Բռնցքամարտիկ Հովհաննես Բաչկովը դուրս եկավ IBA-ի աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակիչ
Օլիմպիական խաղերի բրոնզե մեդալակիր, Եվրոպայի քառակի չեմպիոն, աշխարհի առաջնությունների քառակի բրոնզե մեդալակիր Հովհաննես Բաչկովը դուրս եկավ IBA-ի աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակիչ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ԱՄԷ-ի Դուբայ քաղաքում ընթացող բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունում Հայաստանի ընտրանու անդամ Հովհաննես Բաչկովն, ով հանդես է գալիս 67 կգ քաշային կարգում, ԱԱ-ի երկրորդ մենամարտում մրցեց Ղրղզստանի ներկայացուցիչ Ալմազ Օրոզբեկովի հետ ու առավելության հասավ 5:0 հաշվով: Բաչկովը դուրս եկավ աշխարհի առաջնության քառորդ եզրափակիչ:
IBA բռնցքամարտի աշխարհի առաջնությունն անցկացվում է ԱՄԷ-ի Դուբայ քաղաքում դեկտեմբերի 2-13-ը: Մրցաշարի մրցանակային ֆոնդը կազմում է 8 միլիոն դոլար: Առաջին տեղը զբաղեցրած բռնցքամարտիկները կստանան 300 հազար դոլար, երկրորդը` 150 հազար, երրորդը` 75 հազար և չորրորդը` 10 հազար դոլար, որից 50 տոկոսը կլինի բռնցքամարտիկինը, 25-ական տոկոսը մարզիչներինը ու ազգային ֆեդերացիաներինը: Միջազգային օլիմպիական կոմիտեի որոշմամբ Օլիմպիական խաղերի որակավորման մրցաշարերը չի անցկացնում IBA-ն:

Ованес Бачков вышел в четвертьфинал Чемпионата мира по боксу по версии IBA
Бронзовый призер Олимпийских игр, четырехкратный чемпион Европы, четырехкратный бронзовый призер чемпионатов мира Ованес Бачков вышел в четвертьфинал Чемпионата мира по боксу по версии IBA.
Как сообщает Арменпресс, на проходящем в Дубае (ОАЭ) Чемпионате мира по боксу член сборной Армении Ованес Бачков, выступающий в весовой категории до 67 кг, во втором поединке встретился с Алмазом Орозбековым из Кыргызстана и одержал победу со счётом 5:0. Бачков вышел в четвертьфинал чемпионата мира.
Чемпионат мира по боксу IBA проходит в Дубае (ОАЭ) со 2 по 13 декабря. Призовой фонд турнира составляет 8 млн долларов. Боксеры, занявшие первое место, получат 300 000 долларов, второе место — 150 000 долларов, третье место — 75 000 долларов, а четвертое место — 10 000 долларов.
При этом 50% распределяются между боксерами, 25% — между тренерами и национальными федерациями. По решению Международного олимпийского комитета IBA не проводит олимпийские квалификационные турниры.