Իրաքը դադարեցրել է նավթային նավահանգիստների գործունեությունը
Իրաքի նավթային նավահանգիստների գործունեությունը լիովին դադարեցվել է իրաքյան ջրերում երկու նավթատար նավերի վրա Իրանի հարձակումներից հետո։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է CNN-ը։
Իրաքի նավահանգստային ընկերության գործադիր տնօրեն Ֆարհան ալ-Ֆարտուսին հայտարարել է, որ թեպետ երկրում նավթային տերմինալների գործունեությունը լիովին դադարեցվել է, սակայն առևտրային նավահանգիստները շարունակում են գործել։
Պարսից ծոցում հրդեհված նավթատար նավերի անձնակազմի մեկ անդամ զոհվել է, 38-ը կարողացել են փրկվել։ Ենթադրվում է, որ այդ նավթատարները խոցվել են իրանական ջրային դրոնի միջոցով։
Մարտի 11-ին Պարսից ծոցում նավերի վրա վեց հարձակում է տեղի ունեցել, Հորմուզի նեղուցը դարձել է տարածաշրջանային պատերազմի կիզակետը։

Ирак приостановил работу нефтяных портов
Нефтяные порты Ирака были полностью закрыты после того, как Иран атаковал два нефтяных танкера в иракских водах. Как передает Арменпресс, об этом сообщает CNN.
Генеральный директор Иракской портовой компании Фархан ал-Фартуси заявил, что, хотя нефтяные терминалы в стране полностью закрыты, коммерческие порты продолжают работать.
В результате пожара на нефтяных танкервх в Персидском заливе один член экипажа погиб,  38 были спасены. Предполагается, что танкеры были поражены иранским подводным беспилотником.
11 марта в Персидском заливе произошло шесть атак на суда. Ормузский пролив стал центром региональной войны.