Հայաստանում կսկսի աշխատել YouTube-ի դրամայնացումը՝ մոնետիզացիան
YouTube-ը հայտարարել է, որ Հայաստանում կսկսի աշխատել վիդեոարտադրության այդ հարթակում ստեղծված բովանդակության դրամայնացումը՝ մոնետիզացիան։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը ողջունել է YouTube-ի այդ հայտարարությունը՝ հայկական շուկայում իր ներգրավվածության ընդլայնման վերաբերյալ։
«Սա կարևոր քայլ է Հայաստանի թվային տնտեսության ամրապնդման, մեր արագ աճող կոնտենտ արտադրողների/ստեղծագործողների համայնքի հզորացման, ինչպես նաև հայկական բովանդակության, մշակույթի և նորարարության գլոբալ տեսանելիության խթանման ուղղությամբ»,-նշել է նախարարը։
Հայաստանի համար YouTube-ի նման հարթակները միայն բովանդակության մասին չեն․ դրանք տնտեսական հնարավորությունների, թվային ձեռներեցության և ապատեղեկատվության դեմ հասարակական դիմակայունության ամրապնդման մասին են՝ բազմազան և վստահելի ձայների միջոցով։
Նախարարն ընդգծել է` Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը շարունակելու է համագործակցել համաշխարհային խոշոր գործընկերների հետ՝ հոգ տանելու, որ հայ ստեղծագործողներն ու տեխնոլոգիական ընկերությունները լիարժեքորեն ինտեգրված լինեն համաշխարհային թվային էկոհամակարգում։
«Մենք ակնկալում ենք այս դրական մոտեցումների շարունակական զարգացումը մեր ամերիկյան գործընկերների հետ համատեղ, և պատրաստ ենք խորացնել համագործակցությունը YouTube-ի և տեխնոլոգիական համայնքի ավելի լայն շրջանակի հետ»,-եզրափակել է նախարարը։

В Армении начнет работать монетизация YouTube
Как передает “Арменпресс”, министр высокотехнологичной промышленности Армении Мхитар Айрапетян приветствовал заявление YouTube о расширении своего присутствия на армянском рынке.
“Это важный шаг на пути к укреплению цифровой экономики Армении, расширению возможностей нашего быстрорастущего сообщества создателей контента, а также повышению глобальной узнаваемости армянского контента, культуры и инноваций”, — подчеркнул министр.
Для Армении такие платформы, как YouTube, — это не просто контент; это экономические возможности, цифровое предпринимательство и укрепление общественной устойчивости к дезинформации посредством разнообразных и заслуживающих доверия голосов.
Министр подчеркнул, что Министерство высокотехнологичной промышленности продолжит сотрудничество с крупными глобальными партнерами для обеспечения полной интеграции армянских создателей контента и технологических компаний в глобальную цифровую экосистему.
“Мы рассчитываем на дальнейшее развитие этих позитивных подходов вместе с нашими американскими партнерами и готовы углубить сотрудничество с YouTube и более широким технологическим сообществом”, — заключил министр.