Նպատակն է ամրապնդել պետականությունն ու անկախությունը. Ղազախստանի ԱԳ փոխնախարարը՝ երկրում սահմանադրական հանրաքվեի մասին
Ղազախստանի սահմանադրական բարեփոխումների ռազմավարական նպատակն է ամրապնդել պետականությունն ու անկախությունը, ինչպես նաև բարելավել քաղաքացիների բարեկեցությունը:
‹‹Արմենպրես››-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին Ղազախստանում մարտի 15-ին անցկացվող սահմանադրական հանրաքվեի նախօրեին Աստանայում հյուրընկալված արտասահմանյան լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում հայտարարել է Ղազախստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արման Իսետովը:
ԱԳ նախարարի տեղակալի խոսքով՝ Ղազախստանի սահմանադրական բարեփոխումները դարձել են երկրի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևի կողմից իրականացված տարբեր բարեփոխումների տրամաբանական շարունակությունը և հասարակության պահանջարկի պատասխանը։
‹‹Սկզբում օրակարգը կենտրոնացած էր խորհրդարանական բարեփոխումների վրա։ Սակայն վեց ամիս տևած հանրային քննարկումները շատ ավելի հեռու գնացին, քան այս նախաձեռնությունը։ Բոլոր առաջարկները համակարգելու համար ստեղծվեց 130 անդամից բաղկացած Սահմանադրական հանձնաժողով։ Հանձնաժողովը ուշադիր ուսումնասիրեց և ամփոփեց քաղաքացիների կողմից պետական թվային հարթակների՝ eGov և eOtinish-ի միջոցով ներկայացված ավելի քան 12,000 առաջարկ։ Կարևոր է ընդգծել, որ հանձնաժողովի աշխատանքը լիովին թափանցիկ էր։ Փոփոխությունները ազդեցին Սահմանադրության տեքստի 84 տոկոսի վրա։ Այլ կերպ ասած, մշակվեցին բոլորովին նոր հոդվածներ և բաժիններ, և Հիմնական օրենքի կառուցվածքը էական փոփոխությունների ենթարկվեց։ Բարեփոխման նորությունը կայանում է ոչ թե փոփոխությունների քանակի, այլ, առաջին հերթին, դրա նոր հայեցակարգային բովանդակության մեջ։ Հոդվածներն ու բաժինները ենթարկվել են ոչ միայն խմբագրական փոփոխությունների։ Սահմանադրությունը նոր է իր բովանդակությամբ և իմաստով և մշակվել է՝ հաշվի առնելով ժամանակակից պահանջները››,-իր ելույթում նշել է ԱԳ նախարարի տեղակալը:
Նրա խոսքով՝ Ղազախստանի նոր Սահմանադրությունը արձագանք է համաշխարհային մարտահրավերներին և պետության երկարաժամկետ կայունության հիմք է հանդիսանում:
‹‹Սահմանադրական բարեփոխումների ռազմավարական նպատակն է ամրապնդել պետականությունն ու անկախությունը, ինչպես նաև բարելավել քաղաքացիների բարեկեցությունը: Բարեփոխման հիմնական առաջնահերթությունն այն է, որ անհատի կյանքը, իրավունքներն ու ազատությունները պաշտոնապես հռչակված են որպես բարձրագույն արժեք: Ըստ էության, նոր օրենքը պարունակում է մեծ թվով կոնկրետ սոցիալական դրույթներ և կառավարման համակարգը վերածում է քաղաքացիների շահերի պաշտպանության գործիքի: Մեր երկրի քաղաքացիները, որոնք ապրում են աշխարհի բոլոր տարածաշրջաններում, գիտեն, որ Ղազախստանի Հանրապետությունը կանգնած է նրանց կողքին և միշտ պատրաստ է օգնել նրանց: Սա վերջերս ապացուցվեց, երբ մեր զբոսաշրջիկները, ուխտավորները և ձեռնարկատերերը դարձան Մերձավոր Արևելքում հակամարտության ակամա պատանդներ: Շատ բարդ ջանքերի արդյունքում ավելի քան 9000 մարդ անհապաղ տարհանվեց մարտական գոտուց Ղազախստան››,-հայտարարել է Արման Իսետովը:
Նա նաև ընդգծել է, որ Ղազախստանի՝ գործնականում նոր Սահմանադրության նախագիծը նախատեսում է քաղաքական կուսակցությունների դերի ամրապնդում, խորհրդատվական ինստիտուտների զարգացում, մասլիխաթների դերի ամրապնդում և կենտրոնի և տարածաշրջանների միջև արդյունավետ փոխգործակցության կառուցում։
‹‹Առաջարկվում է պետական կառավարման նոր մոդել, որի համաձայն իշխանության բոլոր ճյուղերը հավասարապես անկախ կլինեն որոշումների կայացման հարցում։ Երկրի գլխավոր ներկայացուցչական մարմնի՝ «Կուրուլթայի» լիազորությունները կընդլայնվեն։ Միապալատ խորհրդարանը հնարավորություն կտա ավելի արդյունավետ օրենսդրական գործունեության։ Միաժամանակ, «Հալք Քենեսին» (Ժողովրդական խորհուրդ), որպես բարձրագույն խորհրդատվական մարմին, կստեղծի պետության և հասարակության, այդ թվում՝ տարբեր սոցիալական և էթնիկ խմբերի միջև հետադարձ կապի հուսալի ուղի։ Ղազախստանը կստեղծի իսկապես մարդակենտրոն կառավարման համակարգ, որը հիմնված կլինի այնպիսի կայուն արժեքների վրա, ինչպիսիք են սոցիալական արդարությունը, կառուցողական հայրենասիրությունը, օրենքի գերակայությունը, հասարակական կարգը, քաղաքացիների օրինական իրավունքներն ու ազատությունները, կրթության, գիտության և տեխնոլոգիայի առաջնահերթությունը, ինչպես նաև անկախությունը, ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը››,-իր խոսքում նշել է Ղազախստանի ԱԳ փոխնարարը։
Վերջինիս խոսքով՝ նոր Սահմանադրության տարբերակում մարդու իրավունքներին նվիրված հատվածը դարձել է ամենածավալունը՝ գրեթե մեկ երրորդը (30 հոդված):
Ղազախստանի ԱԳ նախարարությունում մարտի 14-ին տեղի ունեցած ճեպազրույցից հետո արտասահմանյան լրագրողներն այցելել են նաև երկրի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով, որտեղ մանրամասն կերպով նրանց են ներկայացվել Սահմանադրական հանրաքվեի անցկացման պայմանները, նախապատրաստական աշխատանքներն ու հասարակության մասնակցության մասշտաբների շուրջ սպասելիքները, նաև պատասխանել են լրագրողների հարցերին:
ԿԸՀ-ում անցկացված հանդիպմանը, մասնավորապես, առանձնանշվել է, որ սահմանադրական հանրաքվեի անցկացման համար ծախսվել է շուրջ 20 միլիարդ 600 միլիոն ղազախական տենգե:
Հանդիպման ընթացքում Ղազախստանի ԿԸՀ-ի փոխնախագահ Մուխթար Երմանը, մասնավորապես, նշել է, որ հանրաքվեի ընթացքը վերահսկելու համար արդեն հավատարմագրվել են 359 միջազգային դիտորդներ և 206 օտարերկրյա լրագրողներ։ Բացի այս, նրա խոսքով, 54 երկրներում բնակվող կամ ճանապարհորդող Ղազախստանի քաղաքացիները կկարողանան մասնակցել հանրաքվեին և քվեարկել 71 ընտրական հանձնաժողովներում, որոնք ստեղծվել են Ղազախստանի դիվանագիտական ներկայացուցչություններում։
Ղազախստանում նոր Սահմանադրության ընդունման վերաբերյալ հանրաքվեն անցկացվում է մարտի 15-ին, որին մասնակցելու հնարավորություն ունի ավելի քան 12 միլիոն ընտրող։
Ընտրատեղամասերում քվեարկությունն անցկացվում է տեղական ժամանակով ժամը 7:00-ից մինչև 20:00-ն։
Ընդհանուր առմամբ, փոփոխությունները վերաբերում են երկրի հիմնական օրենքի տեքստի 84 տոկոսին։
Հիմնական փոփոխությունները ներառում են երկպալատ խորհրդարանից անցումը միապալատ խորհրդարանի և Սահմանադրության գերակայության ամրագրումը միջազգային պայմանագրերի նկատմամբ: Ռուսերենի կարգավիճակը մնում է անփոփոխ և ոչ պաշտոնական:
Նոր Սահմանադրությամբ նախատեսվում է, որ Ղազախստանի նախագահը կարող է ընտրվել միայն մեկ՝ 7 տարվա ժամկետով՝ առանց վերընտրվելու իրավունքի։
Նոր Սահմանադրության ընդունման պարագայում գործող խորհրդարանը կդադարեցնի լիազորությունները հուլիսի 1-ից։ Նոր՝ մեկ պալատանի խորհրդարանի ընտրությունները կարող են նշանակվել արդեն հուլիս ամսին։

Цель – укрепление государственности и независимости: замминистра ИД Казахстана о конституционном референдуме в стране
Стратегическая цель конституционных реформ Казахстана – укрепление государственности и независимости, а также повышение благосостояния граждан.
Как передает корреспондент Арменпресс, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Казахстана Арман Исетов во время брифинга с иностранными журналистами, состоявшегося в Астане накануне конституционного референдума, который пройдет в Казахстане 15 марта.
По словам заместителя министра иностранных дел, конституционные реформы Казахстана стали логическим продолжением различных реформ, проведенных президентом страны Касым-Жомартом Токаевым, и ответом на общественный запрос.
«Изначально повестка дня была сосредоточена на парламентских реформах. Однако шестимесячные общественные дискуссии вышли далеко за рамки этой инициативы. Для координации всех предложений была создана Конституционная комиссия из 130 членов. Комиссия тщательно изучила и обобщила более 12 000 предложений, представленных гражданами через государственные цифровые платформы eGov и eOtinish. Важно подчеркнуть, что работа Комиссии была полностью прозрачной. Поправки затронули 84 процента текста Конституции. Иными словами, были разработаны совершенно новые статьи и разделы, а структура Основного закона претерпела существенные изменения. Новизна реформы заключается не в количестве поправок, а, прежде всего, в её новом концептуальном содержании. Статьи и разделы претерпели не только редакционные изменения. Конституция нова по своему содержанию и смыслу и разработана с учётом современных требований», — отметил заместитель министра иностранных дел в своём выступлении.
По его словам, новая Конституция Казахстана является ответом на глобальные вызовы и лежит в основе долгосрочной стабильности государства.
«Стратегическая цель конституционных реформ — укрепление государственности и независимости, а также повышение благосостояния граждан. Главный приоритет реформы — официальное признание жизни, прав и свобод личности высшей ценностью. По сути, новый закон содержит большое количество конкретных социальных положений и превращает систему управления в инструмент защиты интересов граждан. Граждане нашей страны, проживающие во всех регионах мира, знают, что Республика Казахстан рядом с ними и всегда готова им помочь. Это недавно подтвердилось, когда наши туристы, паломники и предприниматели стали невольными заложниками конфликта на Ближнем Востоке. В результате очень сложных усилий более 9000 человек были срочно эвакуированы из зоны боевых действий в Казахстан», — заявил Арман Исетов.
Он также подчеркнул, что проект практически новой Конституции Казахстана предусматривает усиление роли политических партий, развитие консультативных институтов, усиление роли маслихатов и построение эффективного сотрудничества между центром и регионами.
«Предлагается новая модель государственного управления, согласно которой все ветви власти будут одинаково независимы в принятии решений. Полномочия главного представительного органа страны - Курултая, будут расширены. Однопалатный парламент позволит более эффективно осуществлять законодательную деятельность. В то же время Халык Кенеси (Народный совет), как высший консультативный орган, создаст надежный канал обратной связи между государством и обществом, включая различные социальные и этнические группы. Казахстан создаст подлинно народоцентричную систему управления, которая будет основываться на таких устойчивых ценностях, как социальная справедливость, конструктивный патриотизм, верховенство права, общественный порядок, законные права и свободы граждан, приоритет образования, науки и техники, а также независимость, суверенитет и территориальная целостность», — отметил в своем выступлении заместитель министра иностранных дел Казахстана.
По его словам, раздел, посвященный правам человека в новой редакции Конституции, стал самым обширным, почти на треть (30 статей).
После брифинга, состоявшегося в Министерстве иностранных дел Казахстана 14 марта, иностранные журналисты также посетили Центральную избирательную комиссию страны, где им подробно представили условия проведения конституционного референдума, подготовительную работу и ожидания относительно масштабов участия общественности, а также ответили на вопросы журналистов.
На встрече в Центральной избирательной комиссии, в частности, было отмечено, что на проведение конституционного референдума было потрачено около $20 млрд 600 млн казахстанских тенге.
В ходе встречи заместитель председателя Центральной избирательной комиссии Казахстана Мухтар Ерман, в частности, отметил, что для наблюдения за референдумом уже аккредитованы 359 международных наблюдателей и 206 иностранных журналистов. Кроме того, по его словам, граждане Казахстана, проживающие или находящиеся в 54 странах, смогут принять участие в референдуме и проголосовать в 71 избирательной комиссии, созданной при дипломатических представительствах Казахстана.
15 марта в Казахстане проходит референдум по принятию новой Конституции, в котором могут принять участие более 12 миллионов избирателей.
Голосование на избирательных участках проходит с 7:00 до 20:00 по местному времени.
В общей сложности изменения затрагивают 84 процента текста основного закона страны.
Основные изменения включают переход от двухпалатного парламента к однопалатному и установление верховенства Конституции над международными договорами. Статус русского языка остается неизменным и неофициальным.
Новая Конституция предусматривает, что президент Казахстана может быть избран только на один — семилетний срок, без права переизбрания.
В случае принятия новой Конституции действующий парламент прекратит свою деятельность 1 июля. Выборы в новый однопалатный парламент могут быть назначены уже в июле.