Լեհաստանի հանրային հեռուստաընկերությունը գործարկել է հայալեզու լրատվական ծառայություն
Լեհաստանի «Telewizja Polska» (TVP) հեռուստաընկերությունը գործարկել է հայալեզու «VT Hayastan News» լրատվական ծառայությունը՝ նպատակ ունենալով Հայաստանում և արտասահմանի հայ համայնքներում բարձրացնել հանրության դիմադրողականությունը մանիպուլյացիաների և տեղեկատվական միջամտության նկատմամբ։
Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ Լեհաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքէջում տարածված հաղորդագրությունից։
Հայալեզու ծառայության խմբագիր, հաղորդավար Ռազմիկ Մարտիրոսյանը մանրամասնեց, որ նախագիծը նպատակ ունի եվրոպական տեսանկյունից ներկայացնել քաղաքական, սոցիալական և տնտեսական իրադարձությունները, նպաստել Հայաստանում Եվրոպական Միության վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացմանը, ինչպես նաև Լեհաստանի հետ համագործակցության ամրապնդմանը։
«Որպես ամենամեծ նպատակ նշվում է նաև ապատեղեկատվության դեմ պայքարը և հիմնականում ժողովրդավարական արժեքների վրա շեշտադրում կատարելը»,-ներկայացրեց Մարտիրոսյանը՝ հավելելով, որ «VT Hayastan News»-ը ստեղծվել է Լեհաստանի հանրային հեռուստաընկերության TVP-ի Միջազգային մեդիա կենտրոնի շրջանակներում և իրականացվում է երկրի Արտաքին գործերի նախարարության աջակցությամբ։
Նախագծի առաքելությունն է նաև բարձրացնել հանրության դիմադրողականությունը մանիպուլյացիաների և տեղեկատվական միջամտության նկատմամբ, ինչպես նաև հակազդել Հայաստանին և նրա գործընկերներին ուղղված ապատեղեկատվությանը։
Ծրագիրը եթերում կլինի շաբաթական հինգ օր, իսկ հաղորդումների տևողությունը նախատեսված է 18-20 րոպե։
Մարտիրոսյանի հավաստմամբ՝ դրանցում, չեզոք մոտեցմամբ, կներառվի տեղեկատվություն Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ, կապահովվի բազմակարծությունն ու բազմավեկտորությունը, ինչպես նաև կներկայացվի փաստահեն լրատվություն։
«VT Hayastan News» լրատվական թիմը կազմված է հայ լրագրողներից, նրանցից են՝ Ռազմիկ Մարտիրոսյանը, Հարություն Ոսկանյանը և Նունե Գևորգյանը։
«Աշխատում ենք Վարշավայից։ Լեհաստանում այս պահի դրությամբ ունենք 5 աշխատակից, իսկ Հայաստանում ևս 3-4 թղթակից»,-ասաց հայալեզու հաղորդման խմբագիրը։
«VT Hayastan News»-ի ծրագրերը կհեռարձակվեն «Belsat» հեռուստաալիքով՝ երկուշաբթիից ուրբաթ, հասանելի կլինեն YouTube-ում և Facebook-ում։

Общественное телевидение Польши запустило информационную службу на армянском языке
Польская телекомпания Televizja Polska (TVP) запустила армяноязычную информационную службу VT Hayastan News с целью повышения устойчивости общества перед манипуляциями и информационным вмешательством как в Армении, так и в армянских общинах за рубежом.
“Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение на официальном сайте Министерства иностранных дел Польши.
Редактор армяноязычной службы, ведущий Размик Мартиросян уточнил, что цель проекта - представить политические, социальные и экономические события с европейской точки зрения, способствовать повышению осведомленности о Европейском Союзе в Армении, а также укреплению сотрудничества с Польшей
“Главная цель — борьба с дезинформацией и, прежде всего, акцент на демократических ценностях”, — заявил Мартиросян, добавив, что VT Hayastan News создан в рамках Международного медиацентра польской общественной телекомпании TVP и реализуется при поддержке Министерства иностранных дел страны.
Миссия проекта также заключается в повышении устойчивости общественности перед манипуляциями и информационным вмешательством, а также в противодействии дезинформации, направленной против Армении и её партнёров.
Программа будет транслироваться пять дней в неделю с продолжительностью выпусков по 18-20 минут.
По заверению Мартиросяна, в них будет освещаться информация о внутриполитической ситуации в Армении с нейтральным подходом, обеспечиваться плюрализм и многовекторность, а также представляться достоверная информация.
В команде новостной группы VT Hayastan News армянские журналисты: Размик Мартиросян, Арутюн Восканян и Нуне Геворгян.
“Мы работаем из Варшавы. В настоящее время у нас 5 сотрудников в Польше и ещё 3-4 корреспондента в Армении”, — рассказал редактор армяноязычной программы.
Программы VT Hayastan News будут транслироваться на телеканале “Белсат” с понедельника по пятницу и будут доступны на YouTube и Facebook.