Հայաստանում հանցագործությունների թիվը նվազել է 3.2 տոկոսով
Հայաստանում 2025 թվականին արձանագրված հանցագործությունների թիվը դրան նախորդող տարվա ցուցանիշի համեմատ նվազել է 3.2 տոկոսով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը:
«Այս ցուցանիշը վկայում է ներքին անվտանգության մակարդակի մասին, ինչպես նաև ներքին գործերի բնագավառում կայացված որոշումների արդյունավետության մասին»,- ասաց Սարգսյանը:
Ներքին գործերի նախարարը հավելեց, որ 2024 թվականի համեմատ 2025 թվականին 42.2 տոկոսով ավելի զենք-զինամթերք է առգրավվել:
«Անդրադառնալով հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործություններին և նաև զենք-զինամթերքի ապօրինի շրջանառությանը՝ նշեմ, որ թեև հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործություններն աճել են 24 դեպքով, աճել են նաև դրանց բացահայտման դեպքերը: Ընդհանուր առմամբ ապօրինի հրազեն պահելու և կրելու կասկածանքով ձերբակալվել է 115 անձ»,- ընդգծեց Արփինե Սարգսյանը:
Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեպքերը 2025-ին աճել են 614-ով կամ 20.4 տոկոսով, բացահայտվել է 243-ով ավելի դեպք 2024 թվականի համեմատ:
«Իրավապահ մարմինների կողմից հայտնաբերվել է 768 կգ տարբեր տեսակի թմրամիջոց, ինչը 80 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից»,- նշեց նախարարը:

Number of crimes in Armenia falls 3.2% in 2025, says minister
The number of crimes recorded in Armenia in 2025 decreased by 3.2 percent compared to the previous year, Minister of Internal Affairs Arpine Sargsyan said on Friday.
“This figure reflects the level of internal security, as well as the effectiveness of decisions made in the field of internal affairs,” Sargsyan said at a press briefing.
The Minister of Internal Affairs added that, compared to 2024, 42.2 percent more weapons and ammunition were seized in 2025.
“Regarding crimes committed with firearms and the illegal circulation of weapons and ammunition, I should note that although gun crimes increased by 24 cases, the number of solved cases also grew. Overall, 115 individuals were arrested on suspicion of possessing or carrying illegal firearms,” Arpine Sargsyan said.
Cases of illegal drug trafficking in 2025 increased by 614, or 20.4 percent, with 243 more cases solved compared to 2024.
“Law enforcement authorities seized 768 kilograms of various types of narcotics, which is 80 percent more than the previous year,” the minister noted.