ՀԱՊԿ-ը Հայաստանի սահմանների հարցում անելիք ուներ, որը չարեց․ Անդրանիկ Քոչարյան
Հայաստանի ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանը չի բացառում, որ ապագայում կարող է քննարկվել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից Հայաստանի դուրս գալու հարցը՝ ընդգծելով, որ այդ որոշումը կախված կլինի երկրի շահերից։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անդրադառնալով լրագրողի հարցին՝ հնարավո՞ր է, որ Հայաստանը որոշի դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից, Քոչարյանը պատասխանեց․
«Երբեք մի ասա երբեք։ Աշխարհը շատ անհանգիստ է։ Մեր երկրի անվտանգությունը, երկրի շահը պետք է թելադրեն մեր քայլերի հաջորդականությունը»։
Նա ընդգծեց, որ Հայաստանի համար ՀԱՊԿ-ի հետ կապված հիմնական խնդիրն առնչվում էր ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղին, այլ Հայաստանի սահմաններին։
«ՀԱՊԿ-ի գործողությունները փորձ էր արվում կապել Լեռնային Ղարաբաղի վիճակի հետ, բայց Հայաստանի սահմանների հետ կապված ՀԱՊԿ-ը անելիք ուներ։ Չարեց, չէ՞։ Մեր խնդիրն առաջացել է Հայաստանի սահմաններին տիրող իրավիճակի հետ, և մենք երկու թե երեք անգամ դիմել ենք ՀԱՊԿ-ի աջակցությանը։ Այդ աջակցությունը, բացի բանավոր խոսքից, որևէ արդյունք մեզ համար չի տվել»,- ասաց Քոչարյանը։

A senior Armenian lawmaker on Monday did not rule out the possibility of Armenia withdrawing from the Collective Security Treaty Organization (CSTO) in the future.
MP Andranik Kocharyan, from the Civil Contract faction and chairman of the Parliamentary Committee on Defense and Security Affairs, told reporters that the decision would depend on Armenia’s interests.
“Never say never. The world is very turbulent. The security and interests of our country shall dictate the sequence of our steps,” Kocharyan said when asked whether Armenia could quit the CSTO, where its membership is currently frozen.
Kocharyan emphasized that Armenia’s main issue with the CSTO pertains to its own borders and has nothing to do with Nagorno-Karabakh.
“An attempt was made to link the CSTO’s actions to the situation in Nagorno-Karabakh, but regarding Armenia’s borders, the CSTO had a role to play. They didn’t act, right? Our problem arose from the situation at Armenia’s borders, and we asked the CSTO for support two or three times. That support, aside from verbal statements, did not produce any results for us,” Kocharyan said.
He added that future decisions will depend exclusively on Armenia’s national interests.
“We will act in accordance with whatever our country’s interests dictate,” he stated.
Back in February 2024, Prime Minister Nikol Pashinyan announced that Armenia had frozen its participation in the CSTO, citing the organization’s failure to fulfill its obligations to Armenia.