Շինարարությունը շարունակում է մնալ ՀՀ տնտեսության առաջնորդող ուղղություններից մեկը՝ պահպանելով աճի դինամիկան
Քաղաքաշինության կոմիտեն 2025 թվականին իր գործունեությունն իրականացրել է հինգ հիմնական ուղղություններով։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտնեց ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահ Եղիազար Վարդանյանը։
Նրա խոսքով՝ Քաղաքաշինության կոմիտեի համար նախորդ տարում գործունեության առաջին ուղղությունը եղել է քաղաքաշինական նորմերի մշակումն ու արդիականացումը, քանի որ այդ նորմերով է կարգավորվում ամբողջ ոլորտը, ուստի այդ ուղղությունը կոմիտեի համար առանցքային է։ Երկրորդը քաղաքաշինական գործընթացների կանոնակարգումն է, պարզեցումն ու հստակեցումը, որն իր կարևորությամբ առնչվում է գրեթե բոլոր քաղաքացիներին։
Երրորդը քաղաքաշինական գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների լիցենզավորումն է, վարկանիշավորումն ու մոնիթորինգը, առավել ևս, որ ոլորտում ներգրավված կազմակերպությունների պատշաճ աշխատանքից են կախված բազմաթիվ արդյունքներ։ Չորրորդը բնակարանային ֆոնդի կառավարումն է  ու դրա հետ կապված զարգացման ծրագրերը։ Եվ հինգերորդը կապիտալ շինարարական ծրագրերի իրականացումն է։
«Շինարարությունը շարունակում է մնալ ՀՀ տնտեսության առաջնորդող ուղղություններից մեկը՝ պահպանելով աճի դինամիկան։ Ըստ այդմ՝ 2024 թվականի համեմատ՝ նույն 11 ամիսների կտրվածքով արձանագրվել է 20 տոկոսի աճ։ Շուրջ 645 միլիարդ դրամի ծավալով շինաշխատանքներ են իրականացվել։ Մասնավորից բացի,  պետական պատվիրատուները նույնպես իրենց կարողությունները զարգացրել են։ Նրանք արդեն պատրաստ են իրենց ռեսուրսներով սպասարկել այն մեծ ծավալի կապիտալ շինարարական ծրագրերը, որոնք իրականացվում են այսօր Հայաստանում»,- ասաց Վարդանյանը։
Նա հավելեց, քաղաքաշինության կոմիտեն 2025 թվականի ընթացքում համակարգել է 101 շինարարական և շուրջ 70 նախագծային ծրագրեր, որոնք ներառել են ինչպես դպրոցներ, մանկապարտեզներ, բուժկենտրոններ, մշակութային հաստատություններ, մարզադահլիճներ, բնակելի շենքեր, այնպես էլ հաջորդ 300 դպրոցների կառուցման համար նախագծային աշխատանքները։
«Երբ մեկնարկի կապիտալ շինարարության նոր շրջափուլը, մենք արդեն կունենանք պատրաստի նախագծերի նոր փաթեթ։ Այդ գործընթացը լինելու է շարունակական»,- ասաց ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի նախագահը։

Speaking at a press conference, Vardanyan said that construction remains one of the leading sectors of the Armenian economy.
He spoke about his agency’s activities in 2025.
According to him, the first area of activity for the Urban Development Committee last year was the development and updating of urban planning standards, because the entire sector is regulated by these standards, making this direction a key priority for the committee. The second priority was the regulation, clarification, and streamlining of urban planning processes, which is of great importance as it affects almost all citizens.
The third priority is the licensing, accreditation, and monitoring of organizations engaged in urban development activities, especially since many outcomes depend on the proper performance of the organizations involved in the sector.
The fourth priority is the management of the housing stock and related development programs.
The fifth priority is the implementation of capital construction projects.
“Construction continues to remain one of the leading sectors of Armenia’s economy, maintaining its growth momentum. Accordingly, compared to 2024, a 20 percent increase has been recorded for the same 11-month period. Construction works amounting to about 645 billion drams have been carried out. In addition to the private sector, state construction client agencies have also developed their capacities. They are now ready to service, with their own resources, the large-scale capital construction projects being implemented in Armenia today,” Vardanyan said.
He added that during 2025, the Urban Development Committee coordinated 101 construction projects and about 70 development programs, which included schools, kindergartens, medical centers, cultural institutions, sports halls, and residential buildings, as well as the design work for the construction of the next 300 schools.
“When a new phase of capital construction begins, we will already have a new package of ready-made projects. This process will be continuous,” said the Chairman of the Urban Development Committee of Armenia.