Հայաստանում պատմության մեջ իրականացվել է առաջին սինդիկացված վարկային գործարքը՝ 300 մլն ԱՄՆ դոլար «Firebird AI»-ին ֆինանսավորելու համար
Հայաստանի բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ վեց ֆինանսական կառույցների միջև ստորագրվել է սինդիկացված վարկային պայմանագիր՝ խոշոր տեխնոլոգիական նախագծի ֆինանսավորման նպատակով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունից, նշելով, որ գործարքի շրջանակում առաջատար բանկերն ու ներդրումային կառույցները միավորվել են՝ «Firebird AI» ընկերությանը տրամադրելու 300 մլն ԱՄՆ դոլար ֆինանսավորում։
ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը շնորհավորել է ներկաներին՝ նշելով, որ սա ներդրում է ոչ միայն «Firebird AI» ընկերության, այլև Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի, նորարարության, գիտության և տնտեսության զարգացման մեջ։
Նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ կառավարությանը՝ ընդգծելով, որ այս մեգանախագիծը բխում է 2025 թվականին Վաշինգտոնում ստորագրված ռազմավարական փաստաթղթերից, մասնավորապես, արհեստական բանականության և կիսահաղորդչային ոլորտներում երկկողմ փոխըմբռնման հուշագրից։
Մխիթար Հայրապետյանի խոսքով՝ այս նախագիծը գալիս է կյանքի կոչելու վերոնշյալ հուշագիրը և այդպիսով ապահովելու կոնկրետ կիրառական արդյունքներ մեր պետության համար՝ շնորհիվ ՀՀ և ԱՄՆ կառավարությունների գործուն աջակցության, ընկերության հիմնադիրների գործադրած ջանքերի, ինչպես նաև հայաստանյան ֆինանսաբանկային համայնքի ներդրումների շնորհիվ։
Ելույթներով հանդես են եկել նաև ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, Հայաստանում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենը և սինդիկատի մասնակից բանկերի ներկայացուցիչները՝ կարևորելով գործարքի նշանակությունը և ընդգծելով դրա դերը ֆինանսական շուկայի զարգացման և միջազգային համագործակցության ընդլայնման գործում։
Գործարքը սահմանում է նոր գործնական վարկավորման ձևաչափ Հայաստանի ֆինանսական շուկայում՝ դառնալով ամենախոշորը թե՛ ֆինանսավորման ծավալով, թե՛ ներդրումների մասշտաբով։ Նախագիծը նպատակ ունի Հայաստանում ստեղծել արհեստական բանականության ժամանակակից տվյալների կենտրոն՝ հիմնված «NVIDIA» ընկերության առաջատար տեխնոլոգիական լուծումների վրա։
Ծրագրի առաջին փուլի ընդհանուր ներդրման ծավալը կազմում է մոտ 450 մլն ԱՄՆ դոլար, որի զգալի մասը ապահովվում է վեց ֆինանսական կառույցների («Արդշինբանկ», «Ակբա բանկ», «Էվոկաբանկ», «Ֆասթբանկ», «C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia» և «Amundi-ACBA Asset Management») համատեղ ֆինանսավորման միջոցով։

Впервые в истории банковской системы Армении заключено соглашение о синдицированном кредите
Впервые в истории банковской системы Армении заключено соглашение о синдицированном кредите между шестью финансовыми учреждениями для финансирования крупного технологического проекта.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства высокотехнологической промышленности Армении, в рамках сделки ведущие банки и инвестиционные институты объединили усилия для предоставления компании «Firebird AI» финансирования в размере 300 миллионов долларов США.
Министр высокотехнологической промышленности Армении Мхитар Айрапетян поздравил присутствующих, отметив, что это инвестиции не только в компанию «Firebird AI», но и в развитие технологического сектора, инноваций, науки и экономики Армении.
Министр выразил благодарность правительству США, подчеркнув, что этот мегапроект является результатом стратегических документов, подписанных в Вашингтоне в 2025 году, в частности, Меморандума о взаимопонимании по двустороннему сотрудничеству в области искусственного интеллекта и полупроводников.
По словам Мхитара Айрапетяна, этот проект призван реализовать вышеупомянутый Меморандум и тем самым обеспечить конкретные практические результаты для нашей страны благодаря активной поддержке правительств Армении и США, усилиям основателей компании, а также инвестициям армянского финансового и банковского сообщества.
С речами выступили также председатель Центрального банка Армении Мартин Галстян, временный поверенный в делах США в Армении Дэвид Аллен и представители банков. Спикеры подчеркнули значимость сделки и ее роль в развитии финансового рынка и расширении международного сотрудничества.
Данная сделка создает новый практический формат кредитования на армянском финансовом рынке, становясь крупнейшей как по объему финансирования, так и по масштабу инвестиций. Проект направлен на создание в Армении современного дата-центра в области искусственного интеллекта на основе передовых технологических решений от NVIDIA.
Общий объем инвестиций в первой фазе проекта составляет приблизительно 450 млн долларов США, значительная часть которых предоставляется за счет совместного финансирования шести финансовых учреждений («Ардшинбанк», «ACBA Bank», «EvocaBank», «FastBank», «C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia» и «Amundi-ACBA Asset Management»).