Այս օրերին հարգանքի տուրք ենք մատուցում սպանված հարյուրավոր հայերի հիշատակին. ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը Սումգայիթի ջարդերի տարելիցին
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Սումգայիթի ջարդերի 38-րդ տարելիցի կապակցությամբ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան գրառումը ՀՀ ԱԳ նախարարությունը տարածել է X-ի միկրոբլոգում կատարած գրառման մեջ։
«1988 թվականին Ադրբեջանական ԽՍՀ ուժերի կողմից կազմակերպված Սումգայիթի կոտորածների զոհերի հիշատակի այս օրերին մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում սպանված հարյուրավոր հայերի հիշատակին։ Մոտ կես միլիոն մարդ բռնի տեղահանվել է։
Հիշողությունը միայն անցյալի մասին մտորելու մասին չէ։ Այն վերահաստատում է մեր համատեղ պատասխանատվությունը՝ պաշտպանելու մարդու իրավունքները, մերժելու ատելությունն ու ատելության խոսքը բոլոր դրսևորումներով, միաժամանակ անսասան աշխատելով հաշտեցման և երկարատև խաղաղության համար»,-նշված է ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։
In these days of remembrance of the victims of the 1988 #Sumgait massacres orchestrated by Azerbaijani SSR forces, we honor the memory of hundreds of Armenians who were killed. Around half a million were forcibly displaced.
— MFA of Armenia🇦🇲 (@MFAofArmenia) February 27, 2026
🕯️Remembrance is not only about reflecting on the past.… pic.twitter.com/uCzDDhaRy6
1988 թ․ փետրվարի 27-29-ը Սումգայիթում հայկական բնակչության դեմ իրականացված զանգվածային հանցագործության պատշաճ իրավական գնահատականի բացակայությունն ադրբեջանական իշխանությունների մոտ ամենաթողության թյուր զգացում ծնեց։ Ամիսներ անց Բաքվում տեղի ունեցած հանրահավաքների ժամանակ հայտնվեցին սումգայիթյան մարդասպանների դիմանկարները՝ «Կեցցե՛ն Սումգայիթի հերոսները» կարգախոսներով։
Անպատժելիությունը հանգեցրեց նրան, որ հայկական բնակչության դեմ ահաբեկչությունը սկսեց համատարած բնույթ կրել Ադրբեջանի ամբողջ տարածքում։ 1988-1991 թթ․ Ադրբեջանական ԽՍՀ-ով անցած հայկական ջարդերի ալիքի արդյունքում հարյուրավոր հայեր սպանվեցին, տասնյակ հազարավորներ բռնի կերպով արտաքսվեցին, հարյուր հազարավորներ դարձան փախստական։

В эти дни мы чтим память сотен убитых армян - Заявление МИД Армении по случаю 38-ой годовщины актов геноцида армян в азербайджанском городе Сумгаит
Министерство иностранных дел Республики Армения выступило с заявлением по случаю 38-й годовщины актов геноцида армян в азербайджанском городе Сумгаит
По сообщению «Арменпресс», заявление было опубликовано МИД РА в микроблоге X.
«В эти дни памяти жертв Сумгаитской резни, организованной силами Азербайджанской ССР в 1988 году, мы чтим память сотен убитых армян. Около полумиллиона человек были насильственно перемещены.
Память – это не просто размышления о прошлом. Она подтверждает нашу общую ответственность за защиту прав человека, неприятие ненависти и разжигания ненависти во всех ее проявлениях, а также неуклонную работу во имя примирения и прочного мира», – говорится в заявлении МИД.
Отсутствие надлежащей правовой оценки массового преступления, совершенного против армянского населения в Сумгаите 27-29 февраля 1988 года, породило у властей Азербайджана ложное чувство вседозволенности. Несколько месяцев спустя портреты сумгаитских убийц появились на митингах в Баку с лозунгами «Да здравствуют герои Сумгаита!».
Безнаказанность привела к тому, что терроризм против армянского населения начал приобретать широкомасштабный характер по всему Азербайджану. В результате волны армянских погромов и актов геноцида, прокатившейся по Азербайджанской ССР в 1988-1991 годах, сотни армян были убиты, десятки тысяч были насильно депортированы, а более 500 тысяч стали беженцами.