Հայաստանն առաջին անգամ կմասնակցի Մալթայի արվեստի բիենալեին
Մալթայում մարտի 11-ից մայիսի 29-ը տեղի կունենա արվեստի 2-րդ միջազգային բիենալեն, որն անցկացվում է «Մաքուր, պարզ, կտրված» (CLEAN/CLEAR/CUT) խորագրի ներքո: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունից հայտնում են, որ Հայաստանի ազգային տաղավարը կներկայանա նկարիչ և քանդակագործ Ռաֆֆի Ետալյանի «Այն բանի ձայնը, որը երբեք չի տեսնվել» (The Sound of What Was Never Seen) նախագծով (համադրող՝ Սոնա Հովհաննիսյան):
Նախագիծն ընտրվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության կողմից 2025 թվականի հունիսին հայտարարված մրցույթի արդյունքում:
Մալթայի արվեստի 2-րդ բիենալեին ներկայացվող նախագիծը քանդակային և ձայնային ինստալյացիա է, որը հանդիսատեսին հրավիրում է խորհրդածական վիրտուալ ճանապարհորդության՝ բացահայտելու տեսանելիի և անտեսանելիի, ներկայի և անցյալի հարաբերակցությունը:
Նախագծի հեղինակը՝ արվեստագետ Ռաֆֆի Ետալյանը, Հայաստանի նկարիչների, ինչպես նաև Լիբանանի նկարիչների և քանդակագործների միության անդամ է։ Նրա ստեղծագործությունները ներառում են հուշարձաններ, ինստալյացիաներ և հանրային արվեստի նախագծեր: 2019 թվականին Ֆլորենցիայի XII բիենալեում Ռաֆֆի Ետալյանն արժանացել է «Lorenzo il Magnifico» ոսկե մեդալի՝ «Reflection of an Enigmatic Mind» ստեղծագործության համար: 2015 թվականին Վատիկանի ֆիլատելիստական և դրամագիտական գրասենյակը վերարտադրել է Ետալյանի «Սուրբ Իգնատիոս Մալոյան» կտավը, որին նվիրված նաև նամականիշ է թողարկվել: Ետալյանի աշխատանքները ցուցադրվել են Հայաստանում, Արաբական երկրներում, Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում։ Արվեստագետի որոշ ստեղծագործություններ ներառված են աշխարհի տարբեր երկրների թանգարանների մշտական ցուցադրություններում և մասնավոր հավաքածուներում։
Մալթայի բիենալեի հայաստանյան տաղավարի համադրողը «Triangle of Collaboration» (ToC) մշակութային կազմակերպության համահիմնադիր և ICOM-ի (Թանգարանների միջազգային խորհուրդ) անդամ, արվեստաբան Սոնա Հովհաննիսյանն է։ Նրա գործունեության հիմքում հետազոտական և միջոլորտային մոտեցումներն են, որոնք ընդգրկում են ժամանակակից արվեստի, ճարտարապետության և տարածքային մշակույթի ուղղությունները։ Սոնա Հովհաննիսյանը որպես համադրող և մասնակից հանդես է եկել Հայաստանում, Գերմանիայում, Իսպանիայում, Շվեյցարիայում, Ֆրանսիայում, ինչպես նաև տարբեր միջազգային հարթակներում կազմակերպված ցուցահանդեսներում, հետազոտական ծրագրերում և բիենալեներում։ Նրա համադրողական գործունեության շնորհիվ արվեստի գործերը ներկայացվում և դիրքավորվում են միջազգային մակարդակում։
Այս տարի Մալթայի արվեստի 2-րդ բիենալեում ներկայացվելու է 47 նախագիծ, որոնք ընտրվել են աշխարհի 122 երկրներից ստացված ավելի քան 3200 դիմումներից։ Միջոցառման մասշտաբն ընդգծվում է ազգային և թեմատիկ 29 տաղավարներով՝ բիենալեն դիրքավորելով որպես տարածաշրջանի խոշոր միջազգային մշակութային իրադարձություն։
Մալթայի արվեստի 2-րդ բիենալեի Հայաստանյան տաղավարի հանձնակատարը ԿԳՄՍ նախարարության ժամանակակից արվեստի և գրահրատարակչության վարչության պետ Սվետլանա Սահակյանն է։
Մալթայի բիենալեին Հայաստանը մասնակցելու է Իտալիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանության աջակցությամբ:

Армения впервые примет участие в Мальтийской биеннале искусств
Вторая Международная биеннале искусств, проходящая под девизом CLEAN/CLEAR/CUT, состоится на Мальте с 11 марта по 29 мая. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Министерство образования, науки, культуры и спорта  (МОНКС) Армении, в армянском национальном павильоне будет представлен проект «Звук того, чего никогда не видели» (The Sound of What Was Never Seen) художника и скульптора Раффи Еталяна (куратор Сона Ованнисян).
Проект был выбран по результатам конкурса, объявленного МОНКС в июне 2025 года.
Представленный на II Мальтийской биеннале искусств проект представляет собой скульптурную и звуковую инсталляцию, которая приглашает зрителей в созерцательное виртуальное путешествие, чтобы открыть для себя взаимосвязь между видимым и невидимым, настоящим и прошлым.
Автор проекта, художник Раффи Еталян, является членом Союза художников Армении, а также Союза живописцев и скульпторов Ливана. В его творчестве представлены памятники, инсталляции и проекты паблик-арта. В 2019 году на XII Флорентийской биеннале Раффи Еталян был награжден золотой медалью Lorenzo il Magnifico  («Лоренцо Великолепный») за работу Reflection of an Enigmatic Mind («Отражение загадочного разума»). В 2015 году Филателистическое и нумизматическое бюро Ватикана воспроизвело картину Еталяна «Святой Игнатий Малоян», посвященную ему, и выпустило почтовую марку. Работы Еталяна выставлялись в Армении, арабских странах, Европе и США. Некоторые работы художника входят в постоянные экспозиции музеев и частные коллекции в разных странах мира.
Куратором армянского павильона на Мальтийской биеннале является Сона Ованнисян, соучредитель культурной организации Triangle of Collaboration (ToC) и член ICOM (Международного совета музеев). Ее работа основана на исследованиях и междисциплинарных подходах, включающих современное искусство, архитектуру и региональную культуру. Сона Ованнисян выступала в качестве куратора и участника выставок, исследовательских программ и биеннале, организованных в Армении, Германии, Испании, Швейцарии, Франции, а также на различных международных платформах. Благодаря ее кураторской деятельности произведения искусства представляются и позиционируются на международном уровне.
В этом году на II Мальтийской биеннале искусств будет представлено 47 проектов, отобранных из более чем 3200 заявок, полученных из 122 стран мира. Масштаб мероприятия подчеркивается 29 национальными и тематическими павильонами, что позиционирует биеннале как крупное международное культурное событие в регионе.
Координатором армянского павильона на II Мальтийской биеннале искусств является Светлана Саакян, руководитель отдела современного искусства и книгоиздательства Министерства культуры, спорта и туризма.