Իրաքը հայտարարել է, որ թույլ չի տա իրեն ներքաշել պատերազմի մեջ
Իրաքի իշխանությունները թույլ չեն տա, որ երկիրը ներքաշվի պատերազմի մեջ կամ ապակայունացվի իրադրությունը հանրապետության ներսում։ Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտարարել է Իրաքի վարչապետ և գերագույն գլխավոր հրամանատար Մոհամմեդ աս Սուդանին՝ զինված ուժերի միացյալ գործողությունների հրամանատարության շտաբ այցելության ժամանակ։
«Մենք չենք հանդուրժի Իրաքը պատերազմի մեջ ներքաշելու կամ երկրի ներսում իրադրությունն ապակայունացնելու փորձերը։ Ազգային շահերը պետք է լինեն ամեն ինչից վեր», - ընդգծել է աս Սուդանին, ում խոսքը հրապարակվել է կառավարության Telegram-ի ալիքում։
Իրաքի վարչապետը նշել է, որ անվտանգության ուժերը որոշ նահանգներում «անփութորեն» են վերաբերվել այս խնդրին, և այդ պատճաով հայտարարել է, որ հյուսիս-արևմտյան Նայնավայի նահանգում պաշտոններից ազատում է հրամանատարության շտաբի հետախուզության բոլոր աշխատակիցներին ։
Իր հերթին, INA գործակալությունը հայտնել է, որ Բասրայի նահանգի հարավում առգրավվել է հրթիռային կայանք, որով անօրինական խմբավորումները «պլանավորել էին հարվածել հարևան երկրներին»:

Ирак заявил, что не позволит втянуть себя в войну
Власти Ирака не допустят втянуть свою страну в войну или создать дестабилизацию внутри республики. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил премьер-министр и верховный главнокомандующий Вооруженными силами Ирака Мохаммед ас-Судани во время визита в штаб Объединенного оперативного командования Вооруженных сил.
“Мы не потерпим попыток втянуть Ирак в войну или дестабилизировать обстановку внутри страны. Национальные интересы должны быть превыше всего”, — подчеркнул ас-Судани, чьи слова были опубликованы в правительственном Telegram-канале.
Он отметил, что силы безопасности в некоторых провинциях “халатно” отнеслись к этому вопросу, и по этой причине объявил об увольнении всех сотрудников разведки из штаба командования в северо-западной провинции Найнава.
Агентство INA сообщило о конфискации ракетной установки на юге провинции Басра, с помощью которой незаконные группировки “планировали ударить по соседним странам”.