Չինաստանը մտադիր չէ մասնակցել սպառազինությունների մրցավազքին. ԱԳՆ ներկայացուցիչ
Չինաստանն իր միջուկային ուժերը պահպանում է նվազագույն անհրաժեշտ մակարդակում և չի պատրաստվում մասնակցել սպառազինությունների մրցավազքին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին փետրվարի 5-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Չինաստանի ԱԳՆ-ի պաշտոնական ներկայացուցիչ Լին Ցզյանը։
Ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների կրճատման պայմանագրի ժամկետը լրացել է փետրվարի 5-ին։ Ավելի վաղ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանը պատրաստ է պայմանագրին համապատասխան սահմանափակումները շարունակել պահպանել ժամկետի լրանալուց հետո մեկ տարի։
«Չինաստանն իր միջուկային ուժերը պահպանում է այն նվազագույն մակարդակում, որն անհրաժեշտ է ազգային անվտանգության համար, և մտադիր չէ սպառազինությունների մրցավազք սկսել որևէ երկրի հետ», - ասել է Լին Ցզյանը՝ մեկնաբանելով պայմանագրի գործողությունների ժամկետի լրանալը։

Китай не намерен участвовать в гонке вооружений: официальный представитель МИД КНР
Китай поддерживает свои ядерные силы на минимально необходимом уровне и не намерен участвовать в гонке вооружений. Об этом, как сообщает “Арменпресс”, заявил официальный представитель МИД Китая Линь Цзянь на брифинге 5 февраля.
5 февраля истек срок Договора о сокращении стратегических наступательных вооружений. Ранее президент России Владимир Путин заявил, что Россия готова продолжать соблюдать ограничения в соответствии с договором в течение года после истечения его срока.
“Китай поддерживает свои ядерные силы на минимальном уровне, который необходим для национальной безопасности. КНР не намерена вступать в гонку вооружений ни с одной страной”, — прокомментировал Линь Цзянь.