Հալեպում բախումների հետևանքով տեղահանվածների թիվը հասել է մոտ 60 000-ի
Հալեպի նահանգապետարանի սոցիալական հարցերի և աշխատանքի վարչությունը հայտնել է, որ հունվարի 6-ից ի վեր շարունակվող բախումների պատճառով Աշրաֆիե և Շեյխ Մակսուդ թաղամասերից տեղահանված ընտանիքների թիվը հասել է 11 806-ի, որը ներառում է 59 030 անձի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Syria TV-ն։
Տեղեկությունների համաձայն՝ բնակիչները շարունակում են լքել Աշրաֆիե և Շեյխ Մակսուդ թաղամասերը։
Աֆրին քաղաքում գրանցվել է տեղահանվածների ամենամեծ թիվը՝ մոտավորապես 9700 ընտանիք։ Հազարից ավելի ընտանիքներ տեղակայվել են Հալեպի տարբեր թաղամասերում։
Ավելի վաղ Հալեպի նահանգապետարանի հայտարարության մեջ նաև նշվել էր, որ նահանգապետարանն աշխատել է «բանակի հետ համակարգված երկու մարդասիրական միջանցքների վերաբացման կազմակերպման ուղղությամբ՝ դեպի Հալեպի անվտանգ տարածքներ քաղաքացիական անձանց անվտանգ անցումն ապահովելու համար»։
Սիրիական բանակը կոչ էր արել քաղաքացիական բնակչությանը հեռու մնալ Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի (ՍԴՈւ) բոլոր դիրքերից՝ նշելով, որ պատրաստվում է թիրախային գործողություններ սկսել ՍԴՈւ-ի՝ Աշրաֆիե, Շեյխ Մակսուդ և Բանի Զեյդ թաղամասերում գտնվող դիրքերի ուղղությամբ։

Число перемещенных лиц в результате столкновений в Алеппо достигло почти 60 000
Департамент социальных дел и труда провинции Алеппо сообщил, что число семей, перемещенных из районов Ашрафия и Шейх Максуд в результате продолжающихся с 6 января столкновений, достигло 11 806 человек, 59 030 человек. “Арменпресс” сообщает об этом со ссылкой на телеканал Syria TV.
Согласно информации, жители продолжают покидать районы Ашрафия и Шейх Максуд.
Наибольшее количество перемещенных лиц в городе Африн, около 9 700 семей. Более тысячи семей расселились в различных районах Алеппо.
Ранее отмечалось, что провинция работала вместе с армией для организации двух гуманитарных коридоров и обеспечения проезда мирных жителей в безопасные районы Алеппо.
Сирийская армия призвала гражданское население держаться подальше от всех позиций Сирийских демократических сил (СДС), отметив, что готовится к проведению целенаправленных операций против позиций СДС в районах Ашрафия, Шейх-Масуд и Бани-Зейд.