Կայացել է Հայաստան–Քուվեյթ առաջին գործարար համաժողովը
Քուվեյթի Պետության Առևտրի և արդյունաբերության պալատում կայացել է Հայաստան–Քուվեյթ առաջին գործարար համաժողովը, որը կազմակերպվել էր Քուվեյթի Պետությունում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության նախաձեռնությամբ։
Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը։ Քուվեյթյան կողմը ներկայացնում էր Քուվեյթի Առևտրի և արդյունաբերության պալատի (KCCI) գլխավոր տնօրենի տեղակալ Ֆիրաս Ալ-Օուդան, ով վերահաստատել է Պալատի պատրաստակամությունը՝ աջակցելու Հայաստանի և Քուվեյթի միջև գործարար կապերի ամրապնդմանն ու ներդրումային համագործակցության ընդլայնմանը։ Պատվիրակության կազմում էր նաև Enterprise Armenia ներդրումների աջակցման կենտրոնի գործադիր տնօրեն Գոհար Աբաջյանը, որը ներկայացրել է ներդրումների խթանման և աջակցության գործող գործիքակազմը։
Համաժողովը համախմբել էր Հայաստանի և Քուվեյթի գործարար համայնքների ներկայացուցիչներին՝ հանդիսանալով արդյունավետ հարթակ երկկողմ համագործակցության խորացման և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ներդրումային հնարավորությունների քննարկման համար։ Քննարկումների ընթացքում առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձվել Հայաստանի տեխնոլոգիական էկոհամակարգին, ինչպես նաև տեխնոլոգիական ոլորտում համագործակցության և համատեղ ներդրումային ծրագրերի զարգացման հեռանկարներին։
Հայաստան–Քուվեյթ գործարար համաժողովի շրջանակում տեղի է ունեցել նաև քաղաքավարական հանդիպում ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալի և Քուվեյթի Հաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կարգավորող մարմնի (CITRA) ղեկավարության միջև։ Քուվեյթի հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտների անկախ կարգավորող մարմինը ներկայացնում էին CITRA-ի նախագահը և գործադիր տնօրենը՝ դոկտոր Խալեդ Մուհամմադ Աբդուլլահ Ալ-Զամելը։
Քննարկումների ընթացքում կողմերը ներկայացրել են իրենց գործունեության հիմնական ուղղությունները, անդրադարձել ռազմավարական առաջնահերթություններին և քննարկել ապագա համագործակցության հնարավոր ուղիները՝ տեխնոլոգիական կարգավորման, նորարարության և թվային զարգացման ոլորտներում։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը հանդիսանում է Հայաստան–Քուվեյթ միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հայկական կողմի համանախագահողը։

The first Armenia–Kuwait Business Forum was held at the Kuwait Chamber of Commerce and Industry. The event was organized at the initiative of the Armenian Embassy in Kuwait.
The Armenian delegation was led by Gevorg Mantashyan, First Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia. Kuwait was represented by Firas Al Ouda, Assistant Director General of the Kuwait Chamber of Commerce and Industry (KCCI). The Assistant Director General reaffirmed KCCI’s readiness to support the strengthening of Armenia–Kuwait business ties, as well as the expansion of investment cooperation. Enterprise Armenia CEO Gohar Abajyan presented tools for promoting and supporting investments, the ministry of high-tech industry said in a press release.
The forum brought together representatives of the business communities of Armenia and Kuwait, serving as an effective platform for deepening bilateral cooperation and discussing investment opportunities of mutual interest. Particular attention during the discussions was given to Armenia’s technological ecosystem, as well as prospects for cooperation in the technology sector and the development of joint investment projects.
Within the framework of the Armenia–Kuwait Business Forum, a courtesy meeting was also held between the First Deputy Minister of High-Tech Industry of the Republic of Armenia and the leadership of Kuwait’s Communication and Information Technology Regulatory Authority (CITRA). Kuwait’s independent regulator in the telecommunications and information technology sectors was represented by CITRA Chairman and Chief Executive Officer Dr. Khaled Mohammad Abdullah Al-Zamel.
During the discussions, the parties presented their main areas of activity, outlined strategic priorities, and explored potential avenues for future cooperation in the fields of technological regulation, innovation, and digital development.
The Ministry of High-Tech Industry of the Republic of Armenia serves as the Armenian co-chair of the Armenia–Kuwait Intergovernmental Joint Commission.