ԵՄ-ն մշակում է էներգակիրների գների իջեցման միջոցներ. ֆոն դեր Լայեն
Եվրամիությունը քննարկում է Եվրոպայի երկրների համար էներգակիրների արժեքի իջեցման զանազան տարբերակներ, որոնց թվում է գազի գնի սահմանափակումը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Ստրասբուրգում Եվրախորհրդարանի լիագումար նստաշրջանում։
«Չափազանց կարևոր է, որ մենք նվազեցնենք ազդեցությունն արժեքի վրա, երբ գազն է որոշում էլեկտրաէներգիայի գինը», - նշել է նա ելույթում, որի տեսանյութը տարածել է Եվրահանձնաժողովի մամուլի ծառայությունը։
Ֆոն դեր Լայենի խոսքով՝ դրա համար Եվրամիության իշխանությունները «պատրաստում են զանազան տարբերակներ. էլեկտրաէներգիայի մատակարարումների համաձայնագրերի և գնի տարբերության մարման պայմանագրերի ավելի արդյունավետ օգտագործում, պետական օգնության միջոցներ»։ ԵՄ-ն նաև ուսումնասիրում է սուբսիդավորման և գազի գնի առավելագույն շեմի սահմանման հնարավորությունները։
Եվրահանձնաժողովի ղեկավարն իր ելույթում նաև հայտնել է, որ էներգակիրների ներմուծման տեսանկյունից Իրանի դեմ պատերազմը Եվրամիության 27 անդամ երկրների քաղաքացիների համար արդեն արժեցել է մոտ 3 միլիարդ եվրո։

ЕС разрабатывает меры по снижению цен на энергоносители - фон дер Ляйен
Европейский союз рассматривает различные варианты снижения стоимости энергоносителей для европейских стран, включая ограничение цен на газ. Об этом, по сообщению «Арменпресс», заявила председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен на пленарном заседании Европейского парламента в Страсбурге.
«Крайне важно уменьшить влияние газа на стоимость электроэнергии», — отметила она в своем выступлении, видеозапись которого распространила пресс-служба Европейской комиссии.
По словам фон дер Ляйен, для этой цели власти Европейского союза «готовят различные варианты: более эффективное использование соглашений о поставках электроэнергии и соглашений о выплате разницы в ценах, меры государственной помощи». ЕС также изучает возможности субсидирования и установления максимального потолка цен на газ.
Глава Европейской комиссии также заявила в своем выступлении, что в плане импорта энергоносителей война против Ирана уже обошлась гражданам 27 стран-членов ЕС примерно в 3 миллиарда евро.