Սիրիական ճամբարից ազատ է արձակվել ԻՊ-ի հետ առնչություն ունեցող 34 ավստրալացի
Սիրիայի քրդական ուժերն ալ-Հասաքեի նահանգում գտնվող ճամբարից, որտեղ պահվում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման հետ առնչվող անձինք, փետրվարի 16-ին ազատ են արձակել 34 ավստրալացու։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters-ը։
Նրանք Դամասկոսից ինքնաթիռով կտեղափոխվեն Ավստրալիա։
Syria TV-ի փոխանցմամբ՝ ավստրալացիների տեղափոխումը համակարգվել է «Սիրիայի դեմոկրատական ​​ուժերի» (ՍԴՈւ), Սիրիայի կառավարության և Ավստրալիայի կառավարության հետ համագործակցությամբ։
Ռոջ ճամբարի համաղեկավար Հուկմիա Մուհամմադը նշել է, որ 34 ավստրալացիները հանձնվել են իրենց ընտանիքների անդամներին, որոնք ժամանել են Սիրիա։
Այն բանից հետո, երբ 2019 թվականին «Իսլամական պետությունը» վտարվել է Սիրիայում իր վերջին տարածքային հենակետից, Ռոջ և ալ-Հոլ ճամբարներում պահվել են հազարավոր մարդիկ, որոնք ենթադրաբար կապված են ջիհադիստական ​​խմբավորման զինյալների հետ։
Ռոջ ճամբարը գտնվում է Սիրիայի հյուսիս-արևելյան Դերիք քաղաքի մոտակայքում, որտեղ, ըստ ճամբարի վարչակազմի, ներկայում  բնակվում է ԻՊ-ի անդամների 710 ընտանիք, ընդհանուր առմամբ՝ 40 տարբեր ազգություններից 2201 մարդ, որոնց մեծ մասը կանայք և երեխաներ են։

34 австралийца, связанных с ИГИЛ, освобождены из сирийского лагеря
Сирийские курдские силы 16 февраля освободили 34 австралийцев из лагеря в провинции Аль-Хасака, где содержатся лица, связанные с террористической группировкой «Исламское государство».Как передает Арменпресс, об этом сообщает Reuters.
Их доставят из Дамаска в Австралию.
По сообщению сирийского телевидения, переброска австралийцев была скоординирована в сотрудничестве с Сирийскими демократическими силами (СДФ), сирийским правительством и австралийским правительством.
Соруководитель лагеря Родж Хукмия Мухаммад заявил, что 34 австралийца были переданы членам их семей, прибывшим в Сирию.
После того, как «Исламское государство» было вытеснено из своего последнего территориального оплота в Сирии в 2019 году, в лагерях Родж и Аль-Холь содержались тысячи людей, подозреваемых в связях с этой джихадистской группировкой. Лагерь Родж расположен недалеко от города Дерик на северо-востоке Сирии, где, по данным администрации лагеря, в настоящее время проживают 710 семей членов ИГИЛ, в общей сложности 2201 человек из 40 разных национальностей, большинство из которых — женщины и дети.