Հայաստանը Սիրիային է փոխանցել ՀՀ–ում ցմահ ազատազրկման դատապարտված 2 անձի
Հայաստանը Սիրիային է փոխանցել ՀՀ–ում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին։ «Արմենպրես»–ն այս մասին տեղեկանում է ՀՀ արդարադատության նախարարության տարածած հաղորդագրությունից։
«Հայաստանի Հանրապետությունում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Սիրիայի Արաբական Հանրապետության քաղաքացիներ Յուսեֆ Ալաաբեթ ալ-Հաջին և Մուհհռաբ Մուհամմադ ալ-Շխերին 2026 թվականի հունվարի 14-ին Թուրքիայի Հանրապետության միջոցով փոխանցվել են Սիրիայի Արաբական Հանրապետության իրավասու մարմիններին՝ իրենց նկատմամբ կայացված դատավճիռների հետագա կատարումը իրենց քաղաքացիության պետությունում շարունակելու նպատակով:
Փոխանցումն իրականացվել է համապատասխան իրավասու մարմինների միջև համագործակցության և կիրառվող իրավական մեխանիզմների ներքո»,– նշված է հաղորդագրության մեջ։

Armenia has extradited two Syrian citizens who were sentenced to life imprisonment, the Ministry of Justice announced.
“Yousef Alaabet al-Hajji and Muharrab Muhammad al-Shkheri, citizens of the Syrian Arab Republic who were sentenced to life imprisonment in the Republic of Armenia, were transferred on January 14, 2026, to the competent authorities of the Syrian Arab Republic via the Republic of Turkey, in order to continue the enforcement of their sentences in their country of citizenship. The transfer was carried out under cooperation between the respective competent authorities and in accordance with the applicable legal mechanisms,” the Ministry of Justice said in a press release.