Հայաստանում պատմության մեջ իրականացվել է առաջին սինդիկացված վարկային գործարքը՝ 300 մլն ԱՄՆ դոլար «Firebird AI»-ին ֆինանսավորելու համար
Հայաստանի բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ վեց ֆինանսական կառույցների միջև ստորագրվել է սինդիկացված վարկային պայմանագիր՝ խոշոր տեխնոլոգիական նախագծի ֆինանսավորման նպատակով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, նշելով, որ գործարքի շրջանակում առաջատար բանկերն ու ներդրումային կառույցները միավորվել են՝ «Firebird AI» ընկերությանը տրամադրելու 300 մլն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորում։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շնորհավորել է ներկաներին՝ նշելով, որ սա ներդրում է ոչ միայն «Firebird AI» ընկերության, այլև Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի, նորարարության, գիտության և տնտեսության զարգացման մեջ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը՝ ընդգծելով, որ այս մեգանախագիծը բխում է 2025 թվականին Վաշինգտոնում ստորագրված ռազմավարական փաստաթղթերից, մասնավորապես, արհեստական բանականության և կիսահաղորդչային ոլորտներում երկկողմ փոխըմբռնման հուշագրից։
Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով՝ այս նախագիծը գալիս է կյանքի կոչելու վերոնշյալ հուշագիրը և այդպիսով ապահովելու կոնկրետ կիրառական արդյունքներ մեր պետության համար՝ շնորհիվ ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների գործուն աջակցության, ընկերության հիմնադիրների գործադրած ջանքերի, ինչպես նաև հայաստանյան ֆինանսաբանկային համայնքի ներդրումների շնորհիվ։
Ելույթներով հանդես են եկել նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը և սինդիկատի մասնակից բանկերի ներկայացուցիչները՝ կարևորելով գործարքի նշանակությունը և ընդգծելով դրա դերը ֆինանսական շուկայի զարգացման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման գործում։
Գործարքը սահմանում է նոր գործնական վարկավորման ձևաչափ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում՝ դառնալով ամենախոշորը թե՛ ֆինանսավորման ծավալով, թե՛ ներդրումների մասշտաբով։ Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել արհեստական բանականության ժամանակակից տվյալների կենտրոն՝ հիմնված «NVIDIA» ընկերության առաջատար տեխնոլոգիական լուծումների վրա։
Ծրագրի առաջին փուլի ընդհանուր ներդրման ծավալը կազմում է մոտ 450 մլն ԱՄՆ դոլար, որի զգալի մասը ապահովվում է վեց ֆինանսական կառույցների («Արդշինբանկ», «Ակբա բանկ», «Էվոկաբանկ», «Ֆասթբանկ», «C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia» և «Amundi-ACBA Asset Management») համատեղ ֆինանսավորման միջոցով։

For the first time in the history of Armenia’s banking system, six financial institutions have signed a syndicated loan agreement to finance a major technology project, the Ministry of High-Tech Industry said in a statement.
Within the framework of the deal, leading banks and investment institutions have joined efforts to provide $300 million in financing to Firebird AI.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan congratulated the participants, noting that the investment is not only directed at Firebird AI, but also contributes to the development of Armenia’s technological sector, innovation, science, and overall economy.
Hayrapetyan expressed gratitude to the United States government, stating that the megaproject stems from strategic agreements signed in Washington in 2025, particularly a bilateral memorandum of understanding in the fields of artificial intelligence and semiconductors.
According to the minister, the project aims to implement the memorandum and ensure tangible results through the active support of the Armenian and U.S. governments, the efforts of the company’s founders, and the investments of Armenia’s financial and banking sector.
Remarks were also delivered by Martin Galstyan, Governor of the Central Bank of Armenia, and David Allen, U.S. Chargé d’Affaires in Armenia, as well as representatives of the participating institutions.
The agreement introduces a new practical lending format in Armenia’s financial market and is the largest deal to date in terms of both financing volume and investment scale.
The project envisages the establishment of a modern artificial intelligence data center in Armenia, based on advanced technological solutions from NVIDIA.
The total investment for the first phase is estimated at approximately $450 million. A large portion of the financing is being jointly provided by Ardshinbank, Acba Bank, Evocabank, Fast Bank, C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia, and Amundi-ACBA Asset Management.