Հայաստանը Սիրիային է փոխանցել ՀՀ–ում ցմահ ազատազրկման դատապարտված 2 անձի
Հայաստանը Սիրիային է փոխանցել ՀՀ–ում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին։ «Արմենպրես»–ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից։
«Հայաստանի Հանրապետությունում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին 2026 թվականի հունվարի 14-ին Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով փոխանցվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ իրենց նկատմամբ կայացված դատավճիռների հետագա կատարումը իրենց քաղաքացիության պետությունում շարունակելու նպատակով:
Փոխանցումն իրականացվել է համապատասխան իրավասու մարմինների միջև համագործակցության և կիրառվող իրավական մեխանիզմների ներքո»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։

Армения передала Сирии двух лиц, приговоренных в Армении к пожизненному заключению
Армения передала Сирии Юсефа Алаабета аль-Хаджи и Мухраба Мухаммада аль-Шхера, приговоренных в Республике Армения к пожизненному заключению. “Арменпресс” передает об этом со ссылкой на сообщение Министерства юстиции Республики Армения.
“Граждане Сирийской Арабской Республики Юсеф Алаабет аль-Хаджи и Мухраб Мухаммад аль-Шхер, приговоренные к пожизненному заключению в Республике Армения, были переданы компетентным органам Сирийской Арабской Республики через Турецкую Республику 14 января 2026 года для дальнейшего исполнения вынесенных им приговоров в государстве их гражданства”.
Передача была осуществлена в сотрудничестве с соответствующими компетентными органами и в рамках действующих правовых механизмов”, — говорится в сообщении.