Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովում քննարկվել են մաքսային կարգավորումների կատարելագործման հարցեր
Մաքսային պահեստներում ապրանքների նշագրման կարգի կատարելագործման, տրանզիտային հայտարարագրի փոփոխությունների, նախկինում արտահանված ապրանքների ռեիմպորտի (խմբ․՝ վերաարտահանումից վերադարձվող ապրանքի ներմուծում) ընթացակարգի ժամկետների հետ կապված հարցերը քննարկվել են Մաքսային կարգավորման խորհրդատվական կոմիտեի հերթական նիստում։
Մոսկվայում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ նիստի ընթացքում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) մաքսային համագործակցության նախարար Ռուսլան Դավիդովն ընդգծել է Խորհրդատվական կոմիտեի առանձնահատուկ դերը՝ որպես արդյունավետ հարթակ վերահսկող մարմինների և արտաքին տնտեսական գործունեությամբ զբաղվող մասնակիցների միջև փոխգործակցության համար, որը հնարավորություն է տալիս հասնել շահերի օպտիմալ հավասարակշռման եվրասիական տնտեսական տարածքում:
Խորհրդատվական կոմիտեում հաստատվել է երկու նոր աշխատանքային խմբերի ստեղծումը. առաջինը կզբաղվի Վիետնամի Սոցիալիստական Հանրապետության հետ տեղեկատվական փոխանակման համակարգի մշակմամբ, իսկ երկրորդը՝ Միության տարածքում մաքսային տրանզիտի հետ կապված հարցերի համալիր ուսումնասիրությամբ:
Ըստ նախարարի՝ այդ քայլերը նպատակ ունեն բարձրացնել մաքսային վերահսկողության արդյունավետությունը, ապահովել ընթացակարգերի պարզեցված կարգավորում և խթանել արտաքին տնտեսական գործունեության զարգացումը ԵԱՏՄ անդամ պետությունների միջև:

В Евразийской экономической комиссии обсудили вопросы совершенствования таможенного регулирования
На очередном заседании Консультативного комитета по таможенному регулированию обсуждались вопросы, связанные с совершенствованием порядка маркировки товаров на таможенных складах, внесением изменений в транзитную декларацию, а также условия процедуры реимпорта ранее вывезенных товаров (ред.: импорт товаров, возвращенных из реэкспорта).
Как сообщает корреспондент Арменпресс в Москве, в ходе заседания министр по таможенному сотрудничеству Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Руслан Давыдов подчеркнул особую роль Консультативного комитета как эффективной площадки для взаимодействия контрольных органов и участников внешнеэкономической деятельности, позволяющей достичь оптимального баланса интересов на евразийском экономическом пространстве.
Консультативный комитет одобрил создание двух новых рабочих групп: первая займется разработкой системы информационного обмена с Социалистической Республикой Вьетнам, а вторая — комплексным изучением вопросов, связанных с таможенным транзитом на территории Союза.
По словам министра, данные шаги направлены на повышение эффективности таможенного контроля, обеспечение упрощения регулирования процедур, а также содействие развитию внешнеэкономической деятельности между государствами-членами ЕАЭС.