ՀՀ բնակչության ֆինանսական գրագիտության մակարդակը 56.5 տոկոս է. ինչ խնդիրներ ու ձեռքբերումներ է արձանագրել հետազոտությունը
Հայաստանի բնակչության ֆինանսական կարողությունները աճել են, ֆինանսական կարողությունների ինդեքսը 2025-ին կազմում է 56.5 տոկոս, սակայն ֆինանսական գրագիտության տեսանկյունից դեռևս շատ խնդիրներ կան՝ սկսած մարդկանց պարտքային վարքագծից մինչև զեղծարարությունների նկատմամբ գերվստահություն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման 3-րդ ազգային հետազոտության արդյունքները ներկայացվեցին դեկտեմբերի 19-ին Կենտրոնական բանկում Ֆինանսական կրթման ծրագրի հանձնաժողովի 29-րդ նիստի շրջանակում:
ՀՀ կենտրոնական բանկը շահառու գործընկերների հետ համատեղ իրականացնում է կառավարության կողմից հաստատված ֆինանսական կրթման ծրագիրը: Ծրագիրը միտված է օգնելու երկրի բնակչությանը՝ ձեռք բերել ֆինանսական գիտելիքներ, հմտություններ, ձևավորել վերաբերմունք և վարքագիծ, որոնք անհրաժեշտ են անձնական ֆինանսներն առավելագույնս արդյունավետ կառավարելու և անձնական բարեկեցության հասնելու համար:
Ծրագիրն իրականացվում է 4 փուլով: Առ այսօր իրականացվել է երկու փուլ՝ 2014-2019թթ և 2021-2025թթ։ Փուլերից յուրաքանչյուրի մեկնարկում ԿԲ-ն իրականացնում է Հայաստանի բնակչության ֆինանսական կարողությունների գնահատման (ՖԿԳ) հետազոտություն, որի արդյունքների հիման վրա մշակվում է տվյալ փուլի գործողությունների պլանը։ Ֆինանսական կարողությունների ծրագրի 3-րդ փուլի գործողությունների պլանը (մինչև 2031թ) մշակելու և իրականացնելու համար ԿԲ-ն նախաձեռնել է ՀՀ բնակչության ՖԿԳ 3-րդ ազգային հետազոտություն (Բարոմետր 2025)
«Մենք այսօր արդեն կարող ենք փաստել՝ ֆինանսական կարողությունները Հայաստանում աճել են: Սահմանված ազգային թիրախները ոչ միայն հասանելի են դարձել, այլ նաև մենք գերազանցել ենք այդ թիրախները: Ֆինանսական կարողությունների ինդեքսը 2025-ին հասել է 56.5 տոկոսի, ինչը բարձր է ինչպես 2025 թվականի համար սահմանված 50 տոկոս թիրախից, այնպես էլ 2031թ երկարաժամկետ նպատակային ցուցանիշից, որը 55 տոկոս է»,-ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Վերջին 5 տարում կրթման ծրագրի 2-րդ փուլի արդյունքներում ֆինանսական կարողությունների ինդեքսն աճել է 9.7 տոկոսային կետով: ԿԲ նախագահն ընդգծեց՝ միևնույն ժամանակ այս դրական դինամիկայի կողքին կան նաև ոլորտներ, որտեղ դեռևս մեծ անելիք կա:
«Առաջին հերթին դա վերաբերում է պարտքային վարքագծին կամ գերպարտքային ռիսկերին: Հարցվողների շուրջ 56 տոկոսը պարտք է ունեցել, իսկ վարկ ունեցողների շրջանում ժամկետանց պարտավորություն ունեցողների մասնաբաժինը կազմել է 19 տոկոս: Պարտք վերցնելու մասին մարդիկ մտածում են ճիշտ, բայց իրական որոշումները երբեմն հակասում են: Մյուս ուղղությունը զեղծարարությունների նկատմամբ հարցվողների առկա գերվստահությունն է, երբ մարդիկ վստահում են իրենց ֆինանսական որոշումների մեջ, բայց ոչ միշտ են ունենում բավարար խորքային գիտելիքներ»,-ասաց Գալստյանը:
Հարցումների արդյունքում մարդկանց 93 տոկոսը նշել է, որ մերժում է կասկածելի ֆինանսական առաջարկները, 89 տոկոսն էլ չի կիսում PIN-ն այլ անձանց հետ: Մինչդեռ հարցումները ցույց են տվել նաև հետևյալ պատկերը, որ մարդկանց ընդամենը 55 տոկոսը կարող է նշել թեկուզ մեկ ֆինանսական խարդախության տեսակ: Իսկ մատակարարների լիցենզիան ստուգում է հարցվողների՝ ընդամենը 13 տոկոսը:
«Թեպետ գիտելիքների մակարդակն ավելի քիչ է, բայց վարքագիծն ու վերաբերմունքը ավելի է համապատասխանում նրան, ինչ հանրությունն ընդհանուր առմամբ հակված է անելու: Դա մի կողմից զարմացնող է՝ կարծես թե գնում են ճիշտ վարքագծով, մյուս կողմից մեզ չի գոհացնում, քանի որ իրենք իրենց գիտելիքի հիման վրա չեն գնում այդ քայլերին, այլ հետևում են մյուսների քայլերին: Շատ կարևոր է, որ իրենց ունեցած գիտելիքների հիման վրա որոշումներ կայացնեն»,-ասաց ԿԲ նախագահի խորհրդական Հասմիկ Ղահրամանյանը:
Նա թվարկեց հետազոտության արդյունքում նկատված հիմնական մարտահրավերները: Նախ՝ միշտ մարդկանց սպառելու և խնայելու վարքագծերը պետք է բարելավվեն՝ ֆինանսական գիտելիքներ ստանալով: «Մենք նոր մարտահրավերներ ունենք զեղծարարության հետ կապված, որը պետք է անպայման ֆինկրթման մյուս ծրագրերում հասցեագրվի: Նաև պետք է ավելի հետևողական լինեն, թե ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող առաջարկների հիմքում ինչ է ընկած»,-ասաց Ղահրամանյանը:
Ֆինանսական կրթման ծրագրի շրջանակում իրականացվել են տարբեր միջոցառումներ՝ սկսած դպրոցական տարիքի երեխաներին կրթելուց:
«Ժամանակակից մարդու գրագիտության կարևոր բաղադրիչներից մեկը ֆինանսական գրագիտությունն է: Մենք ապրում ենք մի իրականության մեջ, որտեղ ֆինանսական տարբեր գործիքներից օգտվելը, սեփական բյուջեն պլանավորելը, սեփական ֆինանսական գործունեությունը վերահսկել կարողանալը դառնում է առանցքային մարդու բարեկեցության, կյանքի որակի համար: Նաև տեսնում ենք, թե ինչպես ոչ պատշաճ գիտելիքի, ոչ բավարար ֆինանսական գրագիտության հետևանքով մարդիկ տարբեր ֆինանսական խարդախությունների զոհ են դառնում»,-ասաց ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը:
Նա վստահեցրեց, որ աշխատանքը սկսել են վաղուց, դեռ վաղ տարիքից երեխաները դպրոցում անցնում են ֆինանսական գրագիտության ամենակարևոր բաղադրիչները: «Շատ կարևորում եմ, որ ֆինանսական գրագիտությունը ներդրված է դպրոցական առարկաների շրջանակներում՝ սկսած «Ես և շրջակա աշխարհը» առարկայից մինչև ավելի մեծ տարիքում՝ «Մաթեմատիկա»-ի, «Հասարակագիտության» շրջանակներում»,-ասաց նախարարը:
Անդրեասյանը նկատեց՝ գրագիտության մակարդակի ընդհանուր աճի տեսանկյունից առաջընթաց կա, բայց կան նաև լուծման անհրաժեշտություն ունեցող խնդիրներ:

Уровень финансовой грамотности населения Армении составляет 56,5%: выявленные в ходе исследования проблемы и достижения
Финансовые возможности населения Армении повысились, индекс финансового потенциала в 2025 году составил 56,5%, однако по-прежнему существует множество проблем в плане финансовой грамотности, начиная от поведения людей в отношении долгов и заканчивая чрезмерной доверчивостью к мошенникам.
Как сообщает Арменпресс, результаты 3-го общенационального опроса по оценке финансовых возможностей населения Армении были представлены 19 декабря в Центральном банке в рамках 29-й сессии Комиссии по программе финансового образования.
Центральный банк Армении совместно с заинтересованными сторонами реализует утвержденную правительством программу финансового образования. Программа направлена на то, чтобы помочь населению страны приобрести финансовые знания, навыки, развить установки и модели поведения, необходимые для максимально эффективного управления личными финансами и достижения личного благополучия.
Программа реализуется в 4 этапа. На сегодняшний день реализованы два этапа: 2014-2019 и 2021-2025 годы. В начале каждого этапа Центральный банк проводит исследование финансовых возможностей населения Армении, на основе результатов которого разрабатывается план действий на данный этап. Для разработки и реализации плана действий на 3-й этап Программы финансовых возможностей (до 2031 года) Центральный банк инициировал 3-е Национальное исследование финансовых возможностей населения Армении (Барометр 2025).
«Сегодня мы уже можем заявить, что финансовые возможности Армении возросли. Поставленные национальные цели не только достигнуты, но и превзойдены. Индекс финансовых возможностей достиг 56,5% в 2025 году, что выше как целевого показателя в 50%, установленного на 2025 год, так и долгосрочного целевого показателя на 2031 год, который составляет 55%», — отметил председатель Центрального банка Мартин Галстян.
За последние 5 лет индекс финансовых возможностей вырос на 9,7 процентных пункта по результатам 2-го этапа образовательной программы. Председатель ЦБ подчеркнул, что одновременно с этой позитивной динамикой есть и области, где еще многое предстоит сделать.
«В первую очередь это касается долгового поведения или рисков чрезмерной задолженности. Около 56% респондентов имели задолженность, а среди тех, кто имел кредиты, доля просроченных обязательств составила 19%. Люди правильно думают о кредите, но реальные решения иногда противоречат друг другу. Другое направление — это существующее чрезмерное доверие респондентов мошенникам, когда люди в плане своих финансовых решений не всегда обладают достаточными глубокими познаниями», — сказал Галстян.
По результатам опроса 93% респондентов указали, что отклоняют подозрительные финансовые предложения, а 89% не сообщают свой PIN-код другим людям. При этом опросы также показали следующую картину: только 55% людей могут назвать хотя бы один вид финансового мошенничества. И только 13% респондентов проверяют лицензии поставщиков услуг.
«Хотя уровень осведомленности ниже, поведение и отношение больше соответствуют тому, к чему обычно склонна общественность. С одной стороны, это удивительно, как будто они следуют правильному поведению, с другой стороны, мы не удовлетворены, потому что они предпринимают эти шаги не на основе собственных знаний, а следуя указаниям других. Очень важно, чтобы они принимали решения, основываясь на имеющихся у них знаниях», — сказала советник председателя Центрального банка Асмик Каграманян.
Она перечислила основные проблемы, выявленные в результате исследования. Во-первых, поведение людей в отношении расходов и сбережений всегда должно улучшаться за счет повышения уровня финансовых знаний.
«У нас появились новые проблемы, связанные с мошенничеством, которые необходимо учитывать в других программах финансового образования. Также необходимо обеспечить большую согласованность в том, что лежит в основе предложений, представленных финансовыми организациями», — сказала Каграманян.
В рамках программы финансового образования были реализованы различные мероприятия, начиная с обучения детей школьного возраста.
«Одним из важных компонентов грамотности современного человека является финансовая грамотность. Мы живем в реальности, где использование различных финансовых инструментов, планирование собственного бюджета и умение контролировать свои финансы становятся ключом к благополучию и качеству жизни человека. Мы также видим, как в результате недостаточных знаний и низкой финансовой грамотности люди становятся жертвами различных финансовых мошенничеств», — сказала министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян.
Она заверила, что работа началась давно, и с раннего возраста детям в школе преподают важнейшие компоненты финансовой грамотности.
«Я придаю большое значение тому, чтобы финансовая грамотность была интегрирована в школьные дисциплины, начиная с предмета «Я и окружающий мир» и заканчивая предметами «Математика» и «Обществознание» в более старших классах», — сказала министр.
Андреасян отметила, что есть прогресс в плане общего повышения уровня грамотности, но есть и проблемы, которые необходимо решить.