Հայաստանը Հռոմում ներկայացրել է 2026 թվականին Երևանում կայանալիք COP-17-ի տեսլականը
Հռոմում Կենսաբազմազանության մասին կոնվենցիայի իրականացման հարցերով օժանդակ մարմնի 6-րդ նիստի շրջանակում Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության նախաձեռնությամբ անցկացվել է առաջիկա նախագահության ներկայացման տեղեկատվական միջոցառում։
Նախարարը գրել է, որ այն հարթակ էր՝ ներկայացնելու Հայաստանի՝ որպես հաջորդ համաժողովի նախագահող կողմի մոտեցումները և 2026 թվականին Երևանում կայանալիք COP17 նախապատրաստական աշխատանքների հիմնական ուղղությունները։
«Միջոցառման ընթացքում հանդես եկա ելույթով՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը պատրաստ է ղեկավարել կոնվենցիայի ներքո ընթացող գործընթացները թափանցիկ, ներառական և հավակնոտ մոտեցումներով՝ սերտ համագործակցությամբ և համատեղ պատասխանատվության գիտակցումով։Երևանում կայանալիք համաժողովը պետք է դառնա գործողությունների իրական խթան, որպեսզի միջազգային հանձնառությունները վերածվեն չափելի արդյունքների։
Առանձնացրեցի համաժողովի կարևոր վերջնարդյունքը՝ աշխարհի կենսաբազմազանության պահպանության 2030 թվականի նպատակների իրականացման առաջընթացի առաջին համապարփակ գնահատում։ Այդ գնահատումը պետք է օգնի հստակ տեսնել՝ ինչն է արդեն իրականացվել, որտեղ են դեռ խնդիրներն ու բացերը, և ինչ գործնական քայլեր են անհրաժեշտ առաջընթացն արագացնելու համար։ Այս համատեքստում կարևորեցի երկրների կողմից ազգային զեկույցների ժամանակին ներկայացումը՝ որպեսզի ընդհանուր գնահատումը հիմնված լինի ամբողջական և հավաստի տվյալների վրա։
Շեշտել եմ նաև ֆինանսավորման կարևորությունը․ կենսաբազմազանության պահպանության նպատակներին հասնելու համար անհրաժեշտ են բավարար, հասանելի և կանխատեսելի ֆինանսական միջոցներ, և Հայաստանը պատրաստ է աշխատել գործընկերների հետ՝ տարբեր մոտեցումները համակարգելու և գործնական լուծումներ գտնելու ուղղությամբ։
Առանձին ուշադրության արժանացրեցի համաժողովին մասնակից բնիկ ժողովուրդների և տեղական համայնքների դերակատարությունը՝ որպես բնության պահպանության կարևոր գործընկերների։ Անդրադարձա նրանց գիտելիքի և փորձի լիարժեք հաշվի առնելու անհրաժեշտությանը, ինչպես նաև այն, որ այս ուղղությամբ աշխատանքները պետք է լինեն արդյունավետ ու իրական մասնակցությամբ՝ արդյունք ապահովելու նպատակով։
Ելույթներով հանդես եկան նաև ՄԱԿ Կենսաբազմազանության կոնվենցիայի գործադիր քարտուղար Աստրիդ Շոմեյքերը, ԱԳՆ նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը։ Մասնակցել են COP17-ի հատուկ բանակցող Մհեր Մարգարյանը, Իտալիայի Հանրապետությունում արտակարգ և լիազոր դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանը։
Միջոցառման ընթացքում ծավալված քննարկումների ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաև այն հարցին, որ կենսաբազմազանության կորուստը սերտ կապված է կլիմայի փոփոխության, հողերի վատթարացման և աղտոտման խնդիրների հետ։ Այս պատճառով Հայաստանը կարևորեց տարբեր բնապահպանական օրակարգերի միջև համագործակցության ամրապնդումը՝ լուծումների ազդեցությունն առավել մեծացնելու համար։
Միջոցառմանը ներկայացվեցին նաև մի շարք կազմակերպչական նախաձեռնություններ՝ ներառյալ համաժողովի վիզուալ խորհրդանիշը (լոգոն), նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքի վերաբերյալ տեղեկություններ, ինչպես նաև Երևանում կենսաբազմազանության հարցերով առաջնորդների գագաթնաժողով անցկացնելու գաղափարը։
Միջոցառումն ամփոփեցինք պարզ ուղերձով՝ ժամանակն է գործելու բնության համար, որպեսզի համաշխարհային պայմանավորվածությունները վերածվեն իրական փոփոխությունների՝ հանուն մարդկանց և բնության անվտանգ ապագայի»,- գրել է Մաթևոսյանը։

Министр окружающей среды представил в Риме подходы Армении относительно проведения COP-17 в Ереване в 2026 году
В рамках 6-й сессии Вспомогательного органа по осуществлению Конвенции о биологическом разнообразии в Риме по инициативе делегации Республики Армения состоялось информационное мероприятие, посвященное предстоящему председательству.
Как передает “Арменпресс”, об этом на своей странице в Facebook написал министр окружающей среды Республики Армения Амбарцум Матевосян.
Министр написал, что на этой платформе были представлены подходы Армении как председательствующей стороны следующей конференции и основные направления подготовительной работы к 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии (COP17), которая пройдет в Ереване в 2026 году.
“В ходе мероприятия я выступил с речью, подчеркнув, что Армения готова возглавить процессы в рамках конвенции, используя прозрачные, инклюзивные и амбициозные подходы, тесное сотрудничество и осознание общей ответственности. Конференция, которая пройдет в Ереване, должна стать реальным стимулом для действий, чтобы международные обязательства трансформировались в измеримые результаты.
Я выделил важный результат конференции: первую всеобъемлющую оценку прогресса в достижении целей в области биоразнообразия к 2030 году. Эта оценка должна помочь четко увидеть, что уже достигнуто, какие проблемы и пробелы еще остались, и какие практические шаги необходимы для ускорения прогресса. В этом контексте я подчеркнул важность своевременного представления странами национальных докладов, чтобы общая оценка основывалась на полных и достоверных данных.
Я также подчеркнул важность финансирования: достижение целей в области биоразнообразия требует достаточных, доступных и предсказуемых финансовых ресурсов, и Армения готова работать с партнерами над координацией различных подходов и поиском практических решений.
Я уделил особое внимание роли коренных народов и местных сообществ, участвующих в конференции, как важных партнеров в охране природы. Затронул необходимость полного учета их знаний и опыта, а также тот факт, что работа в этом направлении должна быть эффективной и с реальным участием для обеспечения результатов.
С докладами также выступили исполнительный секретарь Конвенции ООН о биологическом разнообразии Астрид Шумейкер, заместитель министра иностранных дел Роберт Абисогомонян. В конференции приняли участие специальный переговорщик COP17 Мгер Маргарян, чрезвычайный и полномочный посол в Итальянской Республике Владимир Карапетян.
В ходе дискуссий, состоявшихся в рамках мероприятия, также обсуждалась проблема утраты биоразнообразия, тесно связанная с изменением климата, деградацией земель и загрязнением окружающей среды. В связи с этим Армения придает большое значение укреплению сотрудничества между различными экологическими программами для дальнейшего повышения эффективности решений.
На сессии также был представлен ряд организационных инициатив, включая визуальный символ (логотип) конференции, информация о подготовительной работе, а также идея проведения саммита лидеров в области биоразнообразия в Ереване.
Мы завершили мероприятие простым посланием: пришло время действовать во имя Природы, чтобы глобальные договоренности превратились в реальные изменения во имя безопасного будущего для людей и Природы”, — написал Матевосян.