ԱԷՄԳ-ի և Իրանի փոխհարաբերությունները թեև լարված են, սակայն ունեն կառուցողականության բաղադրիչ․ Արա Մարջանյան
ՄԱԿ-ում էներգետիկայի գծով Հայաստանի ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը կարծում է, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) և Իրանի փոխհարաբերությունները թեև լարված են, սակայն ունեն կառուցողականության բաղադրիչ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Արա Մարջանյանն անդրադարձավ Իրանի միջուկային ծրագրում ԱԷՄԳ-ի դերակատարությանն ու համագործակցության բույթին։
«ԱԷՄԳ-ի կշիռը շատ մեծ է և հանդիսանում է միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրով նախատեսված վերահսկման մեխանիզմի հիմնական բաղադրիչը։ Իրանը, ինչպես նաև Հայաստանը, նույնպես ստորագրել են այդ պայմանագիրը և համագործակցում են տվյալ կազմակերպության հետ, ուստի վերջինս ամենակարևոր ու ամենահեղինակավոր միջազգային կառույցն է, որը կոչված է հետևել նախ միջուկային զենքի չտարածման պայմանագրի դրույթների պահպանմանը, ապա և կանոնակարգել, ուղղորդել, օժանդակել խաղաղ նպատակներով միջուկային ծրագրերի իրականացմանը։ Իրանի և ԱԷՄԳ-ի փոխհարաբերությունները թեև ունեին բարդություններ, սակայն ընթանում էին միանգամայն կառուցողական հունով»,- նշեց Մարջանյանը։
Նա հիշեցրեց, որ պարբերաբար իրականացվել են ԱԷՄԳ-ի հատուկ առաքելությունների այցերն Իրան, որոնք տեղում ստուգում էին միջուկային որոշ հարթակներ, բայց հետո առաջացան խնդիրներ և հնչեցին փոխադարձ մեղադրանքներ։
«ԱԷՄԳ-ն հայտնեց, թե Իրանը թաքցնում է որոշ հարթակներ, Իրանն իր հերթին միջազգային կազմակերպությանը մեղադրեց իր տարածքում հետախուզական գործունեություն իրականացնելու մեջ։ Իրադրությունը կտրուկ փոխվեց անցյալ տարվա Իսրայել-Իրան 12-օրյա պատերազմի նախաշեմին, որը սկսվեց հունիսի 13-ին, ընդամենը տասը ժամ այն բանից հետո, երբ Վիեննայում տեղի ունեցավ ԱԷՄԳ-ի տնօրենների խորհրդի միացյալ նիստը։ Առաջին անգամ միջազգային կազմակերպությունն Իրանին մեղադրեց մետաղական ուրան ստանալու մեջ։ Առհասարակ մետաղական ուրանը համարվում է այն ինդիկատորը, որն աներկբայորեն մատնանշում է միջուկային զենքի ծրագրի առկայությունը։ Նույնիսկ ուրանի գեքսաֆտորիդի հարստացումն այնքան վճռորոշ դերակատարություն չունի, որքան հարստացված մետաղական ուրանի ձուլածոների առկայությունը»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Մարջանյանը հիշեցրեց, որ նախորդ տարվա հունիսի 12-ին հրապարակվեց ԱԷՄԳ-ի տնօրենների խորհրդի կողմից ընդունված բանաձևը, որն, ի դեպ, նախապես համարվում էր գաղտնի փաստաթուղթ։ Առաջին անգամ Իրանը մեղադրվեց մետաղական ուրան ունենալու մեջ։
«Դա տեղի ունեցավ այն ֆոնին, երբ դրանից երեք օր առաջ հրապարակվեց ԱՄՆ-ի 17 հետախուզական գործակալությունների միասնական կարծիքը, որտեղ կար պնդում առ այն, որ Իրանը վերջին յոթ տարիներին չի իրականացրել և չի պատրաստվում իրականացնել միջուկային զենք ստեղծելու ծրագիր։ Այնուամենայնիվ, այդ ամենից հետո սկսվեց Իսրայելի հարձակումն Իրանի վրա։ Իրանն իր հերթին միանգամայն հիմնավոր կերպով դիտարկեց, որ ԱԷՄԳ-ն, ենթարկվելով Միացյալ Նահանգների, Մեծ Բրիտանիայի, Ֆրանսիայի ու Գերմանիայի ճնշումներին, առաջին անգամ փոխեց իր չեզոք վերաբերմունքն Իրանի նկատմամբ և հունիսի 12-ի որոշմամբ լեգիտիմացրեց Իրանի դեմ պատերազմի սանձազերծումը, ինչից հետո Իրանն արգելեց միջազգային կազմակերպության առաքելությունների մուտքն իր տարածք։ Բայց հետագայում, այնուհետև, մեղմեց իր դիրքորոշումը և ներկայումս ասում է, որ բաց է ԱԷՄԳ-ի հետ փոխհարաբերությունների վերականգնման համար, սակայն որոշակի պայմաններով, այսինքն՝ բացառելով ճնշումներն ուրանի հարստացման ծրագրերի վրա, ինչպես նաև բացառելով հետախուզական աշխատանքների իրականացումն իր սուվերեն տարածքում»,- նշեց փորձագետը։
Նրա բնորոշմամբ՝ այս պահին թեև ԱԷՄԳ-ի և Իրանի փոխհարաբերությունները լարված են, սակայն դարձյալ ունեն կառուցողականության բաղադրիչ։
«Կարևոր է, որ կա փոխգործակցություն, գործընթացը չի դադարել, և կհաջողվի խուսափել հետագա սրացումներից։ ԱԷՄԳ-ն Իրանի և Միացյալ նահանգների բանակցություններում կարող է ներգրավվել ոչ թե որոշիչ ձայնի իրավունքով, այլ որպես մասնագիտական և փորձագիտական կողմ, ոչ որպես քաղաքական որոշումներ կայացնող կողմ»,- եզրափակեց Մարջանյանը։
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Էսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Իրանը քննարկում է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսիի մասնակցությունը ԱՄՆ-ի հետ միջուկային բանակցությունների հաջորդ փուլին։
ԱԷՄԳ-ի տեսուչների կողմից 2025 թվականի հունիսին ԱՄՆ-ի հարվածների հետևանքով վնասված միջուկային օբյեկտներ հնարավոր այցելության առնչությամբ դիվանագետը պարզաբանել է, որ հարցը պահանջում է համաձայնություն կոնկրետ ընթացակարգի վերաբերյալ, որը պետք է մշակվի՝ հաշվի առնելով բոլոր ասպեկտները, այդ թվում՝ խորհրդարանի կողմից ընդունված օրենքը և այդ օրենքով սահմանված ընթացակարգը։ 2025 թվականի հունիսին Իսրայել-Իրան պատերազմից հետո Իրանն արգելել էր ԱԷՄԳ-ի տեսուչների մուտքը երկրի միջուկային օբյեկտներ։

Отношения между МАГАТЭ и Ираном, хотя и напряженные, однако имеют конструктивную составляющую: Ара Марджанян
Ара Марджанян, национальный эксперт по энергетике в ООН от Армении, считает, что отношения между Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) и Ираном, несмотря на напряженность, имеют и конструктивную составляющую.
В интервью “Арменпресс” Ара Марджанян затронул роль МАГАТЭ в иранской ядерной программе и суть сотрудничества.
“МАГАТЭ имеет очень большой вес и является основным компонентом механизма контроля, предусмотренного Договором о нераспространении ядерного оружия. Иран, как и Армения, также подписали этот договор и сотрудничают с этой организацией, следовательно, последняя является наиболее важной и авторитетной международной структурой, которая призвана в первую очередь контролировать соблюдение положений Договора о нераспространении ядерного оружия, а затем регулировать, направлять и оказывать помощь в реализации ядерных программ в мирных целях. Хотя отношения между Ираном и МАГАТЭ имели сложности, они развивались в совершенно конструктивном направлении”, — отметил Марджанян.
Он напомнил, что специальные миссии МАГАТЭ периодически посещали Иран для инспекции некоторых ядерных объектов, но затем возникли проблемы и прозвучали взаимные обвинения.
“МАГАТЭ заявило, что Иран скрывает некоторые объекты, а Иран, в свою очередь, обвинил международную организацию в проведении разведывательных работ на своей территории. Ситуация резко изменилась накануне прошлогодней 12-дневной израильско-иранской войны, которая началась 13 июня, всего через десять часов после совместного заседания Совета директоров МАГАТЭ в Вене. Впервые международная организация обвинила Иран в получении металлического урана. В целом, металлический уран считается однозначно указывающим на наличие программы создания ядерного оружия. Даже обогащение гексафторида урана не играет такой решающей роли, как наличие обогащенных сплавов металлического урана”, — отметил наш собеседник.
Марджанян напомнил, что 12 июня прошлого года была опубликована резолюция, принятая Советом директоров МАГАТЭ, которая, кстати, первоначально считалась секретным документом. Впервые Иран был обвинен в обладании металлическим ураном.
“Это произошло на фоне того, что тремя днями ранее было опубликовано совместное заключение 17 американских разведывательных агентств, в котором говорилось, что Иран не осуществлял и не собирается осуществлять программу создания ядерного оружия в течение последних семи лет. Однако после всего этого началась израильская атака на Иран. Иран, в свою очередь, вполне обоснованно заметил, что МАГАТЭ, поддавшись давлению со стороны США, Великобритании, Франции и Германии, впервые изменило свою нейтральную позицию по отношению к Ирану и легитимизировало развязывание войны против Ирана своим решением от 12 июня, после которого Иран запретил въезд миссий международной организации на свою территорию. Но позже он смягчил свою позицию и в настоящее время заявляет о готовности к восстановлению отношений с МАГАТЭ, но при определенных условиях, то есть без давления на программы обогащения урана, а также без проведения разведочных работ на своей суверенной территории”, — отметил эксперт.
По его словам, хотя в данный момент отношения между МАГАТЭ и Ираном напряженные, они все же имеют конструктивную составляющую.
“Важно, чтобы было взаимодействие, чтобы процесс не останавливался, и чтобы удалось избежать дальнейшей эскалации. МАГАТЭ может участвовать в переговорах между Ираном и США не с правом решающего голоса, а в качестве профессиональной и экспертной стороны, и не как сторона, принимающая политические решения”, — заключил Ара Марджанян.
Пресс-секретарь МИД Ирана Эсмаил Багаи заявил, что Иран рассматривает возможность участия генерального директора МАГАТЭ Рафаэля Гросси в следующем раунде ядерных переговоров с США.
Что касается возможного визита инспекторов МАГАТЭ на ядерные объекты, поврежденные ударами США в июне 2025 года, дипломат пояснил, что этот вопрос требует согласования конкретной процедуры, которая должна быть разработана с учетом всех аспектов, включая закон, принятый Меджлисом, и процедуру, установленную этим законом. После иранско-израильской войны в июне 2025 года Иран запретил инспекторам МАГАТЭ доступ к ядерным объектам страны.