«Նոր գիրք»-39/25. Չարենց, Դիկեր, Աջապահյան
Եղիշե Չարենցի երկերի ակադեմիական հրատարակության II հատորում զետեղված են 1915 թվականից մինչև «Դեկլարացիա Երեքի» -ն (1922, հունիս) և Standard-ից (1924,մայիս) հետո մինչև 1931 թվականը գրված և հեղինակի կենդանության ժամանակ հրատարակված պոեմներն ու բալլադները: Հատորի խմբագիր՝ Դավիթ Գասպարյան։ Բնագրերը պատրաստեց և ծանոթագրեց Արքմենիկ Նիկողոսյանը։ Խմբագրական խորհուրդ՝ Սուրեն Աբրահամյան, Դավիթ Գասպարյան, Սեյրան Գրիգորյան, Ազատ Եղիազարյան, Հենրիկ Էդոյան, Անուշ Թասալյան, Ավիկ Իսահակյան, Ժաննա Մանուկյան, Սամվել Մուրադյան, Արքմենիկ Նիկողոսյան, Հերիքնազ Որսկանյան, Գոհար Չարենց, Ժենյա Քալանթարյան։ Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Ժոել Դիկեր, «Բալթիմորների գիրքը»
Շվեյցարացի երիտասարդ հեղինակ Ժոել Դիկերի այս նոր վեպն արագորեն գլխավորեց վաճառքի հիթ-շքերթները, քանի որ նրա նախորդ գիրքը՝ «Ճշմարտությունը Հարի Քվեբերտի գործի մասին», աննախադեպ հաջողություն էր գրանցել, վաճառվել էր միլիոնավոր օրինակներով ու հեղինակին բերել Ֆրանսիական ակադեմիայի Գրան պրի և Գոնկուր դը Լիսեի մրցանակները։«Բալթիմորների գիրքը» դետեկտիվ վեպում Դիկերը կրկին բեմ է բերում իր հռչակավոր բեսթսելլերի հերոսին՝ երիտասարդ գրող Մարկուս Գոլդմանին։ Մարկուսն այս ընտանեկան սագայում հետաքննում է իր բարեկամ անհատների գաղտնիքները։ Մարկուսը մանկուց հիացած էր Բալթիմորում բնակվող Գոլդման ընտանիքի հարուստ և հաջողակ ճյուղով։ Նա սերում էր Մոնքլերի ավելի համեստ Գոլդմաններից, բայց պատանեկության շրջանում ամառային արձակուրդներն անցկացնում էր հորեղբոր տանը։ Մարկուսն իր ամառները վայելում էր երկու զարմիկների և մի աղջկա հետ, որին երեք տղաներն էլ խենթորեն սիրահարված էին։ Ապագան նրանց համար վարդագույն էր, բայց սարսափելի դրամայի հանգուցալուծումը կանխորոշված էր ի սկզբանե։ Թարգմանիչ՝ Սամվել Գասպարյան։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։
Հայկ Աջապահյան, «Ամանորի հրաշքը»
Փոքրիկ ընթերցողն Անիի և Դավիթի հետ կճանապարհորդի տարբեր ժամանակների ու մշակույթների միջով՝ հասկանալու, թե ինչու է մարդը հազարամյակներ շարունակ տոնել Նոր տարին։ Նա կծանոթանա Հին Հռոմի տոնակատարություններին, ճապոնական գեղեցիկ ավանդույթներին, խորհրդային տարիների ամանորյա խորհրդանիշներին, դիքենսյան Լոնդոնի կախարդանքին և 1990-ականների Հայաստանին, երբ ամեն ինչ դժվար էր, բայց ընտանիքը, միևնույն է, մնում էր գլխավոր արժեքը։
Այս գիրքը ոչ միայն կապահովի Ձեր երեխայի հետաքրքիր ժամանցը, այլև կընդլայնի նրա մտահորիզոնը՝ խորհելու, համեմատելու և գնահատելու համար։ Նա կսովորի, որ հրաշքներ լինում են միմիայն այնտեղ, որտեղ կան սեր, ջերմություն և հավատ։
Նվիրե՛ք Ձեր երեխային պատմություն, որի ավարտին նա ինքն իրեն կհարցնի՝ «Իսկ ի՞նչ է Ամանորն ինձ համար»։ Գիրքը լույս է ընծայել «Դավինչի»-ն:

“Новая книга” - 39/25: Егише Чаренц, Жоэль Диккер, Айк Аджапахян
Информационное агентство “Арменпресс” представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник мы знакомим читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе “Арменпресс” выделил 3 примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами и уже переданных на суд читателей.
Егише Чаренц: Сборник произведений в 13 томах. Том II. Стихи и баллады: 1915–1931
Том II академического издания произведений Егише Чаренца включает стихи и баллады, написанные с 1915 года до “Декларации трёх” (июнь 1922 г.) и после “Стандарта” (май 1924 г.) до 1931 года, изданные при жизни автора. Составление и аннотации: Аркменик Никогосян; Редактор тома: Давид Гаспарян; Редакционная коллегия: Сурен Абраамян и др. Издательство: “Антарес”.
Жоэль Диккер: Книга Балтиморов
Новый роман молодого швейцарского писателя Джоэля Диккера совольно скоро попал в списки бестселлеров, как и его предыдущая книга, “Правда о деле Гарри Квеберта”, имевшая большой успех, разошедшаяся миллионными тиражами и принесшая автору Гран-при Французской академии и Гонкуровского лицея. В детективном романе “Книга Балтиморов” Диккер вновь выводит на сцену героя своего знаменитого бестселлера, молодого писателя Маркуса Голдмана. В этой семейной саге Маркус расследует тайны своих друзей. С детства Маркус был очарован богатой и успешной ветвью семьи Голдман в Балтиморе. Он происходил из более скромной семьи Голдман из Монклера, но в юности проводил летние каникулы в доме своего дяди. Маркус наслаждался летом в компании двух кузенов и девушки, в которую все трое юношей безумно были влюблены. Будущее казалось им безоблачным, но развязка ужасной драмы была предопределена с самого начала. Перевод: Самвел Гаспарян. Издательство: “Ньюмаг”.
Айк Аджапахян: Новогоднее чудо
Читатель вместе с Ани и Дэвидом отправится в путешествие по разным временам и культурам, чтобы понять, почему люди празднуют приход Нового года уже на протяжении тысячелетий. Он познакомится с праздниками Древнего Рима, красивыми японскими традициями, новогодними символами советских лет, волшебством диккенсовского Лондона и празднествами в Армении в 1990-х годах, когда все было тяжело, но семья все равно оставалась главной ценностью.  Эта книга не только обеспечит вашему ребенку интересное времяпрепровождение, но и расширит его кругозор и заставит задуматься. Ребенок поймет, что чудеса бывают только там, где есть любовь, тепло и вера.  Подарите ребенку интересные истории, и он сам задумается, что же Новый год для него. Издательство: “Да Винчи”.