Իրանում տեղի են ունեցել ցույցեր՝ ի աջակցություն կառավարության
Իրանի բազմաթիվ քաղաքներում տեղի են ունեցել կառավարամետ ցույցեր՝ ընդդեմ անկարգությունների մասնակիցների գործողությունների: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Իրանի պետական հեռուստառադիոընկերությունը։
Ըստ հեռուստառադիոընկերության տվյալների՝ ցույցեր են տեղի  ունեցել ավելի քան մեկ տասնյակ քաղաքներում։ Ցուցարարները վանկարկել են կառավարությանն աջակցող կարգախոսներ և «դատապարտել խռովարարների կողմից վերջերս կատարված ահաբեկչական գործողությունները»։
Իրանական կողմը ցույցեր հրահրելու մեջ է մեղադրում ԱՄՆ-ին և Իսրայելին։
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին հունվարի 12-ին հայտարարել է, որ երկրում իրադրությունն ամբողջությամբ վերահսկողության տակ է։ ԱԳ նախարարը տեղեկացրել է, որ իրենք ունեն տեսանյութեր, որտեղ երևում է, թե ինչպես են զենքեր մատակարարվում ցուցարարներին՝ նշելով, որ Իրանի իշխանություններն առաջիկայում կհրապարակեն ձերբակալվածների խոստովանությունները։ Նա մեղադրել է ԱՄՆ-ին՝ ցույցերը հրահրելու ու թեժացնելու մեջ։
Արևմտյան լրատվամիջոցները հայտնել են, որ ցույցերի ընթացքում կան հարյուրավոր զոհեր։ Մասնավորապես, Assocated Press-ը, հղում անելով ամերիկյան իրավապաշտպան կազմակերպություններից մեկի տվյալներին, հայտնում է 544 զոհի մասին, որոնցից 496-ը ցուցարարներ են, իսկ 48-ը՝ իրավապահներ։ Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ երկրում շուրջ երկու շաբաթ շարունակվող ցույցերի ընթացքում ձերբակալվել է ավելի քան 10600 մարդ։

В Иране прошли демонстрации в поддержку правительства
В ряде городов Ирана прошли проправительственные демонстрации, направленные против акций протестов. Как передает “Арменпресс”, об этом сообщает Государственная телерадиокомпания Ирана.
Проправительственные демонстрации прошли более чем в десятке городов. Демонстранты скандировали лозунги в поддержку правительства и осуждали недавние “террористические акты, совершенные протестующими”.
Протесты в Иране начались в конце декабря 2025 года из-за резкой девальвации иранского риала и гиперинфляции. Первоначально основной темой протестов были резкие колебания обменного курса и их влияние на оптовые и розничные цены. Однако позже в ряде иранских городов протесты переросли в столкновения с полицией, а лозунги приобрели политический характер, направленный против существующей политической системы в Иране.
Иран обвиняет США и Израиль в подстрекательстве к демонстрациям.
12 января министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи заявил, что ситуация в стране находится “под полным контролем”. Министр сообщил, что у них есть видеозаписи, показывающие, как оружие поставляется протестующим, отметив, что иранские власти вскоре опубликуют признания арестованных. Он обвинил США в подстрекательстве и разжигании демонстраций.
Западные СМИ сообщили о сотнях жертв во время демонстраций. В частности, Associated Press, ссылаясь на данные одной из американских правозащитных организаций, сообщило о 544 жертвах, из которых 496 были протестующими и 48 — сотрудниками правоохранительных органов. По данным СМИ, более 10 600 человек были арестованы во время протестов, которые продолжаются в стране уже почти две недели.