Հայաստանն ու Հունաստանը փոխըմբռնման հուշագիր են ստորագրել բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ
Հայաստանն ու Հունաստանը խորացնում են հարաբերությունները բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»֊ի թղթակիցն Աթենքից,  ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի՝ Հունաստան կատարած պետական այցի շրջանակում  երկու երկրների միջև ստորագրվեց փոխըմբռնման հուշագիր։
Հուշագիրը ստորագրեցին ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական և արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և Հունաստանի թվային կառավարման նախարարի առաջին տեղակալ Խրիստոս Դերմենտզոպոուլուսը։
Լրագրողների հետ զրույցում, անդրադառնալով հուշագրի կարևորությանը, Գևորգ Մանթաշյանը նշեց, որ Հայաստանը Հունաստանի հետ տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության բավականին լավ փորձ ունի, իսկ ինչ այս կատարած աշխատանքը, հետագա համագործակցության ուղիների նախանշումը ամփոփվում է ստորագրված հուշագրում։
«Հունաստանի հետ մենք ունենք բարեկամական հարաբերություններ և պատահական չէ, որ մեր գործընկերների հետ հանդես ենք գալիս լայն օրակարգով։  Այսօր մենք նախանշում ենք, թե ինչ ուղղություններով ենք առաջ շարժվում։ Դրանք շատ են` թվայնացում, ամպային տեխնոլոգիաներ: Այստեղ Հունաստանը հետաքրքիր փորձ ունի, որով մենք հետաքրքրված ենք»,֊ ասաց Գևորգ Մանթաշյանը։
Նախարարի տեղակալը նկատեց, որ Հայաստանի ու ԱՄՆ֊ի հարաբերությունների խորացումը, տեխնոլոգիական ոլորտում ԱՄՆ֊ից սպասվող ներդրումներն ու ծրագրերը մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել Հայաստանի մյուս գործընկերների շրջանում։

Армения и Греция подписали меморандум о взаимопонимании по сотрудничеству в области высоких технологий
Армения и Греция углубляют отношения в сфере высоких технологий.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс» из Афин, меморандум о взаимопонимании был подписан между двумя странами в рамках государственного визита президента Республики Армения Ваагна Хачатуряна в Грецию.
Меморандум подписали первый заместитель министра высоких технологий и промышленности Республики Армения Геворг Манташян и первый заместитель министра цифрового управления Греции Христос Дерментзопулос.
В беседе с журналистами, говоря о важности меморандума, Геворг Манташян отметил, что Армения имеет достаточно хороший опыт сотрудничества с Грецией в области технологий, и проделанная работа, а также обозначение путей дальнейшего сотрудничества, обобщены в подписанном меморандуме.
«У нас дружеские отношения с Грецией, и не случайно мы представляем нашим партнерам широкую повестку. Сегодня мы намечаем направления нашего дальнейшего развития. Их много: цифровизация, облачные технологии. У Греции есть интересный опыт в этой области, который нас интересует», — сказал Геворг Манташян.
Заместитель министра отметил, что углубление отношений между Арменией и США, инвестиции и программы, ожидаемые от США в технологическом секторе, вызвали большой интерес у других партнеров Армении.