Հայաստանն ու Պակիստանը փոխադարձաբար ոչ ռեզիդենտ դեսպանություններ կհիմնեն
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովում ներկայացնելով ՀՀ ԱԳՆ-ի 2025 թվականի գործունեության զեկույցը։
Միրզոյանը հիշեցրել է, որ անցած տարի Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել երեք երկրների հետ՝ Լեսոտո, Սողոմոնյան կղզիներ, Պակիստան։
«Հատկապես Պակիստանի դեպքում գիտեք՝ տարիներ շարունակ կոնկրետ խնդիր կար, դա մի թնջուկ էր, որը կապվում էր նաև Հայաստան-Ադրբեջան, Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններով։ Անցած տարի մեզ հաջողվեց հասնել փոխըմբռնման, նաև պակիստանյան կողմն էլ իր կողմից բավականին մեծ հանդիսավորություն հաղորդեց այս փաստին, հաստատեցինք դիվանագիտական հարաբերություններ և դեսպաններ ենք հավատարմագրելու՝ այս փուլում ոչ ռեզիդենտ, բայց այդ գործընթացի մեջ ենք»,- ասել է Միրզոյանը։
2025 թվականի օգոստոսի 31-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը և Պակիստանի Իսլամական Հանրապետության փոխվարչապետ և արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Իսհաք Դարը ստորագրել էին Հայաստանի և Պակիստանի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին համատեղ կոմյունիկե։ Ստորագրման արարողությունը կայացել էր Չինաստանի Թիենծին քաղաքում անցկացվող ՇՀԿ գագաթաժողովի շրջանակներում։

Following establishment of diplomatic relations, Armenia and Pakistan to exchange representatives
Armenia and Pakistan are in the process of reciprocally establishing non-resident embassies, Foreign Minister Ararat Mirzoyan said on Monday.
Mirzoyan briefed Members of Parliament on the Ministry of Foreign Affairs’ 2025 report during a meeting of the parliamentary Committee on Foreign Affairs.
He recalled that last year Armenia established diplomatic relations with three countries: Lesotho, the Solomon Islands, and Pakistan.
“Particularly in the case of Pakistan, there had been a longstanding issue, partly connected to Armenia-Azerbaijan and Armenia-Türkiye relations. Last year, we managed to reach a mutual understanding. The Pakistani side also marked this development quite ceremoniously. We established diplomatic relations and will accredit ambassadors — initially as non-resident — but the process is underway,” Mirzoyan said.
Armenia and Pakistan signed the Joint Communiqué on the Establishment of Diplomatic Relations in August 2025 during the SCO summit in Tianjin, China.