Աշխարհը երբեք չի ապրել այս մասշտաբի էներգամատակարարման խափանում. Միջազգային էներգետիկ գործակալության տնօրեն
Հորմուզի նեղուցի շրջափակման հետևանքով առաջացած նավթի և գազի ճգնաժամը «ավելի լուրջ է, քան 1973, 1979 և 2002 թվականների ճգնաժամերը միասին վերցրած»։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Le Figaro-ին ասել է Միջազգային էներգետիկ գործակալության տնօրեն Ֆաթիհ Բիրոլը։
«Աշխարհը երբեք չի ապրել այս մասշտաբի էներգամատակարարման խափանում», - ասել է նա ապրիլի 7-ին ֆրանսիական թերթում հրապարակված հարցազրույցում։
Նա նշել է, որ եվրոպական երկրները, ինչպես նաև Ճապոնիան, Ավստրալիան և այլ երկրներ, կտուժեն, բայց առավել մեծ ռիսկի են ենթարկվում զարգացող երկրները՝ տուժելով նավթի և գազի գների բարձրացումից, սննդամթերքի գների բարձրացումից և գնաճի ընդհանուր արագացումից։
Իսրայելի և ԱՄՆ-ի հարվածներին ի պատասխան՝ Իրանը գործնականում արգելափակել է նավագնացությունը Հորմուզի նեղուցում, որով պարբերաբար անցնում է աշխարհի նավթի և գազի մոտ 20%-ը, ինչը հանգեցրել է էներգակիրների գների կտրուկ աճի ամբողջ աշխարհում։

Мир никогда не сталкивался с перебоями в энергоснабжении такого масштаба - директор Международного энергетического агентства
Нефтегазовый кризис, вызванный блокадой Ормузского пролива, «серьезнее, чем кризисы 1973, 1979 и 2002 годов вместе взятые». Как передает Арменпресс, об этом заявил директор Международного энергетического агентства Фатих Бироль в интервью газете Le Figaro.
«Мир никогда не сталкивался с перебоями в энергоснабжении такого масштаба», — сказал он в интервью, опубликованном во французской газете 7 апреля.
Он отметил, что пострадают европейские страны, а также Япония, Австралия и другие, но развивающиеся страны находятся в большей опасности, страдая от роста цен на нефть и газ, на продовольствие и общего ускорения инфляции.
В ответ на удары Израиля и США Иран фактически заблокировал судоходство в Ормузском проливе, через который регулярно проходит около 20% мировых поставок нефти и газа, что привело к резкому росту цен на энергоносители во всем мире.