Օդանավակայանում և սահմանային անցման բոլոր կետերում պետք է գործեն առանց կոնտակտի անցման ուղիներ. Փաշինյան
Հայաստանում կենսաչափական անձնագրերի տրամադրումից ի վեր, նախատեսվում է, որ օդանավակայանում և սահմանային անցման բոլոր կետերում պետք է գործեն առանց կոնտակտի անցման ուղիներ:
«Արմենպրես»- ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանին:
Անդրադառնալով սահմանների կառավարմանը՝ նա ասաց. «Կառավարությանը խնդիր եմ առաջադրել, որ այն պահից, երբ Հայաստանում կսկսեն արդեն գործել բիոմետրիկ անձնագրերը, իսկ դա մենք սպասում ենք 2027թ աշնանը, մեր օդանավակայանում և բոլոր կետերում պետք է գործեն անկոնտակտ անցման ուղիները: Այսինքն՝ կենսաչափական անձնագիր ունեցող քաղաքացիները պետք է առանց կոնտակտի օդանավ մտնեն, դուրս գան կամ սահմանը հատեն»:
Նրա խոսքով՝ դրա համար պետք է, որ ԱՄՆ-ն, որ այդ տեխնոլոգիաներին տիրապետում է, կիսվի Հայաստանի հետ: Նախորդ օրը վարչապետն այս թեման քննարկել է ԱՄՆ փոխնախագահի հետ: Վարչապետն ամերիկյան կողմի գործընկերներից ստացել է հավաստիացում, որ այդ տեխնոլոգիաները կկիսեն Հայաստանի հետ:
Ըստ Փաշինյանի սահմանների կառավարման հարցում աջակցությունն ամերիկյան կողմից ընդգծված է, խոսքը տեխնիկական միջոցների տրամադրման մասին է:Դրանք գերժամանակակից ճշգրիտ ու թանկարաժեք միջոցներ են: Վարչապետը հույս հայտնեց, որ տարվա վերջին Հայաստանը դրանք կունենա:

В аэропорту и на всех пограничных пунктах Армении должна действовать бесконтактная система пересечения границы: Пашинян
После внедрения биометрических паспортов в Армении планируется ввести бесконтактную систему пересечения границы в аэропорту и на всех пограничных пунктах.
Как сообщает Арменпресс, об этом в ходе правительственного часа в парламенте сказал премьер-министр Никол Пашинян.
Коснувшись управления границей, он сказал: «Я поставил перед правительством задачу: с момента начала использования биометрических паспортов в Армении, а мы ожидаем это осенью 2027 года, в нашем аэропорту и на всех пограничных пунктах должно осуществляться бесконтактное пересечение границы. Т.е. граждане с биометрическими паспортами должны пересекать границу бесконтактно».
По его словам, для этого Соединенные Штаты, которым принадлежат эти технологии, должны поделиться ими с Арменией. Накануне премьер-министр обсудил этот вопрос с вице-президентом США. Премьер-министр получил заверения от своих американских коллег, что эти технологии будут переданы Армении.