Չինաստանում ստեղծել են աշխարհում առաջին մարտարվեստի ​​լիգան մարդակերպ ռոբոտների համար
Չինաստանի Shenzhen EngineAI Robotics ընկերությունը հայտարարել է մարդակերպ ռոբոտների համար մարտական արվեստների՝​​ աշխարհում առաջին լիգայի ստեղծման մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Չժոնգո սինվեն» պարբերականը հաղորդել է, որ առաջնությունն ստացել է Ultimate Robot Knock-out Legend (URKL) անվանումը:
Ընկերությունն առաջարկում է օգտագործել T800 սեփական մոդելը որպես ունիվերսալ հարթակ մրցության համար: Ընդ որում, ամբողջ աշխարհից մասնակիցները կարող են մշակել իրենց պաշտպանիչ հանդերձանքը, ներդնել ալգորիթմական նորարարություններ և օգտագործել ինժեներական օպտիմալացում: Ռոբոտի վերականգնում թույլ չի տրվում:
Գրանցումից և նախնական ընտրությունից հետո URKL-ի հիմնական մրցաշարին կմասնակցի 16 թիմ՝ բաժանված չորս խմբի: Մենամարտը բաղկացած կլինի 5-րոպեանոց երեք հերթամարտից: Յուրաքանչյուր խմբի երկու լավագույն թիմերը կանցնեն քառորդ եզրափակիչ: Չեմպիոնը կստանա մաքուր ոսկուց պատրաստված 10-կիլոգրամանոց  գոտի՝ 10 միլիոն յուան ​​(1,44 միլիոն դոլար) արժողությամբ:
Մրցաշարի նպատակն է բարելավել մարդակերպ ռոբոտների հիմնական հնարավորությունները, ներառյալ շարժման կառավարումը, հավասարակշռման ալգորիթմները, որոշումների կայացումը և այլ հատկություններ: EngineAI T800 ռոբոտը հանրությանը ներկայացվել է 2025 թվականի դեկտեմբերին, դրա մեկնարկային գինը կազմում է 180 000 յուան ​​(26 000 դոլար)։ Անդրոիդի հասակը 1,73 մետր է, իսկ քաշը՝ 75 կգ:

Китай создал первую в мире лигу боевых искусств для человекоподобных роботов
Китайская компания Shenzhen EngineAI Robotics объявила о создании первой в мире лиги боевых искусств для человекоподобных роботов. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на газету «Чжунго Синьвэнь» (Новости Китая), чемпионат получил название Ultimate Robot Knock-out Legend (URKL).
Компания предлагает использовать свою собственную модель T800 в качестве универсальной платформы для соревнований. Более того, участники со всего мира могут разрабатывать собственное защитное снаряжение, внедрять алгоритмические инновации и использовать инженерную оптимизацию. Переделка роботов не допускается.
После регистрации и предварительного отбора в основном турнире URKL примут участие 16 команд, разделенных на четыре группы. Поединок будет состоять из трех 5-минутных раундов. Две лучшие команды из каждой группы выйдут в четвертьфинал. Чемпион получит 10-килограммовый пояс из чистого золота стоимостью 10 миллионов юаней (1,44 миллиона долларов).
Цель турнира — улучшить базовые возможности человекоподобных роботов, включая управление движением, алгоритмы балансировки, принятие решений и другие функции.
Робот EngineAI T800 был представлен публике в декабре 2025 года по стартовой цене 180 000 юаней (26 000 долларов США). Рост робота составляет 1,73 метра, а вес — 75 килограммов.