Ավստրալիան փակել է դիվանագիտական ներկայացուցչությունները Մերձավոր Արևելքում
Ավստրալիայի արտաքին գործերի նախարար Փենի Ուոնգը մարտի 11-ին խորհրդարանական լսումների ժամանակ հաստատել է, որ նախորդ շաբաթ փակվել են Աբու Դաբիում և Թել Ավիվում դեսպանատները, ինչպես նաև Դուբայում Ավստրալիայի հյուպատոսարանը։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է The Guardian պարբերականը։
Ուոնգը հայտարարել է, որ կառավարության թիվ մեկ առաջնահերթությունը «ավստրալացիների ապահովությունն է տանն ու արտասահմանում»։
«Վտանգավոր ու ապակայունացնող հարձակումներն Իրանի կողմից ռիսկի տակ էին դնում քաղաքացիական անձանց, այդ թվում և ավստրալացիների կյանքերը»,- հայտարարել  նա։
Իրանի դեմ ԱՄՆ-ի և Իսրայելի հարձակումների հետևանքով Մերձավոր Արևելքում սկսված պատերազմի մեկնարկից ի վեր ավելի քան 3200 ավստրալացիներ 23 թռիչքներով հայրենիք են վերադարձել տարածաշրջանից։

Австралия закрывает дипломатические представительства на Ближнем Востоке
Министр иностранных дел Австралии Пенни Вонг подтвердила на парламентских слушаниях 11 марта, что посольства в Абу-Даби и Тель-Авиве, а также австралийское консульство в Дубае были закрыты на прошлой неделе. Как передает Арменпресс, об этом сообщает The Guardian.
Вонг заявила, что приоритетом номер один для правительства является «безопасность австралийцев дома и за рубежом».
«Опасные и дестабилизирующие атаки Ирана ставят под угрозу жизни мирных жителей, включая австралийцев», — сказала она.
С начала войны на Ближнем Востоке, которая началась в результате атак США и Израиля на Иран, 23 рейсами более 3200 австралийцев вернулись на родину.