Չինաստանը կարող է միջոցներ ձեռնարկել ԱՄՆ-ի կողմից 10% մաքսատուրքերի սահմանման առնչությամբ
Չինաստանի իշխանությունները կարող են ճշգրտումներ մտցնել նախկինում ԱՄՆ-ի նկատմամբ սահմանված հակամիջոցներում՝ հաշվի առնելով ամերիկյան նոր 10% գլոբալ մաքսատուրքերը։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին հայտնել է Չինաստանի առևտրի նախարարությունը՝ նշելով, որ բոլոր փոփոխությունները հաշվի կառնեն Չինաստանի շահերը։
«Չինաստանն ուշադրությամբ հետևում է իրադրությանը և կկատարի Միացյալ Նաhանգների համապատասխան միջոցների համապարփակ գնահատում.... Մենք մեզ իրավունք ենք վերապահում ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ սեփական օրինական իրավունքներն ու շահերը վճռականորեն պաշտպանելու համար», - ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է ԱՄՆ-ի կողմից բոլոր երկրներից ներմուծվող ապրանքների համար 10% գլոբալ մաքսատուրքերի սահմանման կապակցությամբ։
Նշվում է, որ Պեկինը «հարկ եղած ժամանակ» որոշում կընդունի 2025 թվականին ԱՄՆ մաքսատուրքերի առնչությամբ  ընդունած միջոցների ճշգրտման նպատակահարմարության մասին։
«Չինաստանը հետևողականորեն հանդես է գալիս ցանկացած ձևի միակողմանի մաքսատուրքերի դեմ։ Մենք պնդում ենք, որ ամերիկյան կողմը հրաժարվի դրանցից և ապագայում ձեռնպահ մնա դրանք սահմանելուց», - ընդգծվում է հայտարարության մեջ։
Գերատեսչությունը հավելում է, որ իրավահավասար համագործակցությունը շահավետ է ինչպես Չինաստանի, այնպես էլ Միացյալ Նահանգների համար, իսկ առճակատումը «երկուստեք վնաս է հասցնում»։
«Չինաստանը պատրաստ է անկեղծ խորհրդակցություններ անցկացնելու ԱՄՆ-ի հետ Չինաստան-ԱՄՆ առևտրատնտեսական բանակցությունների առաջիկա վեցերորդ փուլի ընթացքում», - հայտարարել է Առևտրի նախարարությունը։
Փետրվարի 20-ին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը ոչ իրավաչափ է ճանաչել մի շարք երկրներից ներմուծվող ապրանքների համար ավելի վաղ կիրառվող մաքսատուրքերը։ Դրանից հետո ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել բոլոր երկրներից ներմուծման 10% մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Որոշումն ուժի մեջ է մտել փետրվարի 24-ին:

Китай может принять меры в связи с введением США 10%-ных пошлин
Китайские власти могут внести корректировки в ранее введенные ответные меры против США, учитывая новые 10%-ные глобальные пошлины, введенные США. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом заявило Министерство коммерции Китая, отметив, что все изменения будут учитывать интересы Китая.
«Китай внимательно следит за ситуацией и проведет всестороннюю оценку соответствующих мер Соединенных Штатов… Мы оставляем за собой право принять все необходимые меры для решительной защиты наших законных прав и интересов», — говорится в заявлении ведомства, опубликованном в связи с введением США 10%-ных глобальных пошлин на товары, импортируемые из всех стран.
Отмечается, что Пекин «в случае необходимости» примет решение о целесообразности корректировки мер, принятых США в 2025 году в отношении пошлин.
«Китай последовательно выступает против любых форм одностороннего введения пошлин. Мы настаиваем на том, чтобы американская сторона отказалась от них и воздержалась от их введения в будущем», — подчеркивается в заявлении.
В ведомстве добавили, что равноправное сотрудничество выгодно как Китаю, так и Соединенным Штатам, а конфронтация «наносит вред обеим сторонам».
«Китай готов провести искренние консультации с Соединенными Штатами в ходе предстоящего шестого раунда китайско-американских торгово-экономических переговоров», — говорится в заявлении Министерства коммерции.
20 февраля Верховный суд США признал незаконными ранее введенные пошлины на товары, импортируемые из ряда стран. После этого президент США Дональд Трамп подписал указ о введении 10-процентных пошлин на импорт из всех стран. Решение вступило в силу 24 февраля.