Չինաստանի զինվորականները Հարավչինական ծովում պարեկություն են իրականացրել Ֆիլիպինների հետ վիճարկվող խութի մոտ
Չինաստանի ժողովրդա-ազատագրական բանակը ծովային և օդային պարեկություններ է իրականացնում Հարավչինական ծովում գտնվող Հուանյան խութի (անգլերեն անվանումը՝ Սկարբորո Շոլ) մոտ, որը տարածքային վեճի առարկա է Չինաստանի և Ֆիլիպինների միջև։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Global Times-ը։
Պարեկությանը ներգրավվել են կործանիչներ, YJ-12 հականավային հրթիռներով զինված H-6K ռմբակոծիչ և 055 տիպի ականակիր։
«Հուանյանը Չինաստանի անբաժանելի մասն է։ Չինաստանի բանակի Հարավային ռազմական շրջանի հայտարարության մեջ նշվում է, որ հունվարից ի վեր հրամանատարությունը հետևողականորեն ավելացնում է ծովային և օդային պարեկությունները կղզու շուրջ, վճռականորեն հակազդում է տարածաշրջանի որոշ երկրների կողմից սադրանքներին և ոտնձգություններին, պաշտպանում է Չինաստանի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը, պահպանում է խաղաղությունն ու կայունությունը Հարավչինական ծովում»,- նշում է լրատվամիջոցը։
Հաղորդվում է, որ Ֆիլիպիններն ավելի վաղ նավիգացիոն նախազգուշացում էին տարածել՝ Հարավչինական ծովի զգալի մասում հունվարի 21-ից մարտի 31-ը զորավարժություններ անցկացնելու ծրագրերի առնչությամբ։ Նախազգուշացումը վերաբերում էր նաև Հուանյանին: Չինաստանի պաշտպանության նախարարությունը քննադատել է այս քայլը՝ ընդգծելով, որ խութը Չինաստանի տարածք է։
Չինաստանը և ԱՍԵԱՆ կազմակերպության (Հարավ-արևելյան Ասիայի պետությունների ասոցիացիա) անդամները՝ Ֆիլիպինները, Մալայզիան, Բրունեյը և Վիետնամը, տարածքային անհամաձայնություն ունեն Հարավչինական ծովում գտնվող մի քանի կղզիների վերաբերյալ։
Ֆիլիպիններն, ամրապնդելով հարաբերությունները Միացյալ Նահանգների և ասիական գործընկերների հետ, կազմակերպում են վիճելի ջրերի համատեղ պարեկություններ ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Ավստրալիայի, Նոր Զելանդիայի և Ֆրանսիայի հետ։

Китайские военные в Южно-Китайском море патрулируют спорный атолл с Филиппинами
Народно-освободительная армия Китая проводит военно-морское и воздушное патрулирование вблизи атолла Скарборо в Южно-Китайском море, которая является предметом территориального спора между Китаем и Филиппинами.
Как передает Арменпресс, об этом сообщило издание Global Times.
В патрулировании участвовали истребители, бомбардировщик H-6K, вооруженный противокорабельными ракетами YJ-12, и эсминец типа 055.
«Хуаньянь является неотъемлемой частью Китая. В заявлении Южного военного округа китайской армии говорится, что с января командование последовательно наращивало морское и воздушное патрулирование вокруг острова, решительно противодействовало провокациям и посягательствам со стороны некоторых стран региона, защищало суверенитет и безопасность Китая и поддерживало мир и стабильность в Южно-Китайском море», — отметило СМИ.
Сообщается, что ранее Филиппины выпустили предупреждение для судоходства в связи с планами проведения военных учений на значительной части Южно-Китайского моря с 21 января по 31 марта. Предупреждение также касалось рифа Хуаньянь. Министерство обороны Китая раскритиковало этот шаг, подчеркнув, что риф является китайской территорией.
Китай и члены АСЕАН — Филиппины, Малайзия, Бруней и Вьетнам — имеют территориальный спор по поводу нескольких островов в Южно-Китайском море.
Филиппины, укрепляя отношения с Соединенными Штатами и азиатскими партнерами, организуют совместное патрулирование спорных вод с Соединенными Штатами, Японией, Австралией, Новой Зеландией и Францией.