, according to the Armenian Embassy in Uruguay.
According to the embassy, the project was carried out through collaboration between Corporación América Airports, Aeropuertos Uruguay, and the Ceibal Educational Innovation Center.
Thanks to the initiative, 1,000 students selected from over 5,000 applicants will have the opportunity to study at TUMO Uruguay, covering eight technology tracks ranging from 3D modeling to generative artificial intelligence.
TUMO is a non-profit organization offering educational programs for teenagers. Aside from its Yerevan center and presence across Armenia, it has an international presence in cities such as Paris, Beirut, Zurich, and Berlin, among others.