Ֆոն դեր Լայենը քննադատել է Իրանի իշխանություններին
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Բրյուսելում ԵՄ անդամ երկրների մշտական ներկայացուցիչների խորհրդաժողովում հայտարարել է, որ Իրանի իշխանությունները «բռնաճնշումների են ենթարկել սեփական ժողովրդին», հետևաբար, «իրանական ռեժիմի համար արցունքներ չպետք է թափվեն», տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը։
«Այս ռեժիմն ավերածություն և անկայունություն է պատճառել ամբողջ տարածաշրջանում իր պրոքսիների միջոցով, որոնք զինված են հրթիռներով և անօդաչուներով», - նրա ելույթի տեսանյութը տարածել է Reuters գործակալությունը։
Նա նշել է, որ շատ իրանցիներ ինչպես երկրի ներսում, այնպես էլ Եվրոպայում «հույս ունեն, որ այս պահը կարող է ճանապարհ բացել դեպի ազատ Իրան»։
Ֆոն դեր Լայենը նաև ընդունել է, որ տարածաշրջանային հակամարտությունը տարածվել է և հետևանքներ թողել էներգետիկայի, ֆինանսների, առևտրի և փոխադրումների ոլորտներում, հանգեցրել է մարդկանց տեղահանման։
Եվրահանձնաժողովի նախագահը նաև Եվրոպային կոչ է արել վճռականորեն ցուցադրել իր ուժը։
«Մենք վճռականորեն պաշտպանել ենք մեր անդամ պետությունների շահերը, երբ նրանց մարտահրավեր են նետել, օրինակ՝ Դանիայի և Գրենլանդիայի դեպքում: Մենք ներդրումներ ենք կատարում մեր ժողովրդավարական կայունության ամրապնդման գործում՝ դիմակայելու դրսից տեղեկատվության մեքենայություներին: Եվ ամենակարևորը՝ մենք սկսել ենք նախագիծ՝ նախատեսված մի քանի սերնդի համար՝ եվրոպական անկախության նախագիծը…. Մենք պետք է այսուհետ էլ առաջ գնանք: Մենք պետք է պատրաստ լինենք ավելի վճռականորեն ցուցադրել մեր ուժը: Օրինակ՝ դիմադրել ագրեսիային և արտաքին միջամտությանը՝ օգտագործելով մեզ մոտ առկա բոլոր միջոցները՝ տնտեսական, դիվանագիտական, տեխնոլոգիական կամ ռազմական», - ասել է ֆոն դեր Լայենը:

Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен раскритиковала власти Ирана
Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен заявила на конференции постоянных представителей государств-членов ЕС в Брюсселе, что власти Ирана «подавляют собственный народ», посему «не следует проливать слезы по иранскому режиму», сообщает Арменпресс.
«Этот режим с помощью своих марионеток, вооруженных ракетами и беспилотниками, вызвал разрушения и нестабильность во всем регионе», — сообщает агентство Reuters, распространившее видео ее выступления.
Фон дер Ляйен отметила, что многие иранцы как внутри страны, так и в Европе «надеются, что этот момент проложит путь к свободному Ирану».
Фон дер Ляйен также признала, что региональный конфликт выплеснулся наружу и имел последствия для энергетического, финансового, торгового и транспортного секторов, что привело к перемещению населения.
Председатель Европейской комиссии также призвала Европу проявить свою силу и решимость.
«Мы отстаивали интересы наших государств-членов, когда им бросали вызов, например, в случае с Данией и Гренландией. Мы инвестируем в укрепление нашей демократической стабильности, чтобы противостоять информационным махинациям извне. И самое главное, мы приступили к проекту, который будет длиться поколениями: проекту европейской независимости… Мы должны идти дальше. Мы должны быть готовы демонстрировать свою силу с большей решимостью. Например, чтобы противостоять агрессии и внешнему вмешательству, используя все имеющиеся в нашем распоряжении средства: экономические, дипломатические, технологические и военные», — заявила фон дер Ляйен.