Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը ժամանել է Չինաստան
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին X-ի իր միկրոբլոգում հայտնում է BBC Politics-ը՝ տարածելով Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի ժամանման տեսանյութը։
Keir Starmer greeted by delegates from the Chinese government as he becomes the first British prime minister to visit China for eight years
— BBC Politics (@BBCPolitics) January 28, 2026
Follow live: https://t.co/LFfsKup8Pv pic.twitter.com/Ycg8LEiUEy
«Քիր Սթարմերին դիմավորում են Չինաստանի կառավարության պատվիրակները»,-տեսանյութին կից՝ գրել է լրատվամիջոցը։
Ավելի վաղ Չինաստանի ԱԳ նախարարության խոսնակ Գո Ցզյակունը հույս է հայտնել, որ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի առաջիկա այցը նոր էջ կբացի երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։
Սթարմերի այցը Չինաստան մեկնարկում է հունվարի 28-ին և կտևի մինչև հունվարի 31-ը։ Նա նախատեսում է բանակցություններ վարել Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի, վարչապետ Լի Ցյանի և Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի մշտական կոմիտեի նախագահ Չժաո Լեջիի հետ։

Премьер-министр Великобритании прибыл в Китай
Как передает Арменпресс, об этом написало издание BBC Politics в своем микроблоге X, опубликовав видео прибытия премьер-министра.
Keir Starmer greeted by delegates from the Chinese government as he becomes the first British prime minister to visit China for eight years
— BBC Politics (@BBCPolitics) January 28, 2026
Follow live: https://t.co/LFfsKup8Pv pic.twitter.com/Ycg8LEiUEy
«Кира Стармера приветствуют делегаты китайского правительства», — написало издание рядом с видео.
Ранее представитель Министерства иностранных дел Китая Го Цзякунь выразил надежду, что предстоящий визит премьер-министра Великобритании Кира Стармера откроет новую главу в развитии двусторонних отношений.
Визит Стармера в Китай начинается 28 января и продлится до 31 января. Как ожидается, он проведет переговоры с председателем КНР Си Цзиньпином, премьером Госсовета Ли Цяном и председателем Постоянного комитета Всекитайского собрания народных представителей Чжао Лэцзи.