Արտաշատում հայտնաբերված եկեղեցին քրիստոնեական աշխարհի վաղ շրջանի համար ունի բացառիկ արժեք. Մկրտիչ Զարդարյան
Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի Հին Հայաստանի հնագիտության բաժնի վարիչ, Արտաշատի արշավախմբի ղեկավար Մկրտիչ Զարդարյանը մանրամասներ է ներկայացրել Արտաշատում շարունակվող պեղումներից, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել է 4-րդ դարի առաջին երեսունամյակին թվագրվող եկեղեցին։
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում Զարդարյանը նշել է, որ հայտնագործությունն իրականացրել է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի և Գերմանիայի Մյունստերի համալսարանի հնագետների համատեղ արշավախումբը:
Եկեղեցին գտնվում է քաղաքի 17-րդ բլրի արևելյան լանջին և զբաղեցնում է մոտ 1000 քառակուսի մետր տարածք:
Հնագետի խոսքով՝ հայտնաբերված կառույցը բացառիկ է իր ճարտարապետական լուծումներով. այն առաջինն է Հայաստանում՝չորս խաչաձև ելուստներով:
Զարդարյանն ընդգծում է, որ այս տիպի եկեղեցիներ մեր տարածաշրջանում մինչև այժմ հայտնի չեն եղել, սակայն նման օրինակներ հայտնի են Արևելյան Միջերկրականի տարածաշրջանից, որտեղ նման կառույցներն ի հայտ են գալիս հենց մեր թվարկության 4-րդ դարից սկսած:
«Վաղագույն եկեղեցու ժամանակագրությունը հաստատվել է հնագիտական ուսումնասիրությունների և ռադիոկարբոնային անալիզների միջոցով։ Կառույցը թվագրվում է 4-րդ դարի առաջին երեսունամյակին և դասվում է Գրիգոր Լուսավորչի և Տրդատ 3-րդ թագավորի օրոք կառուցված վաղագույն եկեղեցիների շարքին»,-ասաց նա:
Պեղումները Հին Արտաշատում շարունակվում են արդեն երկու տարի: Աշխատանքները իրականացվում են ավանդական հնագիտական մեթոդների և ժամանակակից գեոֆիզիկական հետախուզության զուգակցմամբ, ինչը թույլ է տալիս նախապես ուրվագծել դեռևս չբացահայտված հատվածները:
«Մինչ այժմ ուսումնասիրվել են չորս ելուստներից երեքը, իսկ չորրորդի ուրվագիծը հայտնի է գեոֆիզիկական տվյալների շնորհիվ: Կենտրոնական հատվածի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ եկեղեցին եղել է կղմինդրածածկ, ինչը բնորոշ է անտիկ դարաշրջանի ճարտարապետական կառույցներին և հազվադեպ է հանդիպում հայկական վաղ եկեղեցաշինության մեջ»,-նշեց Մկրտիչ Զարդարյանը:
Եկեղեցին կառուցված է քարով և սվաղված սպիտակ կրասվաղով: Պեղումների ընթացքում հայտնաբերվել են մեծ քանակությամբ մարմարե սալիկներ, որոնց անալիտիկ ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ դրանք բերվել են Փոքր Ասիայի Դոգիմենյան քարհանքերից: Այս հանգամանքը վկայում է Արտաշատի՝որպես անտիկ դարաշրջանի խոշոր կենտրոնի, լայն միջազգային կապերի մասին:
«Արտաշատ մայրաքաղաքը զբաղեցրել է առնվազն 700 հեկտար տարածք և իրավամբ համարվում է անտիկ դարաշրջանի մեգապոլիսներից մեկը: Քաղաքը բաժանված է վերին և ստորին հատվածների: Վերին քաղաքը տեղակայված է Խոր Վիրապի 18 բլուրների վրա, որոնցից մինչ օրս պեղվել է ընդամենը երեքը: Վերջին տարիներին քաղաքում իրականացվել են նաև գեոֆիզիկական հետազոտություններ՝ 60 հեկտար տարածքում»,- ասաց արշավախմբի ղեկավար Մկրտիչ Զարդարյանը:
Մասնագետների գնահատմամբ՝ այդ հետազոտությունների արդյունքում ստացված տվյալները շլացուցիչ են և վկայում են ապագա մեծ բացահայտումների մասին: Գեոֆիզիկական հետախուզությունը թույլ է տալիս պատկերացում կազմել ստորգետնյա կառուցվածքների մասին դեռևս մինչ դրանց հնագիտական վերհանումը,սակայն վերջնական արդյունքը հնարավոր կլինի միայն ժամանակատար և մանրակրկիտ պեղումների միջոցով:
Բուն պեղումները իրականացվում են տարաբնույթ հնագիտական մեթոդներով, իսկ տեխնոլոգիական բաղադրիչը վերաբերում է հնագիտական նյութերի կամերալ ուսումնասիրությանը՝ կիրառելով բազմազան անալիտիկ միջոցներ: Ժամանակակից հնագիտությունը վաղուց այլևս սահմանափակված չէ միայն պեղումներով. այն ձեռք է բերել միջգիտական հետազոտությունների կարգավիճակ քիմիական, ֆիզիկական,գեոֆիզիկական և այլ հետազոտական մեթոդների ներգրավմամբ:
Պեղումները շարունակվում են նաև Արտաշատի գետամերձ թաղամասում՝ Արաքսի ափից մոտ 70 մետր հեռավորության վրա: Այստեղ հայտնաբերվել են բաղնիքներ խճանկարներ, որմնանկարներ և այլ եզակի գտածոներ, որոնք բացահայտում են քաղաքի կյանքը նոր տեսանկյունից:
Նախատեսվում է նաև պետական ծրագրի շրջանակում գետամերձ թաղամասի կոնսերվացիա և դրա ընդգրկում զբոսաշրջային շրջանառության մեջ:
«Հին Արտաշատում հայտնաբերված ութանկյուն եկեղեցին ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև ողջ քրիստոնեական աշխարհի վաղ շրջանի համար ունի բացառիկ արժեք: Նոր բացահայտումները հնարավորություն կտան ավելի ամբողջական պատկերացում կազմել Արտաշատի, Հայաստանի և տարածաշրջանի վաղ քրիստոնեական ճարտարապետության, հոգևոր կյանքի և քաղաքական պատմության մասին»,-եզրափակեց Մկրտիչ Զարդարյանը:

Обнаруженная в Арташате церковь имеет исключительную ценность для раннего периода христианского мира - Мкртич Зардарян
Руководитель отдела археологии Древней Армении Института археологии и этнографии, руководитель Арташатской экспедиции Мкртич Зардарян представил подробности о проходящих в Арташате раскопках, в результате которых была обнаружена церковь, датируемая первым тридцатилетием IV века.
В интервью корреспонденту Арменпресс Зардарян отметил, что открытие было сделано совместной экспедицией археологов Института археологии и этнографии Национальной академии наук Армении и Мюнстерского университета в Германии.
Церковь расположена на восточном склоне 17-го холма города и занимает площадь около 1000 квадратных метров.
По словам археолога, обнаруженное сооружение уникально по своему архитектурному решению: это первое в Армении сооружение с четырьмя крестообразными прямоугольными выступами-экседрами.
Зардарян подчеркивает, что церкви такого типа до сих пор не были известны в нашем регионе, но подобные примеры известны из Восточного Средиземноморья, где такие сооружения встречаются с IV века н.э.
«Хронология самой ранней церкви подтверждена археологическими исследованиями и радиоуглеродным анализом. Сооружение датируется первым тридцатилетием  IV века и относится к числу самых ранних церквей, построенных во время правления Григория Просветителя и царя Трдата III», — сказал он.
Раскопки в Старом Арташате ведутся уже два года. Работа проводится с использованием сочетания традиционных археологических методов и современных геофизических исследований, что позволяет предварительно определить еще не обнаруженные участки.
«На данный момент изучены три из четырех прямоугольных выступов-экседр, а очертания четвертого известны благодаря геофизическим данным. Исследования центральной части показывают, что церковь была облицована черепицей, что типично для архитектурных сооружений древней эпохи и редко встречается в ранней армянской церковной архитектуре», — отметил Мкртич Зардарян.
Церковь построена из камня и оштукатурена белой известью. В ходе раскопок было обнаружено большое количество мраморных плит, аналитическое исследование которых показало, что они были привезены из догименских каменоломен Малой Азии. Это обстоятельство свидетельствует о широких международных связях Арташата как крупного центра античной эпохи.
«Столица Арташата занимала площадь как минимум в 700 гектаров и по праву считается одним из мегаполисов древней эпохи. Город разделен на верхнюю и нижнюю части. Верхний город расположен на 18 холмах Хор-Вирапа, из которых до настоящего времени раскопаны только три. В последние годы в городе также проводились геофизические исследования на площади в 60 гектаров», — сказал руководитель экспедиции Мкртич Зардарян.
По мнению экспертов, данные, полученные в результате этих исследований, поразительны и указывают на будущие большие открытия. Геофизическая разведка позволяет получить представление о подземных сооружениях еще до их археологических раскопок, но окончательное представление можно будет получить только после трудоемких и тщательных раскопок.
Сами раскопки проводятся с использованием различных археологических методов, а технологическая составляющая подразумевает камеральное исследование археологических материалов с использованием различных аналитических инструментов. Современная археология давно перестала ограничиваться только раскопками. Она приобрела статус междисциплинарного исследования, включающего химические, физические, геофизические и другие методы.
Раскопки продолжаются и в прибрежном районе Арташата, примерно в 70 метрах от берега Аракса. Здесь были обнаружены бани, мозаики, фрески и другие уникальные находки, раскрывающие жизнь города в новом ракурсе.
В рамках государственной программы также планируется консервация прибрежного района и его включение в туристический маршрут.
«Обнаруженная в древнем Арташате восьмиугольная церковь имеет исключительную ценность не только для Армении, но и для раннего периода всего христианского мира. Новые открытия позволят составить более полную картину раннехристианской архитектуры, духовной жизни и политической истории Арташата, Армении и региона», — заключил Мкртич Зардарян.