Հայաստանն առաջիկա օրերին ԱՄՆ-ին կփոխանցի TRIPP-ի համաձայնագրի նախագծի հետ կապված իր դիտարկումները
«Արմենպրես»- ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ՝ պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանի հարցին:
«TRIPP-ի մասով առաջնորդվելու ենք հետևյալ ժամանակացույցով՝ առաջիկա օրերին մենք Միացյալ Նահանգների գործընկերներին կփոխանցենք TRIPP-ի համաձայնագրի նախագծի հետ կապված մեր դիտարկումները: Ընդ որում, համաձայնագրի նախագիծը հիմնված է լինելու երկու երկրների կառավարությունների հաստատած իրագործման շրջանակի վրա, որն էլ իր հերթին հիմնված է օգոստոսի 8-ի հռչակագրի վրա»,-ասաց վարչապետը:
Փաշինյանի խոսքով՝ սկսվել է նաև TRIPP նախագծի տեխնիկատնտեսական ուսումնասիրությունը և գնահատումը, որը շատ կարևոր է նախագծի իրագործման համար:
Անդրադառնալով ԱՄՆ-ի հետ տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը՝ վարչապետն ասաց. «Նաև միջուկային էներգետիկայի ոլորտում կտեսնենք, թե ինչպես ենք շարունակում մեր համագործակցությունը: Այստեղ մի քանի գործընկերների հետ ունենք երկխոսություն: Իհարկե, որոշում կկայացնենք այն նախագծի օգտին, որն առավելագույնս համապատասխանում է Հայաստանի շահերին»:

Armenia to submit observations on draft TRIPP agreement to US in coming days: PM
Armenia will convey its observations on the draft TRIPP agreement to the United States in the coming days, Prime Minister Nikol Pashinyan said.
“In the coming days, we will convey our observations regarding the draft TRIPP agreement to our US partners. Moreover, the draft agreement will be based on the Implementation Framework approved by the governments of the two countries, which in turn is based on the August 8 declaration,” the Prime Minister said.
According to Pashinyan, the feasibility study and assessment of the TRIPP project have already begun, which is very important for its implementation.
Referring to cooperation with the United States in various fields, the Prime Minister said Armenia will also determine how to continue cooperation in the field of nuclear energy.
“We have a dialogue with several partners in this area. Of course, we will make a decision in favor of the project that best meets Armenia’s interests,” Pashinyan said.