Այս օրերին հարգանքի տուրք ենք մատուցում սպանված հարյուրավոր հայերի հիշատակին. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Սումգայիթի ջարդերի տարելիցին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Սումգայիթի ջարդերի 38-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան գրառումը ՀՀ ԱԳ նախարարությունը տարածել է X-ի միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ։
«1988 թվականին Ադրբեջանական ԽՍՀ ուժերի կողմից կազմակերպված Սումգայիթի կոտորածների զոհերի հիշատակի այս օրերին մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում սպանված հարյուրավոր հայերի հիշատակին։ Մոտ կես միլիոն մարդ բռնի տեղահանվել է։
Հիշողությունը միայն անցյալի մասին մտորելու մասին չէ։ Այն վերահաստատում է մեր համատեղ պատասխանատվությունը՝ պաշտպանելու մարդու իրավունքները, մերժելու ատելությունն ու ատելության խոսքը բոլոր դրսևորումներով, միաժամանակ անսասան աշխատելով հաշտեցման և երկարատև խաղաղության համար»,-նշված է ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
In these days of remembrance of the victims of the 1988 #Sumgait massacres orchestrated by Azerbaijani SSR forces, we honor the memory of hundreds of Armenians who were killed. Around half a million were forcibly displaced.
— MFA of Armenia🇦🇲 (@MFAofArmenia) February 27, 2026
🕯️Remembrance is not only about reflecting on the past.… pic.twitter.com/uCzDDhaRy6
1988 թ․ փետրվարի 27-29-ը Սումգայիթում հայկական բնակչության դեմ իրականացված զանգվածային հանցագործության պատշաճ իրավական գնահատականի բացակայությունն ադրբեջանական իշխանությունների մոտ ամենաթողության թյուր զգացում ծնեց։ Ամիսներ անց Բաքվում տեղի ունեցած հանրահավաքների ժամանակ հայտնվեցին սումգայիթյան մարդասպանների դիմանկարները՝ «Կեցցե՛ն Սումգայիթի հերոսները» կարգախոսներով։
Անպատժելիությունը հանգեցրեց նրան, որ հայկական բնակչության դեմ ահաբեկչությունը սկսեց համատարած բնույթ կրել Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում։ 1988-1991 թթ․ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ով անցած հայկական ջարդերի ալիքի արդյունքում հարյուրավոր հայեր սպանվեցին, տասնյակ հազարավորներ բռնի կերպով արտաքսվեցին, հարյուր հազարավորներ դարձան փախստական։

“We honor the memory of hundreds of Armenians who were killed,” – Foreign Ministry statement on Sumgait massacres anniversary
The Armenian Foreign Ministry released a statement on the 38th anniversary of the Sumgait massacres.
“In these days of remembrance of the victims of the 1988 Sumgait massacres orchestrated by Azerbaijani SSR forces, we honor the memory of hundreds of Armenians who were killed. Around half a million were forcibly displaced. Remembrance is not only about reflecting on the past. It is a reaffirmation of our shared responsibility to uphold human rights, reject hatred & hate speech in all its forms, while working steadfastly toward reconciliation & lasting peace,” the foreign ministry said in a statement on X.
The lack of accountability and legal assessment for the mass atrocity committed against the Armenian population in Sumgait on February 27–29, 1988, created a false sense of impunity among the Azerbaijani authorities. Months later, during rallies held in Baku, portraits of the Sumgait killers appeared, accompanied by the slogans “Long live the heroes of Sumgait.”
Impunity led to terrorism against the Armenian population taking on a widespread character throughout the entire territory of Azerbaijan. As a result of the wave of anti-Armenian pogroms that swept through the Azerbaijani SSR between 1988 and 1991, hundreds of Armenians were killed, tens of thousands were forcibly expelled, and hundreds of thousands became refugees.