Բելգիացի փորձագետը դրական է գնահատում Ղազախստանում անցկացված սահմանադրական հանրաքվեի արդյունքները երկրի բնակչության համար
Ղազախստանում նոր սահմանադրության ընդունման վերաբերյալ հանրաքվեին որպես միջազգային փորձագետ մասնակցող բելգիացի Ալբերտո Տուրկստրան բարձր է գնահատում հանրաքվեի անցկացման մակարդակն ու կատարված կազմակերպչական աշխատանքները՝ ընդգծելով, որ նոր փաստաթուղթը երկրի ապագայի համար կարևոր նշանակություն կունենա:
Բրյուսելում գործող վերլուծական և հասարակայնության հետ կապերի «Diplomatic World» նախագծի տնօրեն, փորձագետ Ալբերտո Տուրկստրան նման տեսակետ է արտահայտել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով տեղի ունեցած հանրաքվեի անցկացման գործընթացին ու հրապարակված արդյունքներին:
Ինչպես ավելի վաղ հաղորդվել էր, Ղազախստանում մարտի 15-ին տեղի ունեցած հանրաքվեի արդյունքներով երկրի նոր սահմանադրությանը կողմ է քվեարկել քվեարկության մասնակիցների 87.18 տոկոսը կամ 7 միլիոն 954 հազար 667 մարդ։
Բելգիացի փորձագետն այս արդյունքները զարմանալի չի համարում՝ ընդգծելով, որ այս ցուցանիշը միջազգային փորձագետների ու դիտորդների սպասելիքների սահմաններում է։
«Ինչ վերաբերում է մեզ և բոլոր միջազգային դիտորդներին, մենք որևէ լուրջ խախտում չենք նկատել։ Կարծում եմ՝ ամեն ինչ անցել է առանց միջադեպերի։ Գիտեք, որևէ լուրջ խնդիր չի եղել, որի մասին կարելի է հաղորդել։ Ցանկանում եմ նաև ընդգծել, որ քվեարկության ընթացքում ղազախական կողմը հաշմանդամություն ունեցող անձանց, կույրերի համար ևս բոլոր հասանելիություններն ապահովվել էր։ Կազմակերպչական առումով Ղազախստանը միշտ շատ լավ աշխատանք է կատարում. նախապատրաստման և լոգիստիկայի առումով Ղազախստանը միշտ լավագույններից է աշխարհում: Բարձր եմ գնահատում հանրաքվեի անցկացման մակարդակն ու կատարված կազմակերպչական աշխատանքները››,-նշել է բելգիացի փորձագետը։
Անդրադառնալով հարցին, թե ի՞նչ կարող է տալ Ղազախստանի ժողովրդին ընդունված նոր սահմանադրությունը՝ Ալբերտո Տուրկստրան շեշտել է, որ երկրի հին սահմանադրությունն այլևս չէր կարող ժողովրդին տալ այն, ինչ նրանք ցանկանում էին։
«Նոր սահմանադրությունը ներմուծում է նոր կառուցվածք, որի դեպքում օրենսդիր իշխանությունն ավելի անկախ կլինի գործադիր իշխանությունից, դատական իշխանությունն ավելի անկախ կլինի գործադիր իշխանությունից, ուստի կլինի իշխանությունների ավելի հստակ տարանջատում։ Նախկինում օրենսդիր իշխանությունը գործում էր որպես գործադիր իշխանության շարունակություն՝ նախագահի որոշումները կանաչ լույսով ընդունելու համար։ Նախկինում ամեն ինչ կախված էր վերևում գտնվող անձից, իսկ նոր սահմանադրությամբ ամեն ինչ կախված է ինստիտուտներից ու դրանց դիմադրողականությունից, որակից և բնակչությանը ծառայություններ մատուցելու նրանց պատրաստակամությունից ու կարողությունից»,-ընդգծել է բելգիացի փորձագետը:
Նրա դիտարկմամբ՝ ընդունված նոր փաստաթուղթն ավելի ճկուն ինստիտուցիոնալ կառուցվածք ունի, քանի որ երկպալատանի խորհրդարանից անցնում է կատարվում մեկպալատանի խորհրդարանի, ինչի շնորհիվ աշխատանքի կրկնօրինակումն ու բյուրոկրատիան ավելի քիչ կլինի:

Бельгийский эксперт положительно оценил результаты прошедшего в Казахстане конституционного референдума для населения страны
Бельгиец Альберто Туркстра, участвовавший в референдуме по принятию новой конституции в Казахстане в качестве международного эксперта, высоко оценил уровень референдума и проделанную организационную работу, подчеркнув, что новый документ будет иметь большое значение для будущего страны.
Такое мнение в интервью корреспонденту «Арменпресс» высказал эксперт директор брюссельского аналитического и PR-проекта Diplomatic World Альберто Туркстра.
Как сообщалось ранее, по результатам референдума, проведенного в Казахстане 15 марта, 87,18% избирателей, или 7 миллионов 954 тысячи 667 человек, проголосовали за новую конституцию страны.
Бельгийский эксперт не считает эти результаты неожиданными, подчеркивая, что этот показатель соответствует ожиданиям международных экспертов и наблюдателей.
«Что касается нас и всех международных наблюдателей, мы не заметили никаких серьезных нарушений. Думаю, все прошло без инцидентов. Серьезных проблем, о которых можно было бы сообщить, не было. Хотелось бы также подчеркнуть, что во время голосования казахстанская сторона обеспечила доступность для людей с ограниченными возможностями, включая слепых. В плане организации Казахстан всегда делает очень хорошую работу. В плане подготовки и логистики Казахстан всегда один из лучших в мире. Я высоко ценю уровень референдума и проделанную организационную работу», — отметил бельгийский эксперт.
Переходя к вопросу о том, что может дать народу Казахстана новая принятая конституция, Альберто Туркстра подчеркнул, что старая конституция страны больше не может дать народу то, чего он хочет.
«Новая конституция вводит новую структуру, в которой законодательная ветвь власти будет более независима от исполнительной, судебная ветвь власти будет более независима от исполнительной, поэтому будет более четкое разделение властей. Ранее законодательная ветвь действовала как продолжение исполнительной ветви власти, одобряя решения президента. Раньше все зависело от человека, стоящего во главе, но с новой конституцией все зависит от институтов, их устойчивости, качества, а также их готовности и способности предоставлять услуги населению», — подчеркнул бельгийский эксперт.
По его наблюдениям, принятый новый документ имеет более гибкую институциональную структуру, поскольку он переходит от двухпалатного парламента к однопалатному, благодаря чему будет меньше дублирования работы и бюрократии.