Վահագն Խաչատուրյանը Թուրքմենստանում հանդիպել է Իրաքի նախագահի հետ
Թուրքմենստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի Հանրապետության նախագահ Աբդ ալ Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Իրաք երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Նախագահներն ընդգծել են հայ-իրաքյան հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը, փոխադարձ վստահության հիման վրա ընդլայնվող քաղաքական երկխոսությանն ու գործնական համագործակցության խորացմանը միտված շարունակական ջանքերի կարևորությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության, խաղաղության հաստատման և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնությունների շուրջ։ Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության տեսլականը՝ շեշտելով ծրագրի իրագործման լայն ներուժը՝ որպես տարածաշրջանային հաղորդակցության, փոխկապակցվածության և տնտեսական ներառական զարգացման հենասյուն։
Այս համատեքստում կողմերը նշել են, որ տարածաշրջանային կայունությունն ու փոխկապակցվածությունն ունեն վճռական նշանակություն տրանսպորտային և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման համար։ Ընդգծվել է TRIP նախագծի կյանքի կոչման և հաղորդակցության բոլոր ուղիների լիարժեք գործարկման կարևորությունը։

Президент Армении в Туркменистане встретился с главой Ирака
В рамках своего рабочего визита в Туркменистан президент Республики Армения Ваагн Хачатурян встретился с президентом Республики Ирак Абдель-Латифом Джамалем Рашидом.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на отдел по связям с общественностью администрации президента РА, в ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся повестки дня армяно-иракских двусторонних отношений.
Президенты подчеркнули важность продолжения усилий, направленных на динамичное развитие армяно-иракских отношений, расширение политического диалога на основе взаимного доверия и углубление практического сотрудничества.
Собеседники обменялись мнениями об инициативах, направленных на укрепление региональной безопасности, мира и стабильности. Президент Ваагн Хачатурян представил концепцию инициативы «Перекресток мира», подчеркнув широкий потенциал реализации программы как опоры региональной коммуникации, взаимосвязи и инклюзивного экономического развития.
В этом контексте стороны отметили, что региональная стабильность и взаимосвязь имеют решающее значение для расширения транспортных и экономических возможностей. Была подчеркнута важность реализации проекта TRIPP и полного ввода в эксплуатацию всех коммуникаций.