Վահագն Խաչատուրյանը Թուրքմենստանում հանդիպել է Իրաքի նախագահի հետ
Թուրքմենստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի Հանրապետության նախագահ Աբդ ալ Լատիֆ Ջամալ Ռաշիդի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Հայաստան-Իրաք երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցերի լայն շրջանակ։
Նախագահներն ընդգծել են հայ-իրաքյան հարաբերությունների դինամիկ զարգացմանը, փոխադարձ վստահության հիման վրա ընդլայնվող քաղաքական երկխոսությանն ու գործնական համագործակցության խորացմանը միտված շարունակական ջանքերի կարևորությունը։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային անվտանգության, խաղաղության հաստատման և կայունության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացվող նախաձեռնությունների շուրջ։ Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ներկայացրել է «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնության տեսլականը՝ շեշտելով ծրագրի իրագործման լայն ներուժը՝ որպես տարածաշրջանային հաղորդակցության, փոխկապակցվածության և տնտեսական ներառական զարգացման հենասյուն։
Այս համատեքստում կողմերը նշել են, որ տարածաշրջանային կայունությունն ու փոխկապակցվածությունն ունեն վճռական նշանակություն տրանսպորտային և տնտեսական հնարավորությունների ընդլայնման համար։ Ընդգծվել է TRIP նախագծի կյանքի կոչման և հաղորդակցության բոլոր ուղիների լիարժեք գործարկման կարևորությունը։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan held a meeting with President of Iraq Abdul Latif Jamal Rashid in Turkmenistan during his visit for the 30th anniversary of Turkmenistan’s Permanent Neutrality.
During the meeting, the presidents discussed a wide range of issues related to the agenda of Armenia-Iraq bilateral relations, according to a readout from the Armenian President’s Office.
The presidents emphasized the importance of continuous efforts aimed at the dynamic development of Armenian-Iraqi relations, expanding political dialogue based on mutual trust, and deepening practical cooperation.
The heads of state exchanged views on initiatives aimed at regional security, peacebuilding, and strengthening stability. President Vahagn Khachaturyan presented the vision of the "Crossroads of Peace" initiative, highlighting the project’s broad potential as a pillar for regional communication, connectivity, and inclusive economic development.
In this context, the presidents noted that regional stability and connectivity are crucial for expanding transport and economic opportunities. The importance of implementing the TRIPP project and fully launching all communication routes was also emphasized.