Հայաստանում կյանքի միջին տևողությունը հասել է ամենաբարձր՝ 78.6 տարի ցուցանիշի. Ավանեսյան
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մամուլի ասուլիսի ընթացքում հայտնեց Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը:
«Կյանքի միջին տևողությունը՝ 2024 թվականի արդյունքներով դարձել է 78.6 տարեկան, որն արձանագրված ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Այս ցուցանիշը միշտ տարվա կեսին է ամփոփվում, 2025 թվականի ցուցանիշը դեռ չունենք»,-ասաց Ավանեսյանը:
Առողջապահության նախարարը հավելեց՝ համակարգային բարեփոխումների և արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում նվազել է նաև մայրական մահացության ցուցանիշը:
«2025 թվականին այս մասով մենք ունեցել ենք 1 կորուստ, և սա էլ չլսված ցուցանիշ է: Մանկական մահացության առումով չենք կարողացել ապահովել 2025 թվականի համար դրված թիրախը՝ այդ դեպքերն ամեն տարի նվազեցնելու առումով։ Մի շարք հանգամանքներ խաթարել են մեր դրական տենդենցը՝ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների, թունավորումների, տնային մահերի առումով ունենք դեպքերի ավելացում, որոնք հանգեցրել են նման պատկերի»,- նշեց նախարարը:
Անահիտ Ավանեսյանի խոսքով՝ մանկական մահացությունների դեպքերը նվազեցնելու առումով անհրաժեշտ է կրթական աշխատանքներ իրականացնել ծնողների հետ:

The average life expectancy in Armenia has reached 78.6 years — the highest figure ever recorded in the country, according to Health Minister Anahit Avanesyan.
“Based on 2024 results, the average life expectancy has reached 78.6 years, the highest ever recorded. These statistics are usually summarized mid-year, so the 2025 figure is not yet available,” Avanesyan said at a press briefing.
The minister added that, thanks to systemic reforms and effective measures, maternal mortality has also decreased.
“In 2025, we had one maternal death, an unprecedented figure. As for child mortality, we were unable to meet the target set for 2025 for annual reductions. Several factors have disrupted our positive trend — we have seen increases in cases due to road accidents, poisonings, and deaths at home, which have affected the overall picture,” the minister said.