Պենտագոնը օրենսդիրներին հայտնել է Իրանի դեմ պատերազմի առաջին շաբաթում մոտ 11.3 մլրդ դոլար ծախսելու մասին
ԱՄՆ Պենտագոնի ներկայացուցիչները Կոնգրեսի անդամներին հայտնել են, որ Իրանի դեմ Միացյալ Նահանգների պատերազմն առաջին շաբաթում մոտավորապես արժեցել է մոտ 11.3 միլիարդ դոլար։ Ինչպես The Hill պարբերականին հայտնել է թեմայից տեղյակ աղբյուրը, այս թիվը սենատորներին հայտնել են փակ հանդիպման ժամանակ։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով CBS News-ը, այս թիվը նվազագույն հաշվարկն է և չի ներառում մինչև փետրվարի 28-ին գործողությունների մեկնարկը ակտիվները տարածաշրջանում տեղակայելու ծախսերը։
Սենատի պաշտպանական հատկացումները կարգավորող ենթահանձնաժողովի դեմոկրատ սենատոր Քրիս Քունսը մարտի 11-ին լրագրողներին ասել է, որ իր կարծիքով գումարը շատ ավելի մեծ է։ Նրա խոսքով՝ «արդարացի ենթադրություն» կլինի, որ պատերազմի օրական արժեքը գերազանցում է 1.5 միլիարդ դոլարը։ Սենատորի համոզմամբ՝ պատերազմում օգտագործված զինամթերքի փոխարինման արժեքը, հավանաբար, «արդեն գերազանցում է 10 միլիարդ դոլարը»։
Օրենսդիրը կարծիք է հայտնել, որ Պենտագոնը կխնդրի օրենսդիրներին ընդունել Իրանի պատերազմի համար լրացուցիչ ֆինանսավորման փաթեթ։
The Hill պարբերականը գրում է, որ Պենտագոնը հրաժարվել է մեկնաբանել տեղեկությունը։ Կառույցի մամուլի խոսնակը նշել է, որ գերատեսչությունը չի իմանա Իրանի դեմ գործողության արժեքը, «քանի դեռ առաքելությունը չի ավարտվել»։

Пентагон сообщил законодателям о расходах в $11,3 миллиарда за первую неделю войны с Ираном
Представители Пентагона сообщили членам Конгресса США, что война США против Ирана обошлась примерно в $11,3 миллиарда за первую неделю. Как передает издание The Hill, источник, знакомый с ситуацией, заявил об этом сенаторам во время закрытого заседания.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на CBS News, эта цифра является минимальной оценкой и не включает стоимость развертывания сил в регионе до начала операций 28 февраля.
Сенатор Крис Кунс, демократ в подкомитете Сената по оборонным ассигнованиям, заявил журналистам 11 марта, что, по его мнению, эта сумма намного выше. По его словам, было бы «справедливо предположить», что ежедневные расходы на войну превышают 1,5 миллиарда долларов. Сенатор считает, что стоимость замены оружия, использованного в войне, вероятно, «уже превышает 10 миллиардов долларов».
Он заявил, что Пентагон попросит законодателей принять дополнительный пакет финансирования для войны с Ираном.
The Hill пишет, что Пентагон отказался комментировать эту информацию. Представитель организации отметил, что ведомство не узнает стоимость операции против Ирана «до ее завершения».