THE MUSE և Jardins d’Arménie. Հայկական կուտյուրը և նրբաճաշակ ապրելու արվեստը Փարիզում
Փարիզի նորաձևության շաբաթվա (Paris Fashion Week) շրջանակում պատմական Opéra Garnier-ում տեղի ունեցավ «THE MUSE, powered by Jardins d’Arménie» բացառիկ ցուցադրությունը՝ նշանավորելով հայկական երկու լյուքս բրենդների՝ THE MUSE բրենդի և Jardins d’Arménie ռոյալ բրենդիի ինքնատիպ համագործակցությունը։
Կանանց հագուստի նոր՝ 2026–2027 աշուն-ձմեռ հավաքածուն ներկայացվել է որպես ստեղծարար երկխոսություն Jardins d’Arménie-ի և THE MUSE-ի աշխարհների միջև, որտեղ միահյուսվում են կուտյուրը, ինքնատիպ գործվածքների և ֆակտուրաների  մշակույթն ու ապրելու արվեստը (Art de Vivre):
Դիզայներ Մանե Խաչատրյանի հիմնադրած THE MUSE բրենդը դարձել է հայկական նորաձևության առաջին տներից մեկը, որն իր հավաքածուները ներկայացրել է Միլանում, Փարիզում և Նյու Յորքում։
THE MUSE-ի այս հավաքածուի համար ստեղծագործական մուսա է եղել Jardins d’Arménie-ն։ Իսկ փարիզյան այս ցուցադրության շրջանակում THE MUSE-ն իր հագուստներով բացահայտել է ինքնության և մշակութային փոխակերպման թեմաները, որոնք համահունչ են Pogossian Luxury Brand House-ի փիլիսոփայությանը։
Իրենց համագործակցության միջոցով Jardins d’Arménie-ն և THE MUSE-ը միավորել են ժառանգությունը, արհեստագործական վարպետությունը և գեղարվեստական արտահայտչությունը՝ հայկական մշակույթին  նոր ու ժամանակակից հնչողություն հաղորդելով։
«Jardins d’Arménie»-ն ու «THE MUSE»-ը միավորում են գերազանցության ու ժառանգության փոխանցման հանդեպ իրենց համատեղ ձգտումը։ Այս համագործակցությունը ստեղծում է երկխոսություն՝ ստեղծագործության, ժառանգության և հայկական նրբաճաշակ ապրելակերպի (art de vivre) միջև՝ այնպիսի խորհրդանշական միջավայրում, ինչպիսին է Opéra Garnier-ը»,- ասել է   Pogossian Luxury Brand House-ի համասեփականատեր Արմեն Պողոսյանը։
THE MUSE-ի հիմնադիր և կրեատիվ տնօրեն Մանե Խաչատրյանը նշել է. «Jardins d’Arménie-ի հետ այս համագործակցությունը մարմնավորում է THE MUSE-ի ոգին՝ հայկական կենդանի ժառանգությունը, որը արտահայտվում է ժամանակակից կուտյուրի միջոցով»։
THE MUSE-ի փարիզյան ցուցադրության գործընկեր Jardins d’Arménie-ն հայկական ժառանգության նրբաճաշակ և ժամանակակից մեկնաբանություն է։ Ռոյալ բրենդին բարձրակարգ ալկոհոլային խմիչքների միանգամայն նոր կատեգորիա է։ Jardins d’Arménie-ն պատրաստվում է հայկական էնդեմիկ ոսկեհատ խաղողից և անցնում է հասունացման յուրահատուկ գործընթաց՝ համադրելով ավանդական ու նորարար մեթոդները։
Jardins d’Arménie-ի Եվրոպական շնորհանդեսը տեղի է ունեցելավ 2025 թվականի սեպտեմբերին Մոնակոյում՝ Մոնակոյի իշխան Ալբերտ 2-րդի ու այլ ճանաչված անհատների մասնակցությամբ։ Այսօր բրենդը հաստատված է Մոնակոյում, Ֆրանսիայում և որոշ ընտրված եվրոպական շուկաներում:
1992 թվականից սկսած Պողոսյան ընտանիքը ստեղծում է բացառիկ լյուքս արտադրանք։ Ընկերությունների բրենդերը միավորող Pogossian Luxury Brand House-ը ներկայացված է ավելի քան 40 երկրում և մարմնավորում է տեսլական, որը հիմնված է արհեստագործական վարպետության, ստեղծագործականության և գերազանցության վրա, առաջարկում նրբաճաշակ և խորը փորձառություններ՝ գերազանցելով միջազգային հաճախորդների ամենաբարձր պահանջներին։

On March 3, during Paris Fashion Week, the historic Opéra Garnier hosted the exclusive show “THE MUSE, powered by Jardins d’Arménie,” marking a unique collaboration between two Armenian luxury brands: THE MUSE and Jardins d’Arménie Royal Brandy.
THE MUSE’s new Fall-Winter 2026-2027 womenswear collection was presented as a creative dialogue between the worlds of both - The Muse fashion house and Pogossian Luxury Brand House, where couture, distinctive fabrics, rich textures, and the Art de Vivre intertwine.
Founded by designer Mane Khachatryan, THE MUSE has become one of the first Armenian fashion houses to present its collections in Milan, Paris, and New York.
Jardins d’Arménie had become the creative inspiration for this collection. Through the Paris show, THE MUSE explored themes of identity and cultural transformation, ideas that resonate with the philosophy of the Pogossian Luxury Brand House.
Through their collaboration, Jardins d’Arménie and THE MUSE have united heritage, craftsmanship, and artistic expression, giving Armenian culture a new and contemporary voice. “Jardins d’Arménie and The Muse share a common pursuit of excellence and transmission.
This collaboration creates a dialogue between creation, heritage, and Armenian Art de Vivre within a setting as emblematic as the Opéra Garnier,” said Armen Pogossian, co-owner of Pogossian Luxury Brand House.
Mane Khachatryan, founder and creative director of THE MUSE, added: “This collaboration with Jardins d’Arménie embodies the spirit of THE MUSE: A living Armenian heritage expressed through contemporary couture.”
Jardins d’Arménie represents a refined and modern interpretation of Armenian heritage. The Royal Brandy introduces an entirely new category in the world of premium spirits. Jardins d’Arménie is crafted from Armenia’s endemic Voskehat grape and undergoes a unique maturation process that combines traditional craftsmanship with innovative techniques.
The European presentation of Jardins d’Arménie took place in Monaco in September 2025, with the participation of Prince Albert II of Monaco and other distinguished guests. Today, the brand is established in Monaco, France, and selected European markets.
About Pogossian Luxury Brand House
Since early 90s, the Pogossian family has been creating exceptional luxury products.Pogossian Luxury Brand House is present in more than 40 countries and embodies a vision rooted in craftsmanship, creativity, and excellence, offering refined and immersive experiences that meet the highest expectations of international clientele.